Захист горіха- поради експерта
27.09.2019

Володимир ВОЄВОДІН, канд. с.-г. наук, експерт компанії «Сингента»

Горіх – культура, яка в останні роки дуже динамічно розвивається. З’являються нові насадження різних сорто-підщепних комбінацій, завезених з країн Європи й Америки. А разом з ними до нас потрапляють і нові хвороби вірусного й грибкового походження. У великих масивах насаджень захворювання щороку прогресуватимуть, а шкідники поширюватимуться. Система захисту від хвороб і шкідників має бути надійною і забезпечити всі вимоги до експорту горіхів.

В Україні та світі найнебезпечнішою хворобою є бактеріоз горіха (бактеріальний опік Xanthоmonаs cаmpestris px juglandis). Вона пошкоджує всю надземну частину дерева: спочатку на листі утворюються чорні плями, які згодом зливаються, після чого листя опадає. Пошкоджені плоди теж опадають, а дерева стають ослабленими. Це призводить до засихання дерев улітку та пошкодження їх морозами узимку.

Лікування бактеріального опіку складне і часто неефективне. Насамперед, треба, щоб дерева були здоровими протягом усього вегетаційного періоду. Це стосується й агротехніки (зрошення, мінеральне живлення, обрізка), і захисту від шкідників і хвороб. Починати обробляти дерева варто рано навесні, використовуючи препарати на основі міді, які впродовж періоду вегетації треба внести 3-4 рази. Найефективніший препарат на основі міді – Пергадо®, до складу якого, крім міді, входить системна діюча речовина мандіпропамід, що дозволяє препарату проникати в епідерміс листя.

Далі застосовують сірку (препарат Тіовіт Джет®), яка також пригнічує розвиток кліщів. З появою перших листочків садівники обробляють дерева препаратом Хорус®. Після цвітіння і коли на рослині вже на третину сформовано листковий апарат, горіхові дерева обробляють фунгіцидом Скор®. Після зав’язування плодів треба обробити новітнім препаратом Циделі Топ, який швидко і надійно проникає у восковий шар листя горіха та має лікувальну і подовжену захисну дію.

У зв’язку з тим, що цвітіння жіночих і чоловічих генеративних органів горіха часто відбувається не одночасно, треба внести в період цвітіння жіночих квітів амінокислотне добриво Ізабіон. Пам’ятайте, що листкова поверхня горіхових дерев досить велика, а самі листки товсті, з потужним восковим нальотом, тому для горіха треба збільшувати норми використання препаратів порівняно з обробкою яблуні на 25-30%.

Проти яблуневої (горіхової) плодожерки застосовують препарат Проклейм®, який вносять на початку відродження плодожерки. Він ефективний проти горіхової молі та гусені американського білого метелика. Успішні результати в боротьбі з кліщами демонструє препарат Вертимек®, який проникає в листок і створює резервуари. Це дозволяє боротися зі шкідниками на спідньому боці листя та в інших важкодоступних місцях.

Плоди горіха містять олії, у яких можуть розчинятися і довго триматися фосфорорганічні інсектициди, тому обприскувати дерева ними не рекомендується.

504

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх