Весняний імунітет дерева – запорука успішного врожаю
01.06.2018

Весна для садівника – це період, сповнений безлічі справ. До початку квітня зазвичай завершуються всі ранньовесняні роботи, як-от прибирання саду, обрізка та підживлення рослин. Утім, цьогорічна зима виявилася затяжною, і в господарствах із нетерпінням чекали тепла, аби продовжити підготовку саду до нового врожайного року. Про те, як правильно провести всі весняні роботи в саду та на що звернути увагу
передусім, розповів журналу «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» власник плодово-ягідного розсадника «Корець-сад» Віталій ЧАТА.

ПОДБАТИ ПРО ПРАВИЛЬНУ ЗИМІВЛЮ

«Фактично розпочинати захист саду необхідно було ще восени – для кращого майбутнього врожаю. При цьому обробляти сад потрібно наприкінці жовтня – початку листопаду або тоді, коли листя з дерев вже майже опало. Перше, що потрібно зробити, – покропити сад 5-7% розчином карбаміду (сильно концентроване азотне добриво). Це необхідно для того, щоб вбити залишки хвороб на листі. Якщо рослина
ще вегетує і споживає азотні добрива, вона може не пережити зиму і загинути, тому треба зробити так, щоб у ній на зиму не залишилось азотних добрив. У листопаді ж така обробка не шкодитиме дереву, оскільки зазвичай на ньому вже відсутні 95% листя, і тоді дія препарату спрямовується на боротьбу із хворобами. Перед початком зими ми ще обробляємо сад мідним розчином: це може бути мідний купорос або інші препарати, у складі яких є мідь. Така обробка дерева також захистить його від майбутніх хвороб», – розповідає садівник.

Окрему увагу Віталій Чата звертає на обробку саду залізним купоросом, який допомагає боротись із такою поширеною хворобою дерева, як лишай.

«Для ефективної боротьби цю обробку теж необхідно проводити перед початком зими, тому що навесні та-
кий розчин може спалити живу бруньку», – зауважує спеціаліст.

ДО РОЗПУСКАННЯ БРУНЬОК

Обробляти сад від хвороб і шкідників потрібно поетапно. Починати обприскування варто ранньою весною, на початку березня, поки на деревах ще не розпустилися бруньки. Перш за все, необхідно очистити рослини та землю від засохлих гілок і плодів.

«Цьогорічна весна для садівників дуже складною та затяжною. Вірніше було б сказати, що весна то є, то її немає: тільки підготуєшся до проведення обприскування – розпочався дощ чи вдарили морози, і все знову відкладається на кілька тижнів, бо ж не хочеться викидати гроші на вітер. Ранньовесняне обприскування потрібно проводити на сухе дерево і бажано, щоб після цього ще мінімум години чотири надворі трималася суха безвітряна погода. Бо ж взяти, до прикладу, той самий мідний купорос: це препарат-контактник, який тримається ззовні на рослині, і якщо розпочнеться дощ після обробки ним, то він змиється з водою, і ефекту не буде», – пояснює садівник.

Ранньовесняне обприскування плодових дерев допомагає позбутися від яблуневого квіткоїда, довгоносиків, пильщиків, кліщів, а також деяких видів грибкових захворювань. А щоб захистити дерево від весняних заморозків, найкраще використовувати препарати, що містять у складі бор – саме він збільшує стійкість квітки до приморозків і продовжує її цвітіння.

БОРОТЬБА ЗІ ШКІДНИКАМИ ТА ХВОРОБАМИ

Пан Віталій наголошує, що зі шкідниками боротися варто оперативно, а ще краще – запобігати їх активізації заздалегідь:

«До прикладу, парша і грибкові захворювання пробуджуються і починають атакувати рослину вже при температурі 3-4 °С. Тому, якщо дерево не обробити від шкідника з осені, то навесні воно продовжить заражати сад. Навіть лікарі кажуть, що краще мати імунітет до хвороби, ніж потім її лікувати. У саду повинні діяти такі ж правила – тоді можна зекономити значні кошти та час. У садах на півночі країни з’явився новий для нас шкідник – буйволовидна цикадка. Найчастіше вона пошкоджує молоді дерева яблуні та груші й залишає на дереві специфічні ранки, – пояснює садівник.

– Для боротьби з нею ми використовуємо Препарат 30-В на масляній основі. Це чистий екологічний інсектицид, що покриває масляною оболонкою дерево та його ранки і таким чином знищує личинки шкідника всередині нього. Але позитивного ефекту можна досягнути лише у випадку 100% обробітку дерева».

Ще одна проблема садівників – личинки хрущів, що з потеплінням починають пошкоджувати кореневу систему молодих дерев та ягід. Небезпека цього шкідника полягає у тому, що він живе у ґрунті та їсть корінь молодої рослини. Часто виявлення такого шкідника у себе на полі чи в саду відбувається запізно, коли ненажерливі личинки встигають з’їсти всю кореневу систему. Рослина росте, розвивається, а потім раптово починає в’янути і засихати. Господар виймає стебло з ґрунту і виявляє, що практично всі корінці знищені хробаками. Боротися з цим шкідником Віталій Чата радить препаратами Пірінекс і Форс, а ще біологічним препаратом Метаразин (це спеціальні гриби, які вносяться в землю, де живляться личинками хруща, медведки та інших шкідників). Єдиний недолік такого продукту полягає у тому, що якщо після його внесення господар перекопає землю, то гриби від контакту з киснем загинуть.

За деревами в саду потрібно пильно слідкувати і приділити їм якомога більше уваги перед початком цвітіння.

«Наприклад, абрикос та інші кісточкові культури під час цвітіння можуть заразитися моніліальним опіком: кінчики гілочок дерев тоді виглядатимуть засохлими та пошкодженими, на них повільніше розпускатиметься нове листя, а плоди взагалі не формуватимуться. Створюється враження, що дерево підмерзло, але це не так, – розповідає далі садівник. – Збудник хвороби (гриб монілія) проникає в рослину крізь тичинку квітки, і якщо хворе дерево вчасно не вилікувати, то шкідник може знищити весь сад. Уражену гілку потрібно вирізати, а хвору рослину після того – обробити препаратом. Лише тоді дерево можна врятувати. Сливи найчастіше атакує товстоніжка, яка проникає аж у кісточку плода і таким чином знищує весь врожай. Тому,
крім хімічної обробки дерева, всі сливи, що опали на землю, потрібно прибирати з саду, бо саме в них
зимує шкідник».

Препаратів, якими садівник нині захищає свій сад, є безліч, і кожен може вибрати, що йому по кишені. Втім, Віталій Чата скаржиться, що все частіше він та його колеги помічають появу підробок засобів захисту, а відтак хороший та надійний товар доводиться замовляти за кордоном.

Але запорукою успішного саду залишається правильний догляд та відповідальне ставлення господаря до своєї роботи. Без цього не буде врожаю і не розвиватиметься сад. На думку Віталія Чати, головне для саду – це вдумливий комплексний підхід у догляді за деревами. Варто пам’ятати, що одна і та ж рекомендація в різних умовах не завжди однаково спрацьовує.ИНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТЬ ЖУРНАЛ
наверх