Створення насаджень волоського горіха з використанням сіянців
17.02.2020

Валентина ЛАНОВЕНКО, засновник Академії органічного садівництва Ekogarden, власник органічного розсадника родини Лановенко

В Україну волоський горіх потрапив із Валахії (область Румунії), тому і має таку назву. Нині ця культура – дуже популярна в нашій країні для закладання садів, оскільки попит на горіхи постійно зростає. Щорічний урожай волоського горіха в Україні коливається в межах 100 тис. тонн, з яких 2/3 експортується за кордон. Окремим напрямком є органічне вирощування, що дає можливість отримувати вищу ціну. Найбільшими виробниками волоського горіха у світі є Китай, США, Іран і Туреччина. Україна, Чилі та ЄС на світовому ринку виробництва горіха займають по 5%.

СІЯНЦІ ТА ЩЕПЛЕНІ ГОРІХИ: ДОГЛЯД, УРОЖАЙНІСТЬ

Усе більше інформації з’являється про те, що сади волоського горіха в Україні починають закладати сіянцями. Горіх, який експортується з нашої держави, майже весь збирається в домашніх господарствах, і це не сортова продукція. Великих плодоносних садів в Україні дуже мало. Ті, що висаджені упродовж останніх 5-10 років, зараз лише виходять на рівень повного плодоношення. Одна з причин, чому фермери стали звертати увагу на сіянці, – недостатня зимостійкість щеплених саджанців. Сад, посаджений сіянцями, оминає ризики, яких зазнають масиви, що закладені щепленим садивним матеріалом. Щеплені сортові горіхи даватимуть запланований урожай лише за наявності належного догляду та сприятливих погодних умов. Реальна урожайність сортового волоського горіха в Україні – близько 3,5 т/га (як і в Молдові).
Плодоношення починається з 4-5 року, а на повний рівень дерева виходять з 15 року вегетації.

В Україні доцільно закладати сади з використанням вітчизняних сортів і частково молдовських. Сорти французької чи італійської селекції, які є низькорослими, не встигають завершити вегетацію в наших кліматичних умовах та підготуватися до зими, що і спричиняє їхню загибель. Тому фермерам, яким
імпонувала перспектива отримати до 8 т/га, доводиться дорого платити за такий досвід (така урожайність може досягатися за умови ущільненої посадки цих саджанців за схемою 6х4 м).


Продовження статті шукайте у журналі "Садівнитцво та Виноградарство.ТІ" №6 (19). Оформити передплту на видання можна ТУТ.

599

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх