Природні агенти для контролю чисельності шкідників плодово-ягідних культур у відкритому ґрунті
14.01.2021

У стратегії захисту комерційних насаджень плодово-ягідних культур відкритого ґрунту використовується дуже мало препаратів на основі мікроорганізмів або комах і кліщів – регуляторів розвитку шкідників. А подекуди ці препарати взагалі не застосовують. На це є декілька причин, а саме: недостатня поінформованість фахівців у ефективності мікробіоти, ентомоакарифагів та ентомопаразитичних нематод, хибне уявлення про їхню високу вартість, а також про неможливість поєднання перерахованих вище об’єктів з традиційними засобами захисту.

Традиційні методи контролю чисельності шкідників досить ефективно діють проти основних шкідливих комах. Новітні синтетичні препарати орієнтовані на збереження видового різноманіття корисної ентомофауни та сприяють зменшенню пестицидного навантаження на довкілля. Незважаючи на це, щільність популяції деяких шкідливих комах зростає, і підприємства щороку змушені збільшувати кошторис на закупівлю синтетичних регуляторів, що суттєво позначається на врожаї та прибутках.

Проблеми зі шкідниками, що важко підлягають контролю, може вирішити інтегрований захист із застосуванням природних агентів. Наприклад, навесні великої шкоди завдають Травневий хрущ (Melolontha melolontha), Оленка волохата (Tropinota hirta), різні види квіткоїдів тощо. Дорослі особини цих комах вилітають дуже рано, коли температура не сприятлива для внесення багатьох синтетичних засобів захисту. Для запобігання вильоту перерахованих вище шкідників у місця зимівлі останніх вносяться препарати на основі ентомопаразитичних нематод або грибів. І одні, й інші є паразитами фітофагів. Ефективність дії цих препаратів залежить від багатьох факторів, як-от період внесення, температура, наявність ґрунтової вологи. Але ефект від їхньої дії дуже високий і може сягати 80–90%, причому протягом тривалого часу. Внесення інсектицидів і фунгіцидів жодним чином не впливає на згаданих природних агентів, оскільки на нематод діють нематициди (вони не застосовуються в садово-ягідних локаціях), а гриби перебувають під захистом nіла свого господаря.

Протягом вегетації плодово-ягідних культур відкритого ґрунту великої шкоди завдають сисні(попелиці, кліщі, трипси) та гризучі (різні види плодожерок). Для цих груп комах також є великий перелік природних агентів, які ефективно контролюють чисельність шкідника. Так, комахи групи наїзників (трихограма) відкладають свої яйця в яйця шкідника, тим самим не дозволяючи останньому відродитися, а їздці групи браконід відкладають яйця у голову личинок, які встигли вийти з яйця. Таким чином лише ці два види комах не дадуть популяції шкідника завдати шкоди культурі, що вирощується.

Застосовування цих комах суттєво зменшує витрати на пальне та інші супутні витрати, пов’язані з господарською діяльністю. Золотоочка (Chrysoperla carnea) – взагалі поліфаг, що живиться практично всіма видами шкідників, які трапляються в комерційних плодово-ягідних насадженнях. Їхні хижацькі властивості розвинуті на високому рівні, що дає можливість за короткий час знищити популяцію попелиць. Також Золотоочка активно живиться кліщами, різними видами трипсів тощо.

Що стосується контролю чисельності шкідливих кліщів, то за кордоном, а подекуди і в Україні у відкритому ґрунті використовують хижих кліщів Phytoseiulus persimilis та роду Neoseiulus (в закритому ґрунті ці об’єкти застосовуються масово). Ці природні агенти ефективно контролюють різні види шкідливих кліщів і трипсів. Їх випускають ранньою весною при появі зимуючих стадій шкідника, щоб знищити його. Для згаданих кліщів є перелік акарицидів, сумісних з ними.

Велику небезпеку для розвитку і врожаю груші несе листоблішка грушева (Psylla pyri). Її розвиток призводить до знищення насаджень цієї культури. Синтетичні засоби захисту при правильному підборі препаратів, їхньому чергуванні й вчасному внесенні зменшують чисельність цього шкідника. Альтернативою та ефективним контролем цього шкідника серед природних агентів є клоп антокоріс (Anthocoris nemoralis). Це дуже активна комаха, всі стадії якої живляться медяницею. Клоп перший раз виселяється дуже ранньою весною, а повторне внесення здійснюється до періоду цвітіння. Таким чином антакоріс встигає наростити свою популяцію і знищити медяницю до появи високих температур, коли шкідник починає дуже швидко
розвиватися.

Узагальнюючи матеріал, трохи згадаємо теорію. Згідно з нею, на кожний господарсько шкідливий вид комахи є понад 50 видів приприродних агентів – обмежувачів їхньої чисельності. Так кажуть дослідники, і цей принцип працює в природних ценозах. У комерційних умовах природне різноманіття тваринного, рослинного і мікробіологічного світу втрачається і стає ще біднішим при культивуванні монокультури. Виклики, які завжди супроводжують монокультуру, а саме розмноження комах-шкідників та патогенів, вимагають пошуку рішення контролю їхньої чисельності. І в цьому можуть допомогти штучно вирощені та грамотно інтродуковані у комерційні насадження комахи, кліщі, ентомопаразитичні нематоди, гриби і бактерії.

Формування ефективної економічно доцільної інтегрованої системи захисту повинен супроводжувати фахівець-ентомолог, котрий має досвід роботи з комахами. Враховуючи всі фактори, господарство, що застосовуватиме систему захисту, до якої буде включено природні агенти, може отримати більший та якісніший врожай, ніж при традиційній системі.

Олена БОЛТОВСЬКА, керівниця проєктів ROSANA BIOLOGICAL SOLUTIONS

Контакти:
ТОВ "Росана" - офіційний дистриб`ютор
компанії "Копперт" в Україні
04128, а/с 10, Київ, Україна
rosanabio@ukr.net
+380 50 705 0644
+380 97 382 4604

324

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх