Подальший розвиток горіхівництва в Україні потребує впровадження новітніх технологій
18.11.2020

Останнім часом галузь горіхівництва в Україні набула динамічних темпів зростання, до того ж зростають і обсяги експорту продукції. Однак, на мою думку, виробники не приділяють належної уваги питанням механізації процесів вирощування та передпродажної обробки врожаю. Здебільшого переважає дещо «аматорський» підхід до цих питань, коли використовується невиправдано велика частка ручної праці.

Аналогічні підходи до механізації у минулому були присутні й у галузі інтенсивного вирощування яблук. Однак з часом та зі зростанням обсягів виробництва розуміння необхідності механізації основних технологічних процесів у цій галузі стало загальним.

Широке використання ручної праці я вважаю невиправданим у сучасних умовах через те, що:

• зростання обсягів виробництва фізично обмежується рівнем продуктивності ручної праці. Виробники досить швидко досягають «стелі», і перейти на новий рівень без активного застосування механізації неможливо. Відповідно, ті, хто першими перейдуть на сучасні технології вирощування та
обробки врожаю, матимуть конкурентну перевагу;

• ринок праці в Україні постійно скорочується, особливо це стосується доступності працівників, готових до ручної праці. Викликане пандемією коронавірусу повернення в Україну додаткових працівників сільськогосподарського профілю, безперечно, є тимчасовим явищем;

• не варто забувати, що на зовнішніх ринках ми конкуруємо з закордонними фермерами, які використовують повний набір сучасних засобів механізації, що дозволяє отримувати продукцію меншої собівартості при високій якості;

• очищений калібрований горіх рівномірної постійної якості на зовнішніх ринках можливо продати за високу ціну, чого неможливо досягти без застосування відповідного технологічного обладнання.

Ми звертаємо увагу представників галузі горіхівництва (як і галузі садівництва загалом) на італійську техніку. Італія досягла значних успіхів у вирощуванні горіхів, яблук та іншої продукції садівництва, для цієї галузі у країні багато років виробляється повний асортимент техніки й обладнання. Наш досвід свідчить, що італійська техніка характеризується оптимальним співвідношенням ціна/якість, що підтверджується також фактом чисельних поставок техніки з Італії до країн Латинської Америки. Адже латиноамериканські фермери вимогливі до питання ціни та мають у середньому досить великі господарства.

Повертаючись до огляду техніки для горіхівництва, почну зі збирання врожаю. Для цього процесу пропонуються різноманітні машини для струшування та підбирання горіхів з землі.

Наприклад, модель TR-50 – професійна машина високого рівня. Це напівнавісна модель з автономною гідросистемою, яка працює з тракторами потужністю від 50 к.с.

Струшуюча голівка обертається та розкривається на ширину до 45 см і має високу частоту коливання. На відміну від дешевших машин, ця модель має стрілу, яка висувається і дозволяє приєднувати робочий орган до дерева на висоті до 5 метрів, що значно підвищує ефективність і зменшує навантаження на дерево.

Існують також дешевші варіанти машин для струшування, наприклад, модель VHD з Німеччини. Машина навішується на 3-точкову підвіску, працює від гідросистеми трактора та приєднується виключно знизу стовбура.

Машина для збирання горіхів за допомогою вакуумної аспірації, модель C200T (Італія).
Ця модель забезпечує збір горіхів з землі повітряним потоком. Зібраний урожай подається в причіпний контейнер або в мішок після двох стадій попереднього очищення. Може оснащуватися двома гнучкими рукавами для ручного збирання або щітками з фіксованими рукавами для збирання горіхів з попередньо сформованої гряди. Продуктивність машини – 0,12-0,2 га/год або приблизно 500 кг волоських горіхів на годину.

Машина для механічного збирання горіхів, модель MEK 1800 (Італія).
Ця модель збирає горіхи з землі механічним способом за допомогою щіток, що спрямовують урожай на систему шнеків і сит, які очищають їх від забруднень. Після очищення горіхи подаються потоком повітря від вбудованого вентилятора в причіпний контейнер або мішок. Як одна з опцій, машина може комплектуватися бічною щіткою для вимітання горіхів з пристовбурної смуги в робочу зону. Встановлені в
машині сита можна змінювати відповідно до характеристик врожаю, який планується збирати. Машина кріпиться на триточкову підвіску спереду або ззаду трактора (у цьому випадку трактор має рухатись у міжрядді заднім ходом, привід від ВВП на 540 об/хв).

Для застосування ЗЗР на волоських горіхах пропонуємо до розгляду спеціальний обприскувач моделі TURBLOW виробництва фірми BAB (Бельгія).
Модель з двома вентиляторами діаметром 800 мм і двома окремими контурами подачі ЗЗР спеціально розроблена для рівномірного обробітку високих дерев. Загальна висота машини – 350 см, вона може
комплектуватися додатковими регульованими повітропроводами.

Машина для видалення пристовбурної порослі PO 500 виробництва фірми BMV (Італія).

Забезпечує автоматичне видалення пристовбурової порослі в горіховому саду за допомогою дискової пили. При роботі машини два диски з захисними упорами повністю огинають стовбур дерева, видаляючи при цьому поросль. У базову комплектацію входить механічний гідророзподілювач для управління машиною з кабіни та кронштейн кріплення на трактор. Може працювати від штатної гідросистеми трактора за умови її достатньої потужності. Наші партнери в Італії пропонують також повну гамму обладнання для обробки врожаю горіхів.

Як висновок, можу зазначити, що в сучасному висококонкурентному середовищі на світових ринках сільгосппродукції значних фінансових успіхів можливо досягти лише за умови інвестування коштів у розвиток власного виробництва та його механізацію. Затримка з прийняттям відповідних рішень може спричинити втрату ринкових позицій, передусім, у поставках на експорт.

Віктор КОЛЕСНИК, ТОВ «Агростар»

109

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх