Орієнтація українських фруктів та ягід на експорт і нові ринки: що прогнозують аналітики
19.02.2019

4-6 грудня в Києві відбулася п’ятнадцята міжнародна конференція «Овочі та фрукти України-2018. Вектор на експорт». Традиційно захід проводили у рамках єдиної в Україні виставки для професіоналів плодоовочевого бізнесу – Fresh Business Expo-2018. Партнерами події цього року стали Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO) та Українська плодоовочева асоціація (УПОА).

Понад 250 делегатів з Австралії, Білорусі, Німеччини, Індії, Іспанії, Італії, Молдови, Польщі, Швеції та, звісно ж, України зібралися, щоб дізнатися про найактуальніші теми агробізнесу, почути про перспективи розвитку сектору у другій половині сезону-2018/19, поговорити про інноваційні рішення у виробництві, зберіганні, пакуванні тощо, а також розглянути тенденції у міжнародній торгівлі овочами, фруктами і ягодами в Україні.

Традиційно найбільше обговорень та запитань викликали виступи та дискусії у плодово-ягідному секторі. За даними галузевих експертів, тренд збільшення споживання ягід продовжує панувати у світі. В той час як глобальний ринок яблук демонструє стагнацію, динаміка споживання ягід залишається позитивною. Втім, «найгарячішою» темою все ж таки були яблука. У минулому сезоні виробництво цих фруктів в Україні стало одним з найбільших, що призвело до досить серйозних проблем з реалізацією. Через малоактивний попит переробників та вкрай низькі ціни на промислове яблуко садівники навіть лишали певну частку врожаю в садах, адже вважали їх збирання нерентабельним. Ситуація на свіжому ринку не надто краща – темпи збуту на внутрішньому ринку досить кволі. Проте в плані експорту цей сезон можна без перебільшення вважати справжнім проривом: українське яблуко уже підкорює ринки Сінгапуру, Сенегалу, Катару, Індонезії та має всі шанси опанувати ринок Індії.

Назавжди чи тимчасово? Про ціни на яблука, малину та горіхи

В Україні щорічно зростає як виробництво ягід, так і їх внутрішнє споживання. Проте з експортом ситуація залишається досить складною. На думку економіста інвестиційного центру FAO Андрія Ярмака, сезон експорту свіжої малини в Україні минулого року можна вважати провальним. Але є й хороші новини. Лохина, яка є найбільш експортною культурою, не тільки користувалась актив-ним попитом в експортерів, але й підкорила нові зовнішні ринки, зокрема Сінгапур, що стало можливим завдяки активній співпраці FАО, ЄБРР та Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

«Цьогоріч ми здійснили три торговельні місії до ПівденноСхідної Азії – це пріоритетний напрямок нашої роботи, який ми визначили ще кілька років тому. Усі візити пройшли успішно і підтвердили, що для виробників українських яблук є ринки збуту за кордоном. Крім того, найбільші покупці ягід ЄС приїдуть з робочим візитом в Україну вже у травні 2019 року», – зауважив Андрій Ярмак.

Щодо ситуації з цінами на яблука в Україні у сезоні 2018 року експерт заявив: «Я не бачу кризи надвиробництва яблук. Проблема в іншому: у нас немає якісного яблука, якісного сортового горіха, так само немає надвиробництва малини. Надвиробництва фруктів не існує – є надлишок неякісних
плодів. У нас є дефіцит розуміння того, навіщо та як ми вирощуємо свою продукцію, а головне – як її експортуватимемо. Щодо стосується цін на яблука, то вони, можливо, зростуть, але не варто сподіватися, що вартість яблук буде такою ж високою, як і раніше. Проте перспективні сорти якісного яблука завжди будуть в ціні», – каже спеціаліст.

Окрім того, Андрій Ярмак запевняє, що якісне яблуко можна продати: «Зауважу, якісне яблуко – це відкаліброване, відсортоване належним чином, упаковане і таке, що може доїхати до тієї ж Південно-Східної Азії. Тобто вирощене й оброблене відповідним чином. Ще одне правило продажів – зацікавлення покупця та грамотний маркетинг. Якісне яблуко завжди знайде свого покупця».

Окремою частиною виступу фахівця стало обговорення доданої вартості в сегменті яблук та ягід.

«Переробка в сегменті свіжої плодоовочевої продукції нині не означає додавання вартості. Сьогодні це працює з точністю до навпаки. Додана вартість на ринках фруктів та ягід – це надання свіжого, смачного, гарного, каліброваного, екологічного продукту споживачеві в зручній упаковці, в зручний час і в зручному місці. Це така собі формула, якою має користуватись кожен, хто хоче продати свій товар. Також варто слідкувати за тенденціями світу – нині популярні яблука дрібного калібру, у зручному фасуванні та упаковці», – резюмує Андрій Ярмак.

За даними експертів FАО, світова торгівля ягодами у 2018 році обігнала яблуко.

«Цьогоріч ми провалили будь-які спроби експортувати свіжу ягоду за межі країни. Ніхто не займався цим сегментом серйозно, і дарма. Ягідні тенденції продовжують розвиватися. Так, малина у нас продається за 7 гривень, але експортна ціна на заморожену малину не знизилась. У нас є дефіцит заморозки та системної роботи з експортом якісної замороженої малини. Ми зафіксували провал зусиль з експорту такої малини – а саме там є додана вартість. Ще одна культура, на яку варто звернути увагу, – жимолость. Смачна, корисна, а ніхто не знає, що з нею робити. Знову ж наголошу: без інвестицій в просування та маркетинг перспективи ягоди можуть бути лише в переробці, але і тут потрібні вкладення», – каже експерт.

Детальний репортаж з події з коментарями та рекомендаціями фахівців можна прочитати у свіжому номері журналу "Садівництво та Виноградарство. Технології та Інновації" № 6-1 (14-15)КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх