Названо ТОП-3 інвестиційно привабливих культур садівництва
14.01.2020

Telegram-канал EastFruit провів анонімне опитування читачів про найбільш перспективні інвестиційні ніші садівництва регіону Східної Європи, Центральної Азії та Кавказу.

В опитуванні взяло участь понад 450 осіб переважно з України, Узбекистану, Росії, Молдови, Грузії, Таджикистану, Казахстану і Білорусі, які проголосували за черешню, як найбільш привабливу культуру для інвестицій. Всього близько 100 осіб або 22% опитаних віддали пальму першості черешні. Незважаючи на періодичні цінові шоки і погодні ризики внаслідок дощів і заморозків в деяких з країн регіону, черешня стає все більш популярним експортним продуктом з великим потенціалом.

Наприклад, Китай вже витрачає більше мільярда доларів на імпорт черешні, а Узбекистан і Таджикистан вже мають можливість поставляти черешню в цю величезну країну. Росія, за оцінками аналітиків EastFruit, витратить близько $ 130 млн на черешню з інших країн в 2019 році, збільшивши імпорт на 10%. Не дивно, що Узбекистан активно розширює площі під цією культурою.

Досить несподівано друге місце за перспективністю інвестицій зайняло яблуко, обійшовши навіть лохину. За яблучний бізнес віддали свої голоси 16% опитаних. Яблуневі сади цікаві інвесторам, перш за все тому, що технології вирощування є найбільш доступними, яблуко, на відміну від ягідних культур, може зберігатися в сучасних фруктосховищах хоч цілий рік, а ринок яблука залишається досить об’ємним. Крім того, в деяких країнах регіону ціни на яблуко залишаються високими через недостатність внутрішнього виробництва.

Однак фахівці звертають увагу і на недоліки яблучного бізнесу – насамперед на те, що обсяги міжнародної торгівлі яблуком знижуються, і навіть ягоди вже обігнали яблуко за розміром торгівлі. Та й в цілому, яблуко виходить з моди і споживачі все частіше хочуть пробувати нові фрукти, часто екзотичні для них, в той час як в просування споживання яблук вкладається дуже мало коштів.

Третє місце зайняла лохина. Ця ягідна культура, швидше за все не перемогла в опитуванні лише тому, що дуже великий відсоток тих, хто проголосував були з країн Центральної Азії, де лохину практично не знають. Хоча і в цих країнах лохина стає потроху дуже престижним і модним продуктом. За лохину проголосувало 14% опитаних, які вважають інвестиції в її вирощування найбільш прибутковими, серед всіх інших культур в садівництві.

А ось в горіхи, як виявилося, вірить порівняно небагато людей, хоча площі під волоським горіхом, мигдалем, фундуком та навіть фісташкою дуже швидко розширюються майже у всіх країнах регіону. Особливо хороші умови для вирощування горіхів в країнах Центральної Азії. Проте, волоський горіх зайняв лише четверте місце в опитуванні з 11% голосів, поступившись п’ять процентних пунктів голубиці. Мигдаль набрав 5% голосів, а фундук – 4%.

А ось столовий виноград набрав 10% і посів п’яте місце серед найбільш перспективних інвестиційних ніш в садівництві. Незважаючи на те, що Молдова, Узбекистан і Таджикистан вже вирощують дуже великі обсяги винограду для свіжого споживання, в його вирощуванні та маркетингу ще дуже багато інвестиційних ніш. Про них вже розповідалося на сайті East-fruit.

Приблизно стільки ж людей вважає, що в переліку з дев’яти фруктів, які були названі в опитуванні, немає того, що є найбільш перспективним. Серед таких фруктів називалися, зокрема, абрикос, персик, хурма, гранат та інші.

А от найменше опитані нами фахівці вірять в такі ягідні культури, як малина і жимолость – обидві набрали лише по 4% голосів. У разі малини, така недовіра до перспектив цієї ягоди може бути обумовлено низькими цінами на світовому ринку на заморожену малину в 2017-2018 роках і надлишком продукції на ринку. Однак малина для свіжого ринку весь цей час залишалася дуже прибутковим і перспективним бізнесом, яким в нашому регіоні практично ніхто не хотів займатися. Хорошим прикладом того, як може розвиватися масштабний експорт свіжої малини, служить Марокко, про що вже йшлося в матеріалі East-fruit.

Що ж стосується жимолості, то промислове вирощування даної культури пов’язано з великою кількістю труднощів. Однак вона стає все популярнішою в Європі, а опитування українських споживачів показало, що на смак жимолость подобається більшості людей, які коштують її вперше.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх