Майбутнє українських яблука та черешні – експорт. Як обпечене війною підприємство «Сади Донбасу» перезапустилося на нових стандартах якості
22.06.2020

Успішне українське господарство «Сади Донбасу» підкорює своєю продукцією Близький Схід. Підприємству, яке у 2014 році втратило весь складський та холодильний комплекс і ринок збуту, вдалося не просто оговтатися від удару, а стати ще успішнішою компанією, орієнтованою на виробництво продукції експортного ґатунку. Взимку 2020 року вона голосно заявила про себе на міжнародних галузевих виставках у Берліні та Дубаї. Вітчизняними яблуками та черешнею з Донеччини зацікавилися покупці з Катару, ОАЕ, Індії та Єгипту. І вже в березні «Сади Донбасу» успішно відправили до Катару першу партію яблук. Наразі господарство веде перемовини з клієнтами з Індії та Єгипту щодо яблук, а також щодо постачання черешні в Дубаї. А от свою експортну історію компанія розпочала з Білорусі, куди успішно постачає продукцію.

Господарство «Сади Донбасу», яке розташоване у селі Полтавка Костянтинівського району на Донеччині, відоме на ринку України з 2000 року. 20 років тому тут заклали перші яблуневі сади – 44 га середньорослих дерев на підщепі ММ109. З роками збільшувалися площі під насадженнями, з’являлися нові сорти вже на карликових підщепах М9. У 2007 році тут заклали черешневий сад, а в 2010-му – експериментальний сад фундука з італійських саджанців.

Розширювався і ринок збуту. Вже тоді підприємство починало використовувати сортувальні лінії, щоправда, набагато простіші, ніж сучасні. З часом «Сади Донбасу» фактично стали монополістами на ринку області, постачаючи свій товар у всі торговельні мережі. За словами фінансового директора компанії Сергія ОСТАПЦЯ, про експорт на той час навіть не думали, весь врожай добре продавався у регіоні. На жаль, стратегічні потужності разом з усією технікою були зруйновані під час обстрілів у 2014 році. «Сади Донбасу» опинилися в кризовій ситуації: на момент збору врожаю компанія втратила у вогні 11 тисяч контейнерів. Люди покидали домівки, торгівля переорієнтувалася на товари першої необхідності, тож ринок збуту
фруктів розпався як картковий будиночок.

На той час господарство мало понад 200 га яблуневого саду. Щоб зібрати врожай, довелося шукати контейнери по всій країні, щось будувати власними руками. Яблука возили на орендований склад у Києві, але логістика була занадто витратною.

– Розуміючи, що треба розвиватися, у 2015 році «Сади Донбасу» придбали консервний завод з невеликим холодильником у Мар’їнському районі. Після цього ми переорієнтували канали продажів: почали постачати яблука в Запорізьку, Дніпропетровську та Харківську області, а також у Київ, – згадує Сергій Остапець.

ОРІЄНТАЦІЯ НА ЕКСПОРТ: НОВІ СТАНДАРТИ ЯКОСТІ, СОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

Згодом зрозуміли, що потрібно збільшувати власні холодильні потужності та виходити на експорт. Так розпочалася реконструкція консервного заводу та будівництво нових холодильних камер.

– Ринок яблука в Україні суттєво збільшився. Кожного року площа садів розширюється, тому зациклюватися на внутрішньому ринку – не варіант. Хоча до цього ми взагалі не мали досвіду постачання продукції за кордон, – пояснює фінансовий директор господарства. – Сьогодні намагаємося повністю переорієнтуватися на експорт, адже розуміємо: цей ринок набагато більший, стабільніший у плані ціни й обсягів постачання. Це майбутнє українського яблука.

Тож у 2016 році компанія подала документи та отримала грант від Проєкту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» на суму 3,5 мільйона гривень. За ці кошти «Сади Донбасу» придбали холодильне обладнання з РГС і сучасну сортувальну лінію, яка дозволяє якісно та швидко від- сортувати яблука за розміром, кольором і вагою. Паралельно почали покращувати технології пакування.

Наразі підприємство має можливість забезпечити якісне охолодження 3600 тонн фруктів одночасно, а незабаром тут планують ввести в експлуатацію холодильники ще на 2000 тонн.

ЕКСПОРТ ЧЕРЕШНІ НА ДАЛЕКІ ВІДСТАНІ – ЦЕ РЕАЛЬНО

Разом з фахівцями USAID компанія розробила й власний бренд і під назвою Fruit Ball продає яблука за кордоном. Першу машину на експорт «Сади Донбасу» відправили до Білорусі. Черешню під брендом AniTa також експортували до цієї країни. Хоча ягода вважається нетранспортабельною, господарству вдалося власними силами розробити технологію її охолодження та логістики.

Черешню збирають і відразу завантажують до охолодженої машини. З поля до складу везуть у рефрижераторах. Уже на базі ягоду охолоджують холодною водою за допомогою гідрокулера до температури 1 °С біля кісточки. Охолоджену черешню відвантажують у холодильні камери на зберігання. Сортування – обов’язкова процедура. Щоправда, наразі автоматичної лінії для цього господарство не має, доводиться робити вручну. Оновлення потужностей – завдання No1.

Охолоджену та відсортовану черешню пакують в пакети Xtend – спеціальні мішки та вкладиші, які зберігають якість і свіжість упродовж довгого часу. Фінальний етап – укладання запакованої продукції в гофроящики. Зараз господарство веде переговори щодо експорту черешні у віддалені країни літаком. Спеціалісти повністю вивчили технологію такої логістики і, маючи певний досвід зберігання ягоди, вбачають перспективу позитивною і не такою складною, як видавалося 5 років тому.

– Без зберігання втрачається сенс вирощування якісної продукції. Якщо неправильно зберігати, упаковувати та формувати продукт для продажу, фермер не зможе його вигідно продати або продати взагалі. Минулий рік, коли в Україні було перевиробництво яблук, це яскраво продемонстрував, – резюмує Сергій Остапець. – Зараз навіть українські торговельні мережі мають майже такі ж суворі як для експорту критерії якості. До цього потрібно дуже відповідально ставитися. Раніше ніхто не знав, що таке упаковка, підкладка. Яблуко збирали, продавали... Можна було навіть почути, що «яблучно з черв’ячком – натуральне, найсмачніше». Зараз таке яблуко ніколи не увійде в торгові мережі. Тож наша головна мета – повністю витримати технологію та виростити фрукти товарного ґатунку, які будуть добре зберігатися.

ВИРОЩУВАННЯ ПЛОДІВ ЕКСПОРТНОГО ҐАТУНКУ

Технологіями вирощування в «Садах Донбасу» опікується цілий агрономічний відділ. Адже площа насаджень велика, й доглядають за ними дуже пильно. 300 га яблуневого саду представлені доволі широким розмаїттям сортів, основні – Гала, Голден, Симиренко, Гренні Сміт, Айдаред, Чемпіон, Ліголь, Джонаред, Джонаголд, Фуджі. Більшість дерев – карликові, всі на крапельному зрошенні, шпалері та дроті. Саджанці купували в Бельгії та у місцевому Бахмутському розсаднику.

34 га черешневого саду представлені сортами Валерій Чкалов, Тамара й Донецька красуня. Для експорту підходять тільки червоні ягоди перших двох сортів, а от жовто-червону Донецьку красуню продають на внутрішньому ринку. Сформувавши курс на експорт, компанія не тільки взялася серйозно розвивати сектор зберігання та сортування, а й зосередилася на вирощуванні плодів преміумкласу.

– Це достатньо тривала робота. Розпочали ми її три роки тому, – розповідає агроном з захисту рослин «Садів Донбасу» Віталій ГУЛЯК. – На першому етапі закупили техніку, яка допомогла довести до ладу крону дерев, – фронтальні механічні обрізувачі. Саму крону доводиться обрізати вручну. Наразі гілки відповідають штамбу: завдовжки до 50-60 см у нижній частині та 40-30 см – у верхній. Крона відповідає всім вимогам плодової стінки. Це необхідно, щоб із самого початку цвітіння досягти оптимальної кількості плодів на дереві – 80-120 яблук. Тоді ми отримаємо яблуко преміумкласу, яке можна вигідно продати в Україні або експортувати.

Другий етап – система захисту і живлення, яку в господарстві відпрацьовували декілька років. Це певний набір препаратів таких виробників, як «Байєр», «Сингента», «Адама» та інших. А от від дженериків тут відмовилися. Агрономи обрали перевірені власним досвідом препарати, які працюють саме у потрібний час. Постачає їх давній партнер господарства – компанія «Агрозахист Донбасу».

Обробки в садах підприємства починаються по чорному конусу – у зимовій стадії хвороб і шкідників. Працюють Карбамідом, препаратами на основі мінеральних олив. Потім застосовують такі препарати, як Чепм Ультра, в нинішньому сезоні обрали Медян Екстра. Для захисту від борошнистої роси тут використовують продукт Толенда, від парші – Ембрелію у фазі цвітіння, від оленки волохатої працюють Каліпсо, а проти плодожерки почнуть обробки з Люфоксом і в подальшому іншими препаратами проти лускокрилих. Появу шкідників у саду моніторять за допомогою феромонних пасток.

Весна цього року видалася затяжна і досить холодна, були заморозки до -8 °С вночі, каже агроном. Щоб вберегти плоди в садах, застосовували препарати Атонік плюс та Ізобіон, які підтримують дерево й допомагають вивести його зі стресу. Паралельно використовували Хелатин цинку, бору та біоаміноплант Вуксал по рожевому бутону на яблуні. Завдяки такому комплексу аграріям вдалося вберегти рослини. На черешні також використали препарат Скудеро борон pH, а також підживили дерева всіма компонентами, які можуть забезпечити якісне цвітіння і зав’язь: бором, цинком, марганцем й іншим мікроелементами. Крім того, кожної ночі під час приморозків агрономи працювали в саду й обприскували дерева водою. Кажуть, спрацювавши оперативно і якісно, врятували майбутній урожай черешні.

Для зав’язування плодів у саду вноситимуть Гібб плюс. Також радять не забувати про важливість листових підживлень: цього сезону використовуватимуть Мікроплант, Вуксал біо Аміноплант, Скудеро кальцій бор та інші препарати. У фазу формування плодів тут проводять проріджування деяких сортів яблуні. Препарати для цього кожного року аграріям допомагають обрати спеціалісти від компаній-постачальників.

Проводитиметься й ручне проріджування, до цього процесу щороку залучають 60 працівників. Цього року в господарстві планують закладати нові квартали яблуневого саду італійськими саджанцями за інтенсивною технологією. Старі ж, яким від 15 років, будуть рекультивувати.

– Ми не хочемо стояти на місці, прагнемо отримувати якісне яблуко, а це можливо, коли будуть нові насадження яблунь. Молодий сад – це завжди менше хвороб, саме дерево молоде та дає кращі врожаї, – наголошує Віталій Гуляк.

Для подальшого економічного розвитку в «Садах Донбасу» розглядають кооперацію з сусіднім господарством, яке також вирощує черешню та яблука. Це дасть можливість отримати великі партії однорідного товару, а також об’єднати зусилля та придбати потужну сортувальну лінію для черешні. На перспективу тут планують переробку яблук, можливо, виготовлення фруктових чіпсів і пюре.

Ознайомитись з статтями про вирощування яблук й не лише можна у випуску №2 (21) журналу "Садівництво і Виноградарство. ТІ".

Оформити передплату ви можете за тел.: +38 (0362) 60 88 21

Або зв`язатися з менеджером за тел:

+38 097 968 95 16,

+38 096 491 66 92,

+38 095 921 04 33

Чи надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.netКАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх