Гнучкість, точність і перспективи експорту. Завдяки встановленню сучасної сортувальної лінії UNITEC у ФГ «Промінь» з’явилася низка нових можливостей
26.03.2020

Минуло десятиріччя, відколи родина фермерів Небоженків з Харківщини зайнялася садівництвом, заклавши молодий яблуневий сад. Нині ФГ «Промінь» не лише активно розвиває цю справу, а й виходить з продукцією на нові ринки збуту й активно модернізує виробництво. Два роки тому на підприємстві встановили нову лінію класифікації якості компанії UNITEC, завдяки чому перед фермерським господарством відкрилися нові можливості. Про найважливіші новації та останні досягнення, які вдалося здобути завдяки модернізації виробництва, розповів заступник директора ФГ «Промінь» Анатолій НЕБОЖЕНКО.

НОВА ЛІНІЯ – НОВІ ЗДОБУТКИ

– Для того, щоб вижити у цьому бізнесі, потрібно бути трішки кращими, ніж інші. Ми це зрозуміли, коли в країні почалася криза – десь у 2015 році. Бо якщо ви такі, як усі, то вам не будуть довіряти в довгостроковій перспективі. Якщо говорити про наш бізнес, то, звичайно, передусім потрібно виростити яблука. Але й забезпечення класифікації та пакування – теж дуже важливе, – зазначає
Анатолій Небоженко.

Коли фермерське господарство тільки розпочинало працювати з супермаркетами та підлаштовуватися під їхні потреби, всю продукцію підприємства працівники перебирали вручну. Відповідно, щоб оперативно, за один день підготувати фуру яблук для супермаркету, до їх перебирання залучали 58 працівників, пригадує заступник директора ФГ. Адже маркети віддають перевагу співпраці з тими постачальниками, які мають змогу оперативно забезпечити їхні потреби.

– У постачальниках зараз дуже цінують гнучкість. Якщо ти здатен ефективно спрацювати в обстави-
нах, коли тобі телефонують з супермаркету і, скажімо, просять забезпечити завтра в обідню пору 20 тонн яблук, тоді ти зможеш реалізувати продукцію за вигіднішими цінами. Так оперативно зараз здатен діяти далеко не кожен постачальник. Нам дало змогу це робити саме встановлення нового
обладнання, – розповідає Анатолій Небоженко.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: ФХ «Промінь»: как заложить интенсивный сад с нуля

Коли у 2017 році в ФГ «Промінь» встановили лінію класифікації якості UNITEC з оптичною системою, виробництво на підприємстві вийшло на якісно новий рівень. Передусім, нове обладнання дало змогу суттєво зменшити обсяг ручної праці. Зараз на лінії працює 12 операторів, забезпечуючи своєчасне сортування усієї продукції, яку пропонує підприємство.

Ще одна з позитивних змін – змога оминути впливу людського фактора. Адже іноді проблеми виникають внаслідок того, що працівники просто неправильно розуміють вказівки.

– До прикладу, я можу сказати: «Потрібно вантажити середні яблука». Хтось вважає середніми одні плоди, ще хтось – зовсім інші. А використання лінії для сортування дозволяє уникнути таких неточностей. Завдання працівника – взяти яблуко, котре випало з конвеєра, і покласти його до ящика. Думати не потрібно, тому люди на лінії працюють швидше. Це обладнання UNITEC невелике за розміром, але за час роботи крізь нього пройшло вже майже 6 тисяч тонн яблук. Я б його назвав саме «фермерською» лінією, бо для таких виробників, як ми, воно підходить оптимально. Попри те, що лінія невелика, я порахував, що продуктивність у неї краща, аніж у пропозицій інших виробників. Обладнання UNITEC працює, не ламається. Словом, хороша і надійна машина, – каже заступник директора фермерського господарства.

МОДЕРНІЗАЦІЯ ТРИВАТИМЕ І ДАЛІ

У процесі вибору обладнання для класифікації для керівництва ФГ «Промінь» одним з визначальних факторів стало те, що компанія UNITEC виготовляє дуже складне і специфічне обладнання для класифікації якості лохини. Перед тим, як придбати лінію, Анатолій Небоженко побував на підприємстві, ознайомився з виробництвом, поспілкувався з керівництвом і кваліфікованим персоналом.

– Я подумав, якщо професіонали здатні виготовити достатньо складне обладнання для класифікації лохини, то й лінія для яблук їхнього виробництва буде якісною та надійною. Адже навіть конкуренти визнають, що обладнання компанії UNITEC технологічно передове. І за цей час я впевнився, що не помилився у виборі, – розповідає Анатолій Небоженко.

Після встановлення лінії ФГ «Промінь» отримало повну технічну підтримку від професіоналів UNITEC. Хоч насправді користуватися обладнанням зовсім нескладно.

– Мені подобається інтерфейс від італійських виробників. Він простий, і розібратися в управлінні обладнанням може практично кожен. До того ж імпонує той факт, що після встановлення такої лінії з часом її можна буде вдосконалити, – зазначає заступник директора ФГ.

Продуктивність лінії для класифікації залежить від розміру яблук, оскільки за певний період часу вона відсортовує певну кількість фруктів. Однак у середньому лінія пропускає 3,5 тонни яблук на годину. Оптична система відповідно до заданих параметрів класифікує яблука за кольором і розміром. Крім того, яблука також миються і поліруються.

ШИРОКІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ЕКСПОРТУ

Придбання лінії для класифікації відкрило перед виробниками з ФГ «Промінь» нові можливості для експорту. Зараз господарство відвантажує яблука до Об’єднаних Арабських Еміратів, а торік продукцію експортували до Іраку. Дуже важливу роль під час відвантаження такої продукції на зовнішні ринки відіграє точність класифікації. Перед експортерами, які прагнуть отримати на зовнішньому ринку хорошу ціну за свій продукт, ставлять чіткі та дуже суворі вимоги до її пакування.

– До прикладу, від імпортерів ми отримуємо чітке завдання, що у кожному ящику має бути 113
яблук і важити вони повинні (18 кг+/- 100 г). Без лінії UNITEC такої класифікації та пакування забезпечити не вийде. Звісно, можна експортувати вагою, без виконання таких суворих вимог. Однак у такому випадку виробник втрачатиме у ціні. Є переваги роботи й на місцевому ринку: якщо яблука миті, відкалібровані, за них платять на 30% більше, – розповідає Анатолій Небоженко.

Завдяки технології для правильної класифікації якості у господарства з’явилася можливість розширити асортимент пропозицій. Цьогоріч ФГ «Промінь» реалізувало значну кількість яблук преміумсегменту, які відбираються на лінії UNITEC. Ціна таких яблук вдвічі вища, ніж інших фруктів. Це також дає змогу отримати додатковий заробіток.

– Преміумяблука в однорядному ящику, відкалібровані з погрішністю у 3 мм, виглядають ідеально – одне в одне. Вручну так класифікувати їх неможливо. Тим паче, коли є багато замовлень на такий продукт, то фізично цього навіть сотні працівників виконати не зможуть. А лінія для класифікації все робить ідеально, – зазначає заступник директора ФГ.

Цьогоріч у ФГ «Промінь» сподіваються на щедрий урожай. І майбутні вдосконалення придбаного обладнання дадуть змогу вийти на нові ринки та далі розвивати господарство.

587

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх