Екобізнес у дії: в Україні відроджують насадження кедрів
05.02.0001

Коли чуємо про кедр, то найпершою асоціацією є тайга та засніжені простори Сибіру. Однак ці дерева
чудово ростуть в Україні. І хоч чимало українських кедрів було вирубано через цінну деревину, сьогодні
ці насадження відновлюють. Унікальний проект започаткувала два роки тому Тетяна МАДІСОН разом зі своєю родиною й однодумцями. Заснована ними громадська організація «Кедри України» займається відродженням насаджень кедрів у нашій країні, популяризацією цих дерев, їх захистом та екологічною освітою серед дітей.

Санітар повітря і дерево бажань 

В Україні, у заповіднику Горгани, збереглися праліси, де росте кедр. Активісти громадської організації «Кедри України» розробили на своєму сайті спеціальну карту, де позначають насадження кедрів в Україні – і молоді, і старі дерева.

– Ми вивчили історію і з’ясували, ще тисячу років тому в Україні були багаті кедрові ліси, які просто знищили, – розповідає Тетяна Мадісон. – Ці дані опосередковано збереглися в розповідях давніх мандрівників, легендах. Завдяки цій інформації ми знаємо, що в Україні колись водилися соболі. А ці тварини живуть тільки там, де є кедрові горіхи. Чому саме кедр? Це унікальне дерево, що у давнину вважали священним. У Біблії кедр згадують більше 70 разів. Ці дерева живі здравниці. Повітря під ними стерильніше, ніж в операційних найсучасніших лікарень. Хвоя кедра виділяє в п’ять разів більше ефірних олій, аніж сосна. А ще кедрові горіхи – одні з найдорожчих на ринку, а за поживністю вони об’єднують у собі корисні властивості всіх горіхів.

Тетяна Мадісон мешкає у поселенні родових помість «Долина Джерел» неподалік Києва. Воно було створене 15 років тому після виходу серії книг «Звенящие кедры России» Володимира Мегре. У цих книгах описана модель гармонійного життя родини в живому просторі, створеному самими ж її членами, та вперше прозвучала інформація про цінність кедрів, як родових дерев, та їх особливий уплив на довкілля та людину.

– У нашому поселенні кожна сім’я має гектар землі, – розповідає Тетяна Мадісон. – Ми висадили на нашій
ділянці близько 50 кедрів. Хочемо у себе виростити невеличкий кусочок ароматної щедрої тайги. Ми маємо свій розсадник кедрів та знаємо всіх, хто в Україні цим займається. Вже зараз використовуємо власний метод розмноження кедрів контейнерним способом. Тобто висіваємо насіння не відразу в землю, а
спершу пророщуємо, тоді садимо в горщики. Тоді є понад 90% ймовірності, що виросте саджанець. Адже якщо садити відразу в землю, то є велика небезпека, що насінину з’їдять миші або птахи. Ще 300 років тому кедр називали «овочевим» деревом, – він ріс на кожному подвір’ї так, як у нас зараз ростуть яблуні і груші. Для сім’ї це було велике багатство, адже з дорослого кедра збирають близько 50 кілограмів горіхів. А з них можна виготовити і молочко, і масло, і борошно. Всі ці продукти дуже цінні і корисні. Наприклад, кедрове молоко має вдвічі вищу жирність, аніж коров’яче, і містить куди більше вітамінів.

Біля оселі Тетяни Мадісон ростуть кедри. І хоч дерева ще молоді, зізнається господиня, вже відчуває їх унікальні властивості.

– Ми помітили, що кедр має особливу силу, – розповідає Тетяна. – Це своєрідне дерево бажань. От підходиш до нього, думаєш про щось хороше – і це обов’язково збувається.

Із маленької насінини виростає могутній кедр

Українці навчилися вирощувати кедрові саджанці самотужки. За словами Тетяни Мадісон, вона використовує для пророщування метод Світлани Затонської, яка заснувала розсадник «Кедровий гай» у Вінницькій області.

– Найкраще проростають горіхи, зібрані цьогоріч. Минулорічні теж дають паростки, але значно гірше і довше, – ділиться досвідом Світлана Затонська. – Замочувати горіхи можна з вересня по березень, адже в кожній шишці є «швидкі» насінини, що проростають через три тижні, і є насінини «сонні», які проростають на другий або навіть третій рік. Горіхи кедра потрібно замочувати у дезінфікуючому розчині на 3 доби, щоб на насінинах створити захист від тих бактерій, що нищать проростки до моменту появи кори. А це відбувається лише за 2-4 місяці після проростання горішка. Якщо горіхи не тонуть, то вони старі або порожні, тому все, що не потонуло, можна просто викидати.

Далі потрібно злити розчин через сито і в жодному разі не мити горіхи. Для посадки використовують ґрунт із магазину з кислотністю від 4 до 7,5 рН.

– Горішки, які у вас є, поділіть на кілька частин, перемішайте їх наполовину з ґрунтом, розсипте по окремих пакетах, – радить Світлана Затонська. – Всі пакети поставте у відро або закриту посудину і заховайте для стратифікації у погріб або на нижню полицю холодильника. Кожні 2 тижні потрібно виймати горіхи для перевірки стану, перемішувати, додавати талої або дощової води, якщо суміш суха, і знову ставити в холодильник. Робити так доти, доки не з`являться хвостики-корінці. Всі горішки, що почали проростати, потрібно відібрати. Горщик місткістю 3-5 літрів заповнюємо магазинною землею до половини. Найкраще підходить ґрунт для хвойних і азалій. Внизу в горщика мають бути дірочки, щоб зайва вода могла вільно витікати. Можна пікувати в один горщик 15-30 пророслих насінин. Голова проростка (сам горішок) має залишитися на поверхні – так саджанець буде краще рости. Поливаємо саджанці дощовою або талою водою та накриваємо кришкою або пакетом, щоб верх ґрунту у горщику не пересихав.

Перший рік свого життя кедри займають дуже мало місця і спокійно можуть рости десятками в одному горщику. Півторарічні рослини потрібно розсадити в окремі горщики, щоб забезпечити утворення гарного кореня. Для цього потрібно змішати звичайну землю з городу із землею з хвойного лісу, а ще додати трохи торфу, піску, хвої. Пересаджувати кедр можна тоді, коли стовбурець рослини матиме насичений коричневий стовбур. До трирічного віку кедри вирощують у контейнерах. А далі висаджують у відкритий ґрунт.

– Саме у такому віці його коренева система достатньо міцна, щоб закріпитися на основному місці, – розповідає Тетяна Мадісон. – В умовах українського жаркого степового клімату висаджуємо кедри у напівтінь. За нашими спостереженнями, рости він може на всіх ґрунтах по всій території України. Головне, щоб не була надміру глиниста земля. В яму, куди садитимете, рекомендуємо покласти хвойний сосновий опад. І ним же замульчувати землю довкола саджанця. Після посадки поливаємо саджанці. Також ми рекомендуємо під мульчу розкладати гриби – білі і маслюки. Мікориза – це симбіоз міцелію грибів і коріння дерев. Спори міцелію розповсюджуються на велику площу і тягнуть воду і корисні речовини для кореня дерева. Це найкращий біостимулятор для кедра. Обираємо саме білі гриби і маслюки, адже вони найкраще взаємодіють із хвойними деревами. Можна використати відходи, що залишаються після збору грибів
та їх перебирання для приготування їжі, або ж купити спеціальний препарат мікоризи в магазині. Також саджанці потрібно обгородити – це дуже важливо. Адже на них негативно впливає сонце, вітер і сеча
собак. Упродовж перших п’яти років такий захист необхідний.

– До 10 років кедр як дитина – він потребує особливої уваги, – каже Тетяна. – У засушливе літо потрібно поливати, постійно спостерігати за його станом. До десятирічного віку він росте повільно – приростає по кілька сантиметрів в рік, а потім може додавати і по метру.

Перспективний екологічний бізнес

Розведення кедрів – це не лише корисна екологічна ініціатива, а й чудова ідея для бізнесу. Сучасне суспільство потроху змінюється. Люди усвідомлюють, що знищення природи потрібно зупинити і навпаки – слід відроджувати унікальну екосистему нашої планети. Ще одна особливість кедра: коли він виростає, то природно «притягує» до себе до 150 нових видів рослин, тварин і птахів. Тобто саджаючи кедри, по суті, ми садимо майбутні ліси. За словами Тетяни Мадісон, попит на саджанці кедрів лише зростає. Тому створення таких розсадників може бути чудовою бізнес ідеєю.

– Сьогодні трирічний саджанець кедра коштує в середньому 150 гривень, – каже Тетяна. – Однак чим старше деревце, тим воно дорожче. Ціни на них із кожним роком зростають. Нещодавно дарували 19-річний кедр, то він коштує 6 тисяч гривень. Якщо кедр росте в природі, то починає плодоносити приблизно у 40-річному віці. При гарному догляді і турботі людини плоди дають уже 15-тирічні дерева. Дорослі кедри в урожайні роки приносять у середньому 50 кілограмів горіхів із дерева, тож це також вигідна справа. Громадська організація «Кедри України» проводить багато цікавих акцій і соціальних програм.

– Ми відвідуємо дитячі садочки, школи, – зазначає пані Тетяна. – Проводимо екоуроки, разом із дітьми
висаджуємо горішки і саджанці кедрів, розповідаємо їм про користь цих дерев, даруємо від своєї організації саджанці для територій цих закладів. Ще проводимо конкурси малюнків, пісень і віршів, організовуємо
майстер-класи із саджання кедрів. Напередодні Нового року традиційно проводимо екоранки, а 23 грудня – Парад «Еко Дідів Морозів», аби закликати українців не купувати зрубані ялинки, а саджати на подвір’ї новорічні дерева або ж купувати деревця у горщиках, берегти хвойні ліси. Також ми масово висаджуємо кедри у Києві, ведемо активну інформаційну кампанію популяризації цих дерев. Ми переконані, кедри зможуть відновитися на всій території України.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх