Досвід садівничого господарства «ГОЛД РОМІ»: українські садівники роблять ставку на європейські технології та виграють!
12.06.2020

Світові набутки садівництва та сучасні технології у поєднанні з родючими українськими ґрунтами, сприятливим кліматом і працьовитими людьми стали рушійною силою для потужного виходу вітчизняного яблука на міжнародні ринки. На передовій цього процесу наразі Буковина, де ростуть одні з найкращих яблуневих садів. Розуміючи тенденцію, компанія «Голд Ромі» вирішила не йти на компроміси. Тут закладають інтенсивні сади за новими технологіями: від планування ділянки і вибору сортів – до живлення та захисту.

Підприємство розташоване в селі Каплівка Чернівецької області. Сьогодні компанія має близько 100 га сучасного саду: на шпалері, з крапельним зрошенням, системою живлення, технікою та повністю під укриттям. Познайомимося з передовим досвідом господарства, яке будує майбутнє вже сьогодні!

ПЕРЕХІД ВІД ТРАДИЦІЙНОГО САДІВНИЦТВА ДО ІНТЕНСИВНОГО

Компанія була створена Олександром Мигалатюком у 2018 році. Раніше аграрій вже мав 13-річний яблуневий садок. Новий етап у житті господарства розпочався із закладення інтенсивних садів за європейськими технологіями. Саджанці завозили з Італії та Нідерландів. Загалом площа інтенсивних насаджень компанії «Голд Ромі» становить 100 га, облаштованих матеріалами виключно європейського виробництва та накритих протиградовими сітками.

- Наш сад був започаткований з відносно старих сортів, наприклад Айдаред і Чемпіон. Сьогодні це яблуко продається на внутрішньому ринку. Згодом ми перейшли на європейські технології та саджанці. Адже нові для нас ринки, наприклад арабський та індійський, в основному зацікавлені сортами яблук: Гала, Ред Чіф, Фуджі тощо. Ринок диктує нові вимоги та правила гри, – розповідає заступник директора компанії «Голд Ромі» Олександр МИГАЛАТЮК. – Ми багато подорожували Європою, переймали досвід, впроваджували його в себе, враховуючи місцеві умови. Звісно, якісна шпалера, крапельне зрошення і укриття – це великі затрати, але водночас це захищені інвестиції та бізнес.

Насадження «Голд Ромі» – це 45 га дорослого яблуневого саду, 20 га сливи, 9 га черешні, 26 га груші. Цього року італійськими саджанцями будуть закладені ще 40 га яблуневого саду. Фермери орієнтовані на вирощування та збут яблука преміумякості. Розширення асортименту пов’язане з утриманням кадрів: робота з обраними культурами проводиться в різний період, тож колектив забезпечений працею упродовж року.

Цього року всі 100 га інтенсивних садів «Голд Ромі» накривають протиградовою сіткою. Проєкт замовляли у компанії «Артес Політехніка».

Фермери дійшли висновку, що успішний садівничий бізнес розпочинається із обміркованої стратегії, кожного пункту якої треба невідступно дотримуватися. Тож що вам як садівникові потрібно? Здорова та високоякісна продукція і гарні показники врожайності. Для досягнення цих цілей потрібні три важливі компоненти: гарне розташування, вдало підібраний сорт, правильне живлення та зрошення.

УНІКАЛЬНИЙ МІКРОКЛІМАТ ДЛЯ САДІВНИЦТВА

Сьогодні Чернівецька область виробляє третину вітчизняного промислового яблука, і ця продукція не поступається світовим стандартам якості. Адже кліматична зона між річками Прут і Дністер – найкраща у світі для вирощування яблук. На базі місцевих господарств неодноразово організовували різні науково-практичні семінари та випробовування за участю польських, нідерландських і бельгійських спеціалістів. На цій території створюється унікальний мікроклімат. Вдень може бути тепло, а вночі – дуже холодно, кажуть садівники. Місцеві насадження не бояться приморозків на ґрунті, головне – щоб їх не було у повітрі. Проте й тут дерева та плоди потребують захисту від граду. Тому при плануванні нових насаджень у компанії «Голд Ромі» потурбувалися про укриття протиградовою сіткою.

– Усі накривають сади сіткою. Минулий рік яскраво продемонстрував наслідки економії на захисті: град сильно пошкодив врожай, через це його потім було складно реалізувати, – розповідає
Олександр Мигалатюк. – Цього року ми накриваємо всі 100 га інтенсивних садів протиградовою сіткою. Проєкт замовляли у компанії «Артес Політехніка». Спеціалісти робили розбивку полів через супутник, завозили та встановлювали стовпи, троси, сітку – все італійського виробництва і виконане за європейськими стандартами.

СОРТ ВИРІШУЄ ВСЕ?

Схеми висаджування дерев фермери запозичили знову ж таки з-за кордону: вони передбачають, що на гектар висаджується 4 тис. саджанців яблуні. У 2019 році в господарстві висадили 2-річні саджанці італійського виробництва з проміжком у 60 см. І були здивовані, отримавши тієї ж осені 100 контейнерів яблук по 350 кг кожен. Очікувана врожайність з 3-го року після висаджування – 60 тонн/га. Дорослі ж дерева за дотримання технології та залежно від погоди даватимуть від 80 до 100 тонн/га, обіцяють селекціонери.

Для молодих садків обрали 10 найбільш затребуваних на міжнародних ринках сортів, серед яких

– Фуджі, Гала, Голден, Ред Велокс, Чемпіон, Айдаред і Глостер. Це безвірусний садивний матеріал, районований для українських кліматичних умов. – Побачивши, як далеко в технологіях садівництва пішли від нас колеги з Італії та Нідерландів, ми вирішили в них повчитися і переходити на більш надійні європейські технології, – розповідає Олександр Мигалатюк.

До вибору садивного матеріалу та сортів для грушевого, черешневого і сливового садів фермери також підійшли серйозно. Купували саджанці виробництва відомого нідерландського розсадника Fleuren у компанії «Розетта Агро». Розсадник Fleuren – найбільший у Європі за кількістю сортів черешні, власник морозостійкої підщепи для груші Q-Eline, а також автор технологій knip-tree і 3D-tree. Нині кніп-саджанці масово використовуються для закладки інтенсивних садів у всьому світі. Це перевірений і надійний партнер, кажуть аграрії, тому без вагань придбали в компанії 100 тис. саджанців груші й по 20 тис. саджанців черешні та сливи. Рослини добре прижилися на Буковині і прекрасно розвиваються. Груша представлена сортами Конференція та Ксенія на підщепі Q-Eline, обидва – дуже смачні й солодкі, користуються найбільшим попитом на ринку. Конференція досить довго зберігається, крім того, це скороплідний і резистентний до парші сорт.

Черешневий сад представлений сортами Регіна та Каріна. Регіна – пізній сорт, має велику ягоду серцеподібної форми з кисло-солодким смаком. Каріна теж цінується за пізнє дозрівання, високу морозостійкість і стійкість до хвороб. Також тут вирощують два сорти сливи – Топ Фіт та Стенлей. Плоди сорту Топ Фіт добре зберігаються в холодильнику та відрізняються транспортабельністю.

ОПТИМАЛЬНЕ ПІДЖИВЛЕННЯ – ОДИН З ОСНОВНИХ КИТІВ ІНТЕНСИВНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ

При інтенсифікації садівництва особливого значення набуває раціональна система підживлення. Треба максимально забезпечити потреби плодових рослин в елементах живлення. Це сприяє активізації фотосинтезу, процесів росту, диференціації генеративних бруньок і, відповідно, забезпечує високу врожайність, поліпшення якості плодів і підвищення зимостійкості рослин.

У господарстві «Голд Ромі» на яблуні та інших культурах для підживлення використовують виключно препарати нідерландського виробника FiloCal®. При цьому компанія – офіційний дистриб’ютор цієї лінійки в Україні.

– Шляхом дослідження на власних насадженнях ми переконалися в ефективності цих препаратів. Вони дуже добре засвоюються рослинами, мають вичерпний вміст потрібних дереву мікроелементів і вітамінів, і що важливо – кальцій, який легко засвоюється. Вся лінійка має рідку форму, вноситься по листу за допомогою обприскування, – пояснює Олександр Мигалатюк. – Ми переконалися, що використання FiloCal® знижує побуріння, забезпечує краще забарвлення плодів, а також збільшує врожайність і стійкість рослин до захворювань.

Filocal® – це система позакореневих підживок з повним набором макро- і мікроелементів, які задовольняють потребу рослин у поживних речовинах. Добрива протягом багатьох років успішно використовуються німецькими садівниками, їх цінують нідерландські виробники фруктів і саджанців. Filocal® офіційно зареєстрований в Україні та вже два роки успішно використовується в садівничих господарствах.

Добрива мають багато переваг, головна з яких – гарне поєднання з фунгіцидами, що забезпечує належний рівень рН 6,5 робочої рідини, який ідеально підходить для більшості засобів захисту рослин.

FiloCal® можна використовувати у всіх фазах росту рослин, він безпечний при високих температурах і в умовах низької вологості. Ретельно підібрана формула, хелатізація мікроелементів і кислота EDTA у складі запобігають випаданню осаду в розчині й забезпечують відмінний ріст рослин.

Чотири види підживок застосовуються в певні проміжки розвитку рослини. Filocal® Фе на основі заліза, бору, марганцю, молібдену та цинку застосовується до цвітіння: 1 л/га, бажано двічі. Під час цвітіння і після нього в «Голд Ромі» використовують Filocal® Фоліар Фід на основі азоту, калію, фосфату, бору, заліза, міді, марганцю, молібдену та цинку – 3-5 л/га. Такий комплексний набір дає змогу утримати цвіт, додає елементів,
яких не вистачає дереву. Вітаміни підживлюють рослину, вона краще розвивається і плодоносить.

Від самого початку й до закінчення цвітіння в саду використовують Filocal® Кальціум, який містить кальцій і магній, – кожні 10 днів 3-6 л/га. Цей препарат надає щільності та лежкості плодам. Дослідження «Голд Ромі» продемонстрували, що щільність плодів при внесенні Filocal® Кальціум збільшується від стандартних 4 одиниць до 8-9. У період після цвітіння дереву вже не потрібен азот, натомість важливі елементи для збільшення та забарвлення плодів. Для цього фермери вносять Filocal® Блю на основі бору, кобальту, магнію, молібдену та цинку. Вистачає 4 обробок по 2 л/га. Ця система підживлення використовується не тільки на яблуні.

Для черешні та слив вона ідентична, зменшується тільки кількість обробок. Адже процес вегетації яблуні довший, тому вона потребує більше підживлення. Завдяки внесенню Filocal® Кальціум до самого збору плодів яблука довше та краще зберігаються. Їх у господарстві зберігають до самого літа у власному сховищі на 3 тис. тонн, обладнаному системою регульованого газового середовища. Мати такі потужності та якісні й лежкі плоди – стратегічно важливо. У будь-який час практично впродовж цілого року господарство може надати партію товару супермаркетам, з якими працює.

У планах компанії – збільшувати інтенсивні насадження яблук, розширювати канали збуту та виходити на міжнародні ринки з продукцією преміумкласу.

Для придбання яблук, груш, черешень і слив звертайтеся за тел.: +380 50 109 92 52

Консультацiї щодо застосування FiloCal®: +38 050 10 99 252.
Придбання добрив FiloCal®: +38 098 81 20 777.
Читайте також:

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх