Акценти при вирощуванні волоського горіха розставляють шкідники
17.11.2020

На територію сучасної України волоський горіх потрапив більше дев’яти віків тому. Деякі джерела свідчать, що привезли рослину грецькі купці, інші – що монахи-проповідники. В усякому разі, первинними осередками культури горіха були Видубецький та Межигірський монастирі, розташовані на схилах Дніпра поблизу Києва.

Усі горіхи України – це інтродуковані рослини. Здавна культивується волоський горіх (Juglans regia L.), який ще називають грецьким, що свідчить про шляхи проникнення цієї культури. В перекладі з латині назва рослини означає «царський жолудь» і вказує на високі смакові властивості.

Цінять горіх за надзвичайну поживність: калорійність 1 кг плодів горіха прирівнюється до 1 кг м’яса, 1 кг риби, 1кг картоплі, 1 кг лимонів і 1 кг груш разом узятих. У ядрі горіха міститься в середньому 70% високоякісних жирів, білки, широкий спектр вітамінів, амінокислот і каротин.

Зелені навколоплідники багаті аскорбіновою кислотою та каротином і містять у собі барвник юглон. До складу листя, крім аскорбінової кислоти, входить югландін, ефірні олії та дубильні речовини. Ціниться і деревина горіха. Красива за кольором, з неповторним малюнком, вона використовується для виробництва дорогих меблів, домашнього начиння, сувенірів. Особливо дорого (на вагу срібла) в світі ціниться горіховий кап – напливи на штамбах дерев. Він відрізняється особливо красивим малюнком і використовується для виготовлення хрестів, рам для картин, дзеркал, шкатулок та інших цінних виробів. Висока врожайність горіха
до самого похилого віку здавалася людям дивовижною, тому в Древній Греції та Римі він був символом достатку та довголіття.

Давню історію має і медичне застосування горіха. При цьому використовувалися усі частини рослини: плоди, зелені навколоплідники, листя, кора гілок і коренів. У сучасній народній медицині горіх застосовують при катарі шлунка, рахіті, ексудативному діатезі, подагрі, при внутрішніх і зовнішніх кровотечах, гіпертонії, атеросклерозі. Відомо, що горіхи мають властивість очищати й омолоджувати судини, підвищувати їхню еластичність. Завдяки наявності йоду горіхи рекомендуються при захворюваннях щитовидної залози, а наявність заліза та кобальту сприяють лікуванню захворювань крові. Як висококалорійний продукт горіх використовують для відновлення сили у хворих після хірургічних операцій.

Горіхи виділяють леткі інсектициди, що здатні вбивати бактерії, відганяти мух, комарів, різні види молі й інших шкідливих комах.

Горіх – одна з найбільш невибагливих до ґрунтових умов та агротехніки рослина. Вирощують горіхи на карбонатних ґрунтах, постійно розпушуючи та удобрюючи поверхню. Молоді горіхи страждають від морозів. Тому на зиму їх необхідно підгортати. При хорошому догляді горіхи ростуть досить швидко, даючи 1-1,5 м приросту в рік. Горіхові дерева нещадно експлуатують ґрунт: рівень ґрунтових вод під ними різко знижується, а сам ґрунт кам’яніє – навіть трави не витримують такого сусідства. Наразі встановлено, що листі горіха міститься отруйна для інших рослин речовина – югландін. Дощами вона вимивається з опалого листя в ґрунт і пригнічує розвиток інших рослин. Останніми роками світове виробництво волоського горіха перевищило 800 тис. тонн у рік. Україна – один із найбільших виробників та експортерів волоського горіха. За даними статистичного збірника «Сільське господарство України», в 2018 році Україна посіла третє місце у світі за урожаєм волоського горіха. Завдяки сприятливим погодним умовам і збільшенню площі горіхових садів було зібрано 127,2 тис. тонн цієї сировини, приблизно дві третини експортується в інші країни. Вирощувати волоський горіх стало вигідно – рентабельність біз-несу може досягати 180%. Тому виробники збільшують площі під цією культурою (у 2017 р. площа становила 18,3 тис. га, у 2018-му – 18,9 тис. га).

Споживчі потреби в горіхах задоволені лише на 40%, наразі рівень споживання горіхів в Україні на 1 жителя становить близько 0,6 кг, а в окремих регіонах України – 0,4-0,9 кг горіхів при нормі 1,5-3,6 кг на рік (за даними Українського науково-дослідного інституту харчування).

Один із пріоритетів культури – екологічність культивування горіхів. Вважається, що горіхи можна вирощувати як органічну культуру без застосування засобів захисту та добрив. Але реалії життя диктують свої умови. Наразі в різних країнах світу зареєстровано більше 100 шкідників волоського горіха.

На Півдні України як у регіоні потенційного промислового вирощування волоського горіха листя, гілки, плоди та штамб пошкоджуються і уражуються близько 50 видами шкідників і хвороб.

Одним з найбільш поширених шкідників в усіх зонах культивування волоського горіха є горіховий галовий або бородавковий кліщ (Eriophyes tristriatus Nal., родина Eriophyidae).

Майя КОНСТАНТИНОВА, канд. с.-г. наук, с. н. с., консультант

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх