Griba: кращі європейські клони та сучасні сорти яблунь
01.10.2019

Компанія Griba була заснована в 1987 році 14-ма виробниками саджанців із південної частини Тіролю (Італія) як кооператив фруктових розсадників. Нині розсадники кооперативу Griba продають понад 2,5 мільйона саджанців фруктових дерев у рік. Основна культура – це яблуні, але кооператив також вирощує груші та вишні.

Перевага розсадників Griba полягає в тому, що вони орієнтовані не просто на виробництво саджанців, а й на активне впровадження новітніх технологій. А це дозволяє постійно підвищувати якість і здатність вирощувати велику кількість саджанців за високими стандартами. Окрім того, члени кооперативу не тільки вирощують саджанці – кожен з них має власні фруктові сади. Тому вони добре знають, чого потребують садівники.

Усі сади Griba ростуть у Вероні. В цьому регіоні – родючі та незаймані ґрунти, які конче необхідні для кожного успішного розсадника. Окремі маточні ділянки розташовані в радіусі 20 км. Наявність власного холодильника у кооперативу має велике значення для підтримки високої якості саджанців. Відразу після викопування саджанців їх відправляють на склад, де вони зберігаються при низькій температурі до моменту відправки клієнтам.

Griba вирощує основні класичні сорти яблук (Голден Делішес, Гренні Сміт, Ред Делішес, Гала), які користуються популярністю на ринку свіжих фруктів. Усі ці сорти походять з новітніх поколінь клонів і здебільшого належать компанії. Це, зокрема, Dark Baron®, RedLum® або RedVelox®. У кооперативу Griba також є свій власний сад щепи для наступних щеплень. Підвої надходять від ліцензіарів цих сортів (таких, як Braeburn Mariri Red). Головним призначенням фруктового саду Griba є саме підвої для щеплень, тому цей сад повністю ізольований, із санітарних міркувань його дозволено відвідувати лише небагатьом.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: «Розширити можливості українських садівників – ось головне завдання розсадника «Підгур`ївське», – Дмитро БУШИЛОВ

Вирощування підвоїв у таких садах регулюється спеціальним законом, і фітосанітарне управління Верони постійно контролює цей процес. У садах Griba вирощують також яблука, оскільки плоди потрібні для перевірки різноманітності сортів і стабільності забарвлення тих чи інших клонів (наприклад, Гала). Перед тим, як зрізати матеріал, у розсаднику проводять ревізію дерев і обирають найкращі екземпляри. Дерева прищеплюють здебільшого на підщепу M9 T339, що ідеально підходить для фруктових садів високої щільності. Вирощують тут саджанці і на інших підщепах (наприклад, на Женеві).

КОНСАЛТИНГОВА СЛУЖБА GRIBA: ПЛАНУЄМО НОВІ ТА МОДЕРНІЗУЄМО СТАРІ САДИ

Команда консультантів кооперативу плодорозсадників Griba подорожує всім світом, допомагаючи виробникам планувати і створювати нові або ж модернізувати старі фруктові сади. Консалтингова служба орієнтована на те, щоб допомогти клієнтам досягти успіху в їхніх інвестиціях. Спільно зі спеціалізованими партнерами Griba пропонує проекти «під ключ» для створення фруктових садів. Команда, використовуючи передовий досвід садівництва і розсадництва, надає виробникам фруктів всіляку підтримку у вирішенні питань, пов’язаних з управлінням сучасним фруктовим садом. Консалтингові послуги адаптовані для потреб кожного підприємства і надаються напряму, при відвідинах консультантом та через онлайн-консультації.

Найважливіші питання, які виникають у садівників упродовж сезону:

  1. Обрізка дерев з допомогою нової техніки для обрізування дерев та інструктаж працівникі
  2. Фітосанітарна програма з адаптацією вимірювань до різних умов через онлайн-консультації
  3. Програма внесення добрив, адаптована до аналізу ґрунту
  4. Консультування з управління фруктовими садами на різних етапах вегетаційного періоду, а також навчання кваліфікованих співробітників

ПРОГРАМА СЕЛЕКЦІЇ ЯБЛУК

Паралельно з виробництвом саджанців фруктових дерев і наданням консультаційних послуг з 2008 року Griba розпочав свою власну програму селекції сортів яблук під керівництвом відомого селекціонера Антоніо Дал Рі. Зараз проекту 10 років, він ще молодий для старту масового виробництва, але нові сорти, котрі перебувають у стадії селекції, – досить перспективні.

Основною метою селекції є отримання високоякісних сортів, що відзначалися б соковитістю і хрусткістю плодів, хорошим балансом цукру та кислотності, красивим зовнішнім виглядом яблук та тривалим терміном зберігання. Не менш важливим фактором, який необхідно враховувати, є стійкість сорту до хвороб, насамперед, до парші. Проект здійснюється в саду Griba, розташованому в провінції Верона під назвою Піанура Падана. Це рівнинна місцевість на півночі Італії, яка має вдосталь води для зрошення та родючі ґрунти. Клімат тут характеризується спекотним літом і вологою зимою. Теплі ґрунти навесні зумовлюють довгий вегетативний сезон, який передбачає ранній розвиток дерев (наприкінці лютого) і триває аж до пізньої осені.

Процес селекції нового сорту яблук починається зі схрещування двох відібраних сортів. Щороку тут схрещують по 40 пар, щоб отримати близько 18 тисяч насінин. Все насіння висівають і потім вирощують у двох теплицях, причому одна з них використовується тільки для відбору сортів, стійких до парші.

Після першої селекції саджанці висаджують у розсаднику і прищеплюють на карликові коренеплоди (приблизно 10 тисяч саджанців). Згодом їх буде висаджено в експериментальному саду, повністю вкритому сітками від граду та комах. Загалом у полі вирощують понад 35 тисяч саджанців, з них за 15 тисячами ведеться спостереження постійно. 

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Эрхард ЛОДДЕР: «Мы гарантируем, что наши плодовые подвои приживаются на 99%!»

При першому відборі ці саджанці перевіряють щотижня, дегустуючи яблука, що здаються дозрілими. Але найбільш перспективні яблука з’являються на другому етапі, коли дерева вже щеплені на М9, посаджені за правильною схемою і отримують належний догляд. Для кожного сорту дерев дослідники збирають максимум інформації про період росту і його продуктивність. Окрім того, в наявності є достатньо яблук, котрі
можна дегустувати і потім обговорювати їхній смак із великою кількістю людей, зокрема і клієнтів. Тільки найкращі зразки допускаються до третього етапу оцінювання, який проводять на більших площах і в різних кліматичних умовах, приміром, у Південному Тіролі та в гірських районах. Оскільки кожен регіон, кожна країна мають свої смаки і різні потреби у вирощуванні фруктів, особливу увагу приділяють тестуванню різних сортів у різних країнах.

Продукція кооперативу Griba:
Саджанці кніп, 1-річні саджанці, 9-місячні саджанці, зимове щеплення з використанням сплячих бруньок.
Плодорозсадники, холодильники та фруктові сади розташовані в провінції Верона, а головний офіс кооперативу знаходиться в м. Терлано (провінція Больцано), де 30 років тому був започаткований кооператив. Попри масштабну присутність на місцевому ринку, компанія Griba має дуже потужну експортну
складову і постачає свою продукцію більш ніж у 38 країн світу. Клієнтам надають також консультаційні послуги.

1161

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх