Виручка від експорту української продукції садівництва впала на 18%

 Виручка від експорту української продукції садівництва впала на 18%

За січень-червень 2020 року Україна експортувала плодово-ягідної продукції на суму $95 млн, що на 18% менше, ніж за відповідний період минулого року.Про це інформує Богдан Духницький, кандидат економічних наук, старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», передає прес-служба закладу.

«Як і раніше, понад 95% вартості в товарній структурі нашого експорту продукції цієї групи продовжують формувати волоські горіхи (очищені та в шкаралупі), заморожені фрукти (переважно, ягоди), а також зерняткові плоди», — розповідає Духницький.

За його словами, основною причиною зниження доходів українських експортерів фруктів стало скорочення обсягів продажу зазначених товарних позицій у порівнянні з 2019 роком. Так, майже на третину зменшились поставки за кордон волоських горіхів — з 33 тис. т до 22 тис. т. Експорт яблук і груш скоротився більш ніж у 4 рази — з 42 тис. т до 10 тис. т. «Водночас продажі на зовнішніх ринках заморожених плодів і ягід українського виробництва знизились на 5% — з 18 тис. т до 17 тис. т», — зауважив науковець.

Слід додати, що визначальними ринками збуту для українських експортерів у нинішньому році є: Франція — $12 млн, Польща — $11 млн, Німеччина — $7 млн, Туреччина — $6 млн, Білорусь — $5 млн, Австрія — $5 млн.

«Обсяги поставок вітчизняної плодово-ягідної продукції до Італії, Нідерландів, Чехії та Азербайджану склав близько $4 млн до кожної з країн. В цілому, близько 70% вартості експорту наших плодів і ягід отримано внаслідок продажів до країн Європейського Союзу», — пояснює Богдан Духницький.

Крім цього, обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу COVID-19, мали негативний вплив на український експорт плодово-ягідної продукції. Затримки у переміщенні продукції на території Євросоюзу внаслідок запровадження додаткових перевірок, зниження фактично здійснюваних цільових рейсів всіма видами транспорту, суттєве зростання вартості морських перевезень стали критичними для товарів з невеликим терміном зберігання, до яких належать плоди і ягоди.

«Були порушені звичні режими функціонування напрацьованих логістичних систем. Тому наші підприємці вимушено приймали рішення щодо скорочення запланованих експортних поставок або їх відміну, в першу чергу на ринки країн Азії», — підкреслив експерт.

За прогнозом Богдана Духницького, на друге півріччя 2020 року зберігається невизначеність, оскільки не виключене повторне запровадження карантинних обмежень в осінні місяці, а конкретний потенціал експорту Україною яблук, волоських горіхів та ягід стане зрозумілим наприкінці літа.
 

 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар