Коли цвітуть мигдалеві сади, або мигдальний дебют відбувся!

 Коли цвітуть мигдалеві сади, або мигдальний дебют відбувся!

Горіхове садівництво в Україні є сегментом садівничої галузі країни та в умовах ринкової економіки є однією з найбільш перспективних і рентабельних галузей агропромислового комплексу України. Площа горіхових промислових садів постійно збільшується. Вже третій рік поспіль частка промислових горіхових садів складає майже половину від площі всіх садів країни, закладених із державною підтримкою (2018-2020 р.р. — 4303 га горіхових садів, або 47% від всієї площі закладених садів). Горіхова галузь є експортно орієнтованою та постійно нарощує показники експорту. Щорічно, вже кілька років поспіль, надходження валюти від експорту горіхів складає більше половини всіх валютних коштів, що надійшли від продажу всієї продукції садівництва країни.

За останні п`ять років в Україні наявне збільшення валового збору горіхів. Наша країна займає четверте місце у світі за експортом горіху волоського, а в Європі — перше. З метою підвищення рентабельності горіхового садівництва, враховуючи міжнародний досвід, ВГО «Українська горіхова асоціація» три роки тому започаткувала новий проєкт в Україні — промислове створення садів мигдалю, щеплених на насіннєвій підщепі. Крім цього, мигдальне садівництво — це новий перспективний напрямок аграрного бізнесу в Україні. Створення промислових високоінтенсивних мигдальних садів, звичних до сухого, жаркого і безводного літа — це сьогодні один з реальних способів диверсифікації сільського господарства в умовах мінливого клімату, особливо для південних областей України.

Відповідно до вищевикладеного, ВГО «Українська горіхова асоціація» разом з адміністраціями Болградських районної та міської рад планує 9 квітня у місті Болграді Одеської області провести перший науково-практичний семінар по розвитку промислових мигдалевих садів в південних регіонах країни.

Захід буде присвячений мигдалю та збере всіх охочих у м. Болград Одеської області. Організатор семінару – ВГО «Українська горіхова асоціація» за сприяння Болградських районної та міської рад. Про це повідомляє президент ВГО «Українська горіхова асоціація» Геннадій Юдін на своїй сторінці в Facebook. Пленарна частина семінару відбудеться в залі засідань Болградської районної ради з урахуванням необхідних карантинних заходів безпеки. Після обідньої перерви всіх учасників семінару очікує «перлинка» цього заходу – відвідування квітучого мигдалевого саду, де буде проведена практична частина семінару.

Коли цвітуть мигдалеві сади, або перший науково-практичний семінар року

Під таким стверджувальним гаслом 9 квітня відбудеться перший науково-практичний семінар оф-лайн ВГО «Української горіхової асоціації».

Як зазначає президент ВГО «Української горіхової асоціації» Геннадій Юдін на своїй сторінці у Facebook, «більше двох років тому, а якщо бути точним – 4 квітня 2019 р., на Міжнародній горіховій конференції у столиці Республіки Молдова, Кишиневі, організованої FARM за сприяння ФАО і ЄБРР, ВГО «Українська горіхова асоціація» вперше презентувала свій галузевий горіховий проєкт промислового мигдального садівництва.

Зараз величезною несподіванкою для багатьох учасників світової виставки GULFOOD-2021, що відбулася в лютому цього року в м. Дубай (ОАЕ), була поява на стенді ВГО «Української горіхової асоціації» зразків українського мигдалю та презентації нової галузевої програми асоціації: 2+1 PROGRAMME (WALNUT, HAZELNUT + ALMOND), яка свідчила про старт вирощування мигдалю в промислових садах України.
Поява в першому горіховому каталозі України промислового розсадника мигдалю, повністю сертифікованого у 2020 році, та ще з власними українськими чотирма сортами мигдалю, теж зареєстрованими в Державному Реєстрі сортів України в 2020 році, свідчить про фундаментальні наміри та реальні можливості вирощувати достатню кількість сортових саджанців, необхідних для промислових садів сортового мигдалю. З повною версією першого горіхового каталогу України ви можете самостійно ознайомитись на англомовній частині офіційного сайту Української горіхової асоціації: https://ukr-nuts.com.ua.

Тому сьогодні ВГО «Українська горіхова асоціація» анонсує проведення 9 квітня першого науково-практичного семінару по розвитку промислових мигдалевих садів. З метою підвищення рентабельності горіхового садівництва, враховуючи міжнародний досвід, ВГО «Українська горіхова асоціація» три роки тому започаткувала новий проєкт в Україні із промислового створення садів мигдалю, щеплених на насіннєвій підщепі. Прогнозуючи розвиток цього напрямку, були закладені маточно-живцеві сади в розсадниках України. У 2020 році в Державному Реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні були зареєстровані 4 сорти мигдалю: Е5 Борозан (№ 19285004), Луїза (№ 19285001), Джоржия (№ 19285002), М 41 Алекс (№ 19285003). Освоєно промислове виробництво саджанців мигдалю, щеплених на насіннєвій підщепі.»

Як оголошують організатори, участь у семінарі безкоштовна за умови обов’язкової попередньої реєстрації, яку треба здійснити по тел. 068-908.80.64 або по е-mail: vmbab2008@gmail.com. Відповідальна особа за проведення семінару – Бабанський Василь Маркович, віцепрезидент Української горіхової асоціації.
Організатори запрошують на семінар запрошують керівників та провідних фахівців агропідприємств, інвесторів, у планах розвитку яких почати висаджувати промислові мигдалеві сади. Відповідно до програми семінару, буде розказано практично все від «А» до «Я» про створення промислового інтенсивного саду сортового мигдалю. З урахуванням обов’язкового забезпечення необхідних карантинних заходів безпеки кількість місць для учасників семінару буде обмежена. Тому поспішайте зареєструватися.

Програма семінару буде стосуватися різних аспектів вирощування мигдалю та буде складатися із двох частин. Перша частина – теоретична. Учасники семінару будуть слухати доповіді провідних українських фахівців галузі горіхівництва. Практична частина семінару буде присвячена посадці, догляду та обслуговування мигдалевого саду.

Програма заходу буде насиченою та стосуватиметься різних аспектів вирощування мигдалю й догляду за мигдалевим садом. Деталі – за посиланням https://cutt.ly/hx2vMrj

Програма науково-практичного семінару «Коли цвітуть мигдалеві сади. Реалії та перспективи розвитку промислових мигдалевих садів в Україні»

Завідувач кафедри садівництва, виноградарства, біології та хімії Одеського державного аграрного університету, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Петренко С.О. присвятить свою доповідь темі зміни кліматичних умов. Фахівець розкаже про диверсифікацію традиційного землеробства та ефективні технології в садівництві.

Президент ВГО «Українська горіхова асоціація» Юдін Г.О. у своєму виступі проаналізує тенденції світового ринку мигдалю та розкаже про перспективи українського мигдалю.

Віце-Президент ВГО «Українська горіхова асоціація» Бабанський В.М. зосередиться на темі розвитку мигдалевих промислових садів в Україні, проаналізує реалії й перспективи.

Про технології закладки та догляду за мигдалевим садом розкаже агроном Балабан В.

Головний агроном ВГО «Українська горіхова асоціація» Самарська М.І. присвятить свою доповідь темі «Проєктування мигдалевих садів – запорука успішного старту».

Агроном-консультант НВК «Квадрат» (ТМ «Квантум») Ковбель А.І. розкаже про новітні технології регульованого живлення як програму максимальної ефективності та розкриє секрети, як збільшити стресостійкість мигдалевого саду.

Директор ТОВ «Теравет-Оригінал» Бендик Д.С. розкаже про інноваційні підходи до довготривалого забезпечення вологою та поживними речовинами садів мигдалю.

Про технології поливу горіхоплідних культур на півдні України розкаже комерційний директор ТОВ «Агро-Новатор” Реклізон Д.П.

Мигдаль прикрасить горіхову візитівку України

Як зазначає президент ВГО «Української горіхової асоціації» Геннадій Юдін на своїй сторінці у Facebook, «сьогодні ми доповнюємо міжнародну горіхову візитівку України ще одним членом Української горіхової асоціації – першим розсадником у країні із вирощування щеплених саджанців мигдалю для промислових садів із новітніх українських сортів – розсадником, створеним на базі СФГ ім. академіка Унанова, що в Одеській області.
Попередньо ВГО «Української горіхової асоціації» вже вказувала, що в рамках співпраці проєкту ITC (International Trade Centre) в Україні та Української горіхової асоціації одним із важливих заходів по формуванню конкурентних переваг українського горіха на зовнішніх ринках стане створення горіхової візитки України, спрямованої на підтримку інтеграції українських виробників горіхів, переробників і експортерів для їх доступу до нових зовнішніх ринків.
Горіхова візитівка України включатиме в себе презентаційний відеоролик про горіхову галузь України та електронний каталог українських виробників горіхів, переробників і експортерів, які ITC (International Trade Centre) спільно з горіховою асоціацією планують розміщувати на майбутніх міжнародних виставках і онлайн-заходах, інших зустрічах і презентаціях за кордоном».

Розширення асортименту господарсько-виробничих груп плодових культур

В Україні у культурі відомо до 60 плодових культур, але промислове значення мають близько 25, з яких найбільш широко вирощують 14-16 культур (яблуня, груша, айва, вишня, черешня, слива, алича, персик, горіх волоський, фундук, аронія, чорна смородина, малина, суниця, аґрус, обліпиха). Сьогодні в Україні розширення асортименту плодових культур відбувається за рахунок лише двох виробничо-біологічних груп плодових культур, це ягідні та горіхоплідні культури.

До групи ягідних культур належать рослини помірної зони з різних ботанічних родин (суниця, малина, аґрус, виноград, смородина, лимонник китайський, актинідія), а також малопоширені – морошка, журавлина, буяхи, брусниця, шовковиця, барбарис, полуниця, шипшина, ожина, жимолость. Об`єднуючим показником для цієї групи є соковиті ягодоподібні плоди.

Ще одна виробничо-біологічна група серед плодових культур, за рахунок якої сьогодні на Україні відбуваються розширення промислового асортименту плодових порід – це група горіхоплідних культур. Група горіхоплідних культур включає рослини помірної та субтропічної зон з різних родин, які формують тверді плоди – горіхи та сухі кістянки (горіх волоський, пекан, фісташка справжня, фундук, мигдаль, каштан солодкий та малопоширені – бук, кедр сибирський). Господарсько-цінною частиною плоду є багате жирами і білками насіння, яке називають ядром.

Мигдаль – цінна горіхоплідна культура

Надзвичайно цінною горіхоплідною культурою є мигдаль, який культивують для отримання мигдальних горіхів.

Мигдаль – цінна горіхоплідна культура, яку вирощують у багатьох країнах світу, зокрема у США, Італії, Франції, Іспанії, Туреччині, Китаї. Варто зазначити, що Україна щорічно закуповує за кордоном близько 2,5 тисяч тон горіхів мигдалю. Тому вкрай важливо зробити все можливе, щоб цю культуру могли вирощувати у промислових обсягах в Україні. Особливо це важливо в умовах глобального потепління, та кліматичних змін в Україні.

Мигдальний дебют відбувся!

Створення промислових мигдальних садів – це не просто амбітна програма Української горіхової асоціації, це сьогодні один із реальних способів диверсифікації сільського господарства в умовах мінливого клімату, особливо для півдня України.

Як інформує ВГО «Українська горіхова асоціація», за останні 28 років середньорічна температура в Україні зросла майже на 2°С. За стандартом вона повинна бути 7,8°С, а нині вона – 9,5°С.
Підвищення температури на 1°С порушує кордон агрокліматичних зон в середньому на 100 км на північ. Тому фактично кліматичні зони змістилася на цілих 200 км.

За період із 2006 по 2019 роки подвоїлася кількість днів з надзвичайно високими температурами, так званими «хвилями тепла», коли температура повітря вдень перевищує 35°С. І вже в нинішньому році хвиля тепла на півдні досягає 65-75 днів, тобто 75 днів температура вдень становить вище 30°С.

Змінилася структура опадів. Зменшується кількість обложних опадів, необхідних для аграріїв. На зміну їм приходять короткочасні зливові дощі. Норма річних опадів часто досягається за рахунок 2-5 дощів. Так, середня річна норма опадів, що в Україні дорівнювала 578 мм на рік, значно зменшується. Наприклад, за даними Херсонської обласної кліматичної станції середня кількість опадів за січень – жовтень 2020 року склали 206,8 мм. Це не тільки створює реальні передумови для розвитку садів мигдалю, звичного до сухого, жаркого і безводного літа, а надає аграріям можливість диверсифікувати традиційний аграрний бізнес. Тому перші конкретні кроки для створення промислових мигдальних садів вже зроблені, перші щеплені саджанці мигдалю українських сортів сьогодні відправляються для створення нових садів мигдалю.

Сьогодні хочеться тільки побажати подальших успіхів колективу фахівців першого сертифікованого мигдалевого розсадника в Україні, очолюваного віцерезидентом ВГО «Української горіхової асоціації» В.М. Бабанским. Але і роботи попереду ще дуже багато. Разом із розширенням розсадника мигдалю і розвитком промислових мигдалевих садів відразу ж виникає необхідність у створенні оптимальної технології вирощування мигдалю в промислових садах для підвищення рентабельності мигдалевого садівництва. Тому нам тут дуже стане в нагоді і накопичений досвід українських аматорів-садівників і зарубіжна практика.

Мигдаль України – старт інтенсивної програми, або Нова сторінка в розвитку українського промислового горіхівництва

Як зазначає президент ВГО «Української горіхової асоціації» Геннадій Юдін на своїй сторінці у Facebook, м. Балта стало точкою опори в створенні нової сторінки українського інтенсивного промислового горіхівництва – розвитку мигдалевих садів.
Річ у тім, що, слідуючи стратегії розвитку українського інтенсивного промислового горіхівництва, 3 роки тому під Балтою на базі СФГ імені академіка Унанова був створений перший промисловий розсадник із вирощування щеплених саджанців мигдалю.
За цей час розсадник мигдалю під керівництвом заслуженого працівника сільського господарства Василя Марковича Бабанського і його команди зміцнів і, нарощуючи технологічну майстерність, зміг виростити першу в Україні партію щеплених саджанців мигдалю. За цей час закінчилися польові випробування і кваліфікаційні процедури 4-х нових інтенсивних українських сортів мигдалю М 41 Алекс, Джоржия, Луїза, Е5 Борозан, які були занесені до Державного Реєстру сортів рослин, дозволених для вирощування в Україні і знову відродили категорію мигдаль в державному Реєстрі сортів рослин (дивіться Реєстр в оновленій версії станом на 18.09.2020г., стр.453).
За цей час розсадник мигдалю на базі СФГ імені академіка Унанова, зареєстрований в Державному Реєстрі суб`єктів насінництва та розсадництва на 2020 рік, пройшов необхідну сертіфікацію.
Здійснивши необхідні базові умови для подальшої реалізації щеплених саджанців мигдалю, необхідно було «звірити курс» щодо практичного розвитку інтенсивних промислових садів, які закладаються саджанцями щепленого мигдалю.
У зв`язку з цим Українська горіхова асоціація прийняла рішення про проведення в м. Балта 25 вересня круглого столу з темою обговорення «Вирощування мигдалю в промислових садах України. Перспективи і ризики».

Для обговорення за круглим столом були запрошені провідні вчені України, фахівці-практики з харчування горіхоплідних культур і застосування інноваційних схем захисту рослин, фахівці-проєктанти горіхових садів, садівники-новатори, які мають досвід вирощування мигдалю, фермери, охочі посадити промислові сади саджанцями щепленого мигдалю.

Перший науково-практичний круглий стіл на тему «Вирощування мигдалю в промислових садах України. Перспективи і ризики»

25 вересня 2020 року у м. Балта Одеської області, в залі засідань міської ради ВГО «Українська горіхова асоціація» провела Перший науково-практичний Круглий Стіл на тему «Вирощування мигдалю в промислових садах України. Перспективи і ризики» за участю провідних вчених України, фахівців-практиків із харчування горіхоплідних культур і застосуванню інноваційних схем захисту рослин, фахівців-проєктантів горіхових садів, садівників-новаторів, які мають практичний досвід вирощування мигдалю, фермерів, які хочуть посадити промислові сади саджанцями щепленого мигдалю.

Відкриваючи науково-практичний Круглий стіл, заступник міського голови Рабинович Едуард Семенович запевнив усіх присутніх, що «міські ворота Балти» завжди відкриті для інноваційних напрямків у розвитку українського горіхівництва. Це супроводжує вигідне географо-кліматичне розташування району (47 ° 56 `10 “N, 29 ° 37` 21” E) в північній частині Одеської області, вихід на кордон з Молдовою і логістична розв`язка в напрямку Миколаївської, Вінницької, Кіровоградської областей та Одеси. Достатня кількість земель сільськогосподарського призначення (63,8 тис. Га) і земель лісогосподарського призначення (15,7 тис. Гектарів) дозволяють говорити про можливості розширення промислового горіхових садів в районі. Тому Балтська об`єднана територіальна громада буде активним партнером у діалозі з наукою і практикою в розвитку українського горіхівництва.

Спеціально для Круглого горіхового столу підготував свою доповідь професор, ректор Одеського державного екологічного університету Степаненко Сергій Миколайович. У своєму виступі Сергій Миколайович показав уже створену вченими прогнозну модель зміни клімату південних і середніх регіонів України. Сьогодні вчені констатують факт, що Україна опинилася в «лідерах» за динамікою підвищення клімату на планеті. Якщо 900-сторінкову наукову доповідь учених усього світу, представлену в ООН, передбачає підвищення температури на Землі на 2-3°С до кінця 21 століття, то за останні 28 років, за даними кліматологів, середня температура в Україні вже підвищилася на 2°С! Згодом в Україні, пояснив професор, особливо в її південних областях, буде регулярно спостерігатися посуха, надмірно тривалі періоди аномально високої температури, відсутність опадів. Практично кожен другий рік на півдні України буде з посухою, констатував професор.

Невтішні для аграріїв прогнози підтвердила доктор біологічних наук Бабаянц О.В. Сьогодні великі проблеми для грунту викликають суховії, частими «гостями» на полях стали повітряні смерчі, приносячи непоправної шкоди врожаям зернових та технічних культур.

У зв`язку з цим, продовжив модератор Круглого столу віцепрезидент «Української горіхової асоціації» В.М. Бабанський, аграріям необхідна диверсифікація власного сільськогосподарського виробництва. На зміну постійного вирощування зернових і технічних культур повинні приходити сади з рентабельними засухостійкими культурами, однією з яких є мигдаль.
Василь Маркович Бабанський як заслужений працівник сільського господарства, переконливо довів переваги створення промислових садів мигдалю як фактор максимального зниження ризиків для аграріїв при подальших неухильних зміни в кліматі України.

Отже, ВГО «Українська горіхова асоціація» під керівництвом президента Юдіна Г.О. проводить роботу щодо популяризації галузі горіхівництва в Україні та постійно шукає перспективні шляхи розвитку в українському горіхівництві для зміни структури промислових багаторічних насаджень.

Фотографії віцерезидента ВГО «Української горіхової асоціації» Бабанського Василя Марковича.
 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар