Злови свою ґаву!

Як на Київщині розвивається молода пивоварня «Ґава»
Коли сповнені ентузіазму друзі-однодумці хочуть єдиного, вони здатні гори звернути. Але в нашому випадку – зварити смачне та якісне українське пиво. Саме так на пивній мапі України з’явилася нова пивоварня «Ґава». Хоча, як це часто трапляється, не все було гладко та просто. Адже спочатку засновникам здавалося, що час не той, а потім почалася повномасштабна війна, яка в результаті лише довела, що того «кращого моменту» може і не бути. Тож коли, якщо не зараз? І саме в такий складний для України й усіх українців час, у 2024 році, в селі Циблі Київської області, що розкинулося поруч з Канівським водосховищем, почала працювати пивоварня «Ґава». За свою поки що недовгу історію ця броварня вже встигла полюбитися тисячам українців. А про те, як усе починалося, читайте далі.
За словами Миколи БАРАНОВА, директора компанії-засновниці пивоварні Gava «Дистиляти України», ідея створити броварню зародилася не відразу:
– Спочатку ми хотіли виготовляти «важкий» алкоголь, створивши невелике підприємство – дистилерію. Зокрема, замислювалися про віскі. Тож почали вивчати ситуацію на українському ринку, знайомитися з досвідом крафтярів у цій ніші. Однак дійшли висновку, що спочатку ми запустимо на своєму підприємстві лінію з виготовлення пива, оскільки технологія виготовлення віскі досить тривала. Адже отримують його за допомогою дистиляції збродженого зернового сусла, а спирт витримують у дерев’яних бочках як мінімум три роки. Це означає, що перший прибуток від виготовлення віскі можна отримати лише через кілька років. А підприємство має працювати й отримувати прибуток, бо інакше воно не розвиватиметься. Тому ми вважаємо, що пивоваріння стало гарним початком для «Ґави».
Тоді для того, щоб розпочати крафтовий бізнес, підприємство викупило та відбудувало приміщення колишнього колгоспу в Переяслав-Хмельницькому районі Київської області. А сама пивоварня розташована в селі Циблі поруч з Канівським водосховищем. Саме там вдалося знайти воду, яка за своїми показниками ідеально підходить для всіх технологій пивоваріння.
Як створюється «Ґава»?
Якщо серце будь-якої пивоварні – обладнання, яке там встановлене, то душею, без сумніву, можна назвати пивовара, який відповідає за рецептуру пива та відстежує всі етапи його створення. Що цікаво, головний технолог броварні «Ґава» Дмитро ДЕРІЙ – це пивовар аж у третьому поколінні.
– Так, любов до пивоваріння передалася мені від мого дідуся, саме він колись привів мене до себе на пивоварню, де я допомагав йому. Крім того, колись пиво варив ще й мій прадідусь і дядько, тому захоплення цим напоєм у нас родинне. Й саме тому я свого часу вступив до Національного університету харчових технологій у Києві, де й навчався пивоваріння.
Зараз пивоварня «Ґава» варить 24 тонни пива в місяць. Це поки що максимальні виробничі потужності броварні, але наступного сезону їх планують збільшити до 60 тонн, розповів головний технолог броварні «Ґава»:
– Надзвичайно важливим моментом під час варіння будь-якого пива є якісна і правильно підібрана сировина. Так, на нашій пивоварні встановлена професійна фільтраційна система, яка очищає воду, щоб вона відповідала всім технологічним вимогам. Так, спочатку відбувається процес очищення, а потім – етап осмосу, який забезпечує воді нульові показники. І саме з такою водою ми працюємо, надаючи їй усі необхідні параметри залежно від сорту пива. Тобто для кожного стилю пива я підбираю потрібні показники.
І після водопідготовки відбувається власне технологічний процес. Під час цього етапу використовується німецький солод Weyermann і Bestmalz. Так, для різних стилів пива пивоварня обирає різний солод: Weyermann – в основному для легких сортів, зокрема лагерів, а на солоді Bestmalz варять пшеничні сорти, які виходять більш щільні й ароматніші.
Крім того, деякі сорти пива «Ґава» варяться лише на українському солоді від «Оболонь» або «Славутич». Загалом пивоварня постійно експериментує з новими сортами, додатково додаючи в рецептуру пива не солоджену сировину, зокрема вівсяні, кукурудзяні та ячмінні пластівці.
– Крім того, під час експериментального варіння деяких сортів пива ми навіть пробували додавати рис і варити рисовий лагер. На жаль, не все вдалося так, як я планував, тому цього сорту пива поки що немає в нашому асортименті. Але в майбутньому ми його обов’язково допрацюємо та додамо до постійної лінійки нашого пива. Загалом ми додаємо ще й не солоджену сировину, бо вона позитивно впливає на смак пива. Так, рис і кукурудза додають пиву питкості та наповненості смаку, а вівсяні пластівці – цікавий присмак пива і глибший його смак, – зазначив Дмитро Дерій.
Але, за його словами, в будь-якому випадку процес варіння пива починається з помелу:
– Для цього ми використовуємо професійну систему обладнання. Після подрібнення солод потрапляє у подвійний варильний чан, у якому спочатку відбувається затирання солоду. На другому етапі солод проходить також через фільтр-чан, а тоді вже і потрапляє у варильний чан. Там сусло кип’ятиться та переливається у сусловарильний вірпул.
Після цього сусло переливається у циліндро-конічний танк, де пиво бродить. Залежно від сорту температура та тривалість бродіння відрізняються. Так, для лагерні сорти, які є основою асортименту «Ґави», бродять за низької температури 10–12℃, а натомість пшеничні сорти, стаути й елі потребують температури 20 ℃.
Як уже зазначалося, в основному пивоварня «Ґава» купує закордонну сировину. Так, використовують американські дріжджі WLP, австрійські Lallemand та французькі SafLager™ від компанії Fermentis.
Але щоб отримати стабільне пиво, обов’язково треба слідкувати за якістю майбутнього напою на кожному етапі варіння. Для цього зразки «Ґава» здають для аналізів у лабораторію державного підприємства «Укрспирт», а також у лабораторію дніпровського пивзаводу Fanatic Дніпро. Саме тому пивоварня «Ґава» не лише має всі необхідні сертифікати якості своєї продукції, а й впевнена у кожній партії пива, яку вона варить для українських споживачів.
Серце пивоварні – надійне обладнання
Якою б якісною не була сировина, але стабільне пиво потребує і надійного обладнання, яке допоможе зварити справді якісний продукт, який буде тішити споживачів.
– До вибору устаткування для нашої пивоварні ми підійшли дуже ретельно. Так, ЦКТ для нас виготовила компанія Wise-Master, а сам варильний чан нам виготовила львівська компанія «БК-ІНЖИНІРИНГ», – розповів Дмитро Дерій.
До речі, система пивоваріння у «Ґаві» повністю автоматизована, тому потребує залучення невеликої кількості працівників (що в сучасних українських реаліях дуже важливо, коли проблеми з робочою силою актуальні у кожній галузі промисловості). Тому на броварні, крім технолога Дмитрія Дерія, зараз працює троє людей.
– Усе наше обладнання працює на електро- та пневмоклапанах, які забезпечують надійну та безперебійну автоматизовану роботу. Вручну в нас відбувається лише процес розливання пива, а також очищення обладнання для пивоваріння. До речі, останній процес – дуже важливий для виготовлення якісного та стабільного пива. Тому ми ретельно слідкуємо за чистотою нашого устаткування та самої броварні. До речі, пивоварню ми миємо кожного дня, а раз у тиждень у нас відбувається генеральне прибирання. Усі працівники обов’язково працюють у захисних рукавичках і в спецодязі, – зазначив головний технолог броварні «Ґава».
Щодо очищення обладнання, то, за його словами, після 2–3 циклів варіння пива варильна система ретельно миється, а ЦТК і форфаси, у яких бродить пиво, очищається з допомогою спеціальних речовин – лугу, кислоти тощо.
У пивоварні «Ґава» компанія «ЄВРОПРОМ» встановила чилер від однієї з найвідоміших марок у світі TRANE, що виготовляє надійне обладнання з дуже великим ресурсом і сучасними характеристиками. Чилер має холодильну потужність 43 кВт та обладнаний гідромодулем (водяний насос, буферна місткість та розширюваний бачок), що дозволило значно скоротити витрати на побудову всієї системи охолодження підприємства, а мідно-алюмінієвий конденсатор разом із фірмовими компресорами TRANE дозволяють працювати обладнанню під щоденним навантаженням впродовж років.
На пивоварні чилер працює на всіх чотирьох етапах виготовлення справді смачного та якісного пива. На кожному відрізку часу – під час охолодження сусла після кип’ятіння, під час зброджування, дозрівання чи вторинної ферментації, під час охолодження перед розливом – головне – контроль температури. І тільки справжній технологічний прилад зможе дозволити пройти напою всі етапи.
А от як обрати надійний чилер, підкажуть тільки фахівці компанії «ЄВРОПРОМ». І цьому є гарне підтвердження – співпраця з провідними виробниками пива в Україні.
Перевага будь якого чилера від «ЄВРОПРОМ» – це гарантія трьох дуже важливих аспектів.
1.Чилер буде підібрано під реальні потреби технологічного процесу з урахуванням його особливості. Якщо необхідно, спеціалісти «ЄВРОПРОМ» зможуть провести необхідні розрахунки потужності з урахуванням температурних діаграм і темпів виробництва. А це значить, що компанія отримає обладнання, що стане у стрій та буде виконувати завдання з перших годин без необхідності додавання будь-яких компонентів до його роботи.
2.Другий важливий аспект – залучення до процесу запуску та налаштування чилера інженерної групи «ЄВРОПРОМ» безпосередньо на підприємстві. Це дає змогу не наробити помилок власникам на старті робіт і в подальшій експлуатації обладнання та бути впевненими у безвідмовній та ефективній роботі обладнання.
3.Третій аспект – це вартість. Можете довіритися досвіду «ЄВРОПРОМ», у чилер не буде вкладено жодної зайвої копійки, незважаючи на те, чи ви берете outlet/новий чилер, чи з пробігом (так, ми пропонуємо чилери як з нульовим пробігом, так і ті, що були в експлуатації). Ціна для вас буде найкраща на ринку обладнання України та ще й з гарантією від 12 місяців.
Продовження матеріалу ви зможете прочитати у нашому журналі за посиланням тут.
Читайте також: «ҐЕРЦЬ БРОВАРЕНЬ 2025»: курс навчання «Основи дегустації та сенсорної оцінки пива» розпочнеться 28 травня
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Детальніше про ціни та передплату читайте тут.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Ціна одного примірника журналу «Напої & Пиво. Технології та Інновації» – 250 грн. Ціна одного примірника журналу «Ягідник» – 170 грн. Ціна одного примірника журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І. & Горішник» – 170 грн.
Передплата триває!