Якими будуть вина врожаю 2021 року в Україні
Здається, вся країна вже навчилася жити й працювати в умовах пандемії Covid-19, і нікого нічим не злякаєш. Попри всі перепони, приватним виноробам та винарням вдалося налагодити постачання корків, пляшок та інших комплектуючих і потроху почати відкривати двері шато для відвідин. Коли, на перший погляд, життя прокачало їх максимально, у більшості регіонів у 2021 році в гру вступили природні явища: холод, дощі та град.
Сайт СерцеВина поспілкувався з виноробами деяких українських винарень, аби дізнатися: як вони оцінюють потенціал вин врожаю 2021, чи вдалося негоді зіпсувати заплановане та чим майстри дивуватимуть шанувальників вина.
СЕРГІЙ СТАХОВСЬКИЙ STAKHOVSKY WINES
Мені врожай 2021 року подобається. Про якість вина ще дуже важко судити, адже воно в нас лише на самому початку дороги: тільки починає розвиток. Але мої сподівання дуже високі на вино 2021 року. Був чудовий врожай і класна погода. Думаю, що він буде йти в зрізі за 2018 роком у нас. Минулі роки були різними, але схоже, що 2021 буде потужним.
Із 2019 року ми почали робити Каберне Совіньйон і сподіваємось продовжити цю традицію. Це вино є нетиповим для нашого регіону, а в нас воно виходить цікавим, ароматичним, структурованим. А у 2021 році зібрали також дуже якісний Сапераві. Думаю, що це вино стане для мене найкращим.
ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНИЦЯ ZELENYTSI WINERY
Вина 2021 року вийшли іншими, але не гіршими. Ми встигли до свят презентувати 13 різних вин. Через несприятливу погоду деякі сорти винограду не зовсім дозріли, хоча урожайність була в три рази вищою. Ті вина, які у 2020 році вдавалося нам зробити напівсолодкими, цьогоріч — напівсухі. Одні й ті самі сорти в порівнянні з минулим роком виглядають інакше, але для клієнта — непогано. Деякі сорти винограду навіть кращі в напівсухому чи сухому виконанні.
ВЛАДИСЛАВ ЧОПАК ČOPAK WINE
У 2021 році вперше зібрав виноград для льодового вина — айсвайну. Рано ще робити висновки, адже вино ще бродить. Попередньо можу сказати однозначно: за обсягами вина буде менше, а щодо якості — побачимо. Перші проби планую зняти лише в лютому. Боюся, що холодна весна та, як наслідок, пізнє цвітіння та обмаль часу на дозрівання можуть відбитися не кращим чином на якості.
БОГДАН ПАВЛІЙ BOHDAN’S WINERY
Основна маса вин 2021 року буде з гібридних сортів винограду: Йоханнітера та Соляріса. Вони себе показали дійсно як стійкі. Мені вдалося зберегти близько 80 % врожаю гібридів, у той час як європейських сортів — усього 30 %. Пробну партію вина, яку поставив на примусову двотижневу кріостабілізацію, встиг розлити й скуштувати перед Новим роком. За якістю вино вийшло непогане, не втратило.
Читайте також: Богдан ПАВЛІЙ: «Виноробство – покликання і справа мого життя»
ОЛЬГА РОМАШКО BEYKUSH WINERY
Вина 2021 року вдалися, як і заплановано. Як ми хотіли, так і сталося. Ми відпрацювали їх за повною програмою, як кажуть.
Найцікавіше, що 2021 рік був дивним на фоні попередніх 3–4 сезонів. Зазвичай кожен сезон ми переживали посуху. На Півдні у нас завжди тепло, прохолода приходить набагато пізніше, ніж в інші регіони. Цьогоріч саме рясні дощі допомогли покращити врожайність, сформувати вегетативну масу та правильне гроно. Вони йшли в правильний час. Навіть дощі в серпні допомогли формації.
ЗОЛТАН УДВАРГЕЛЬЇ CHATEAU CHIZAY
Щодо вин урожаю 2021 року, наразі у світ ми випустили лише молоде вино, а також ігристе Carpathian Sekt з двох сортів винограду: Черсегі та Трамінер Рожевий. Для ігристого здійснили ранній збір винограду, і вина вдалися легкі, свіжі, з квітково-фруктовими тонами.
Сортові сухі білі вина від Chateau Chizay матимуть фірмовий характер: яскраву ароматику, освіжаючу кислотність, легкість і свіжість. Це також вино сорту Черсегі, Мушкотай тощо.
Читайте також: Chateau Chizay – більше, ніж просто вино
Що ж до червоних, то вина врожаю-2021 будуть інтенсивними. Виноград набрав високу цукристість, відтак у вин є значною спиртуозність. Більшість червоних цього врожаю мають хороший потенціал для витримки, і Каберне Совіньйон, Мерло та Піно Нуар відпочиватимуть у дубових бочках не менше ніж пів року.
Новиною сезону є й те, що врожай-2021 дав змогу зробити особливі солодкі вина: «Троянду Карпат» та Ice Wine, а це вдається не щороку.
ГЕОРГІЙ МОЛЧАНОВ SLIVINO VILLAGE
Ми оцінюємо, що в порівнянні з минулими роками зібрали на 30 % менше винограду. Відповідно і вина врожаю 2021 року буде менше.
Через заморозки та дощі навесні сезон затягнувся на два тижні. Тому вина вийшли не такі танінні, не таких яскравих кольорів, як зазвичай, не спиртуозні, а легкі та фруктові. Саме такі, які ми прагнули зробити. Серед вин, які можуть здивувати покупця, — Лавандовий Рислінг та Піно Нуар, який вдався у стилі Бургундії з легким ароматом та рубіново-прозорим кольором.
ДЕНИС ХАЛУПЕНКО CHÂTEAU KURIN
2021 рік був найгіршим за останні 14 років. На Херсонщині град йшов тричі, знищуючи грона та виноградне листя. Такі сорти, як, наприклад, Мерло в деяких теруарах взагалі не пережили поганої погоди. Рік був жахливий, наше господарство вийшло з великими втратами.
Читайте також: Чим продукція сімейної виноробні «Курінь» підкорює споживачів в Україні та за кордоном
Але, на великий подив, ми вперше за всі роки отримали найкращі білі вина. Особливо шампанські сорти: Аліготе, Шардоне та Рислінг. Вийшло хороше мінеральне вино. З тієї частини врожаю, яку вдалося врятувати, ми отримали просто шикарне вино, найкращий вінтаж серед білих вин. На жаль, із червоними винами так не сталося.
АННА ГОРБАНЬ PRINCE TRUBETSKOI WINERY
Через аномальну погоду ми навіть залучали дрони для обробки винограду з повітря. 80 % якості майбутнього вина гарантує саме виноград, тому наші виноградарі зробили все можливе, щоби винороби навіть у такий складний рік змогли створити гарне якісне вино. Звісно, врожай був дуже невеликий, усього 120 тонн. Але вино отримали з рекордними екстрактивними речовинами та дуже насиченим ароматом.
Розкривати всі свої плани зараз не можемо. Вже на початку 2022 року ми випускаємо новий реліз нашого ігристого Blance de Blancs 2018 року врожаю, який перебував 30 місяців на дріжджовому осаді. Також серед нових релізів будуть «Рислінг Рейнський» 2017-го та бленд «Князь Трубецькой» 2018 року.
Об’єктивно оцінити зможемо лише років за п’ять, оскільки більшість наших вин мають довготривалу технологію, зокрема витримку в дубових баріках та пляшкову витримку після розливу.
Як бачимо, цьогоріч на нас очікує багато вражень від місцевих вин. Побажаємо відважним виноробам, щоб їхні плани здійснилися, а ми мали можливість куштувати нові вина та мирно мандрувати країною українських смаків.