Перший у світі функціональний чай з грибами від пивоварні Underwood
XIV Форум пивоварів, дистиляторів та виробників напоїв: «ферментація сенсів» від Василя Микулина, Varvar brewery

Про так звану «ферментацію сенсів» у пивоварінні, а саме – розвиток крафтової галузі, тренди, інновації та проблеми говорили під час XIV Форуму пивоварів, дистиляторів та виробників напоїв в Києві, у готельно-ресторанному комплексі «Верховина», 10 квітня. «Шлях крафтової еволюції стартував в Америці. А сама еволюція стартувала, як боротьба проти монокультури лагерів запропонована великими компаніями», – розповів Василь Микулин, засновник пивоварні Varvar brewery.
У 2009 році в Донецьку Василь Микулин відкрив пивоварню ресторанного типу «Юзівська пивоварна компанія», яка ще на старті запропонувала клієнтам 6 сортів пива: «Пілснер», «Бурштиновий лагер», «Портер», Weissebier, «Золотий Ель» та міцний стаут. Ресторанний формат цих закладів пояснювався просто: в часи, коли ще мало хто знав що таке крафтове пиво, власний майданчик для збуту дозволяв легко познайомити людей з новими сортами та в підсумку не так хвилюватися про окупність.
Як змінився світ крафту? За словами Василя Микулина, мега крафтові пивоварні, колишні еволюціонери стали великими корпораціями. Середні регіональні гравці – це дуже важливий сегмент, який, з однієї сторони, демонструє відданість більш класичним стилям пива та смакам, і також наголошує на використанні регіонального продукту та сировини. Наступна група – мікрокрафти, які працюють в локальних зонах і обслуговують свої напрямки.
Крафтова галузь пивоваріння сьогодення
«Контрактні пивовари сьогодні переживають важкі часи. Думаю, що вони встоять, і разом з нами будуть демонструвати свої здібності та таланти. Ось такі різні групи знаходяться в одному просторі. І це задає більше питань, ніж надає відповідей. Ідентичність та сам термін «крафт» настільки себе девальвував, можливо, його пора забути та не використовувати в майбутньому. До прикладу, більшість споживачів не можуть визначити, де крафтове пиво. На жаль, термін уже не працює на повну силу. Ще раніше був такий термін, як «живе пиво», використання якого на певному етапі приносило результат. Згодом крафт став знаком елітарності, вишуканості та чогось особливого. Та на сьогодні чітке розуміння терміну «крафт» загубилося», – говорить Василь Микулин.
Як повідомляє Василь Микулин, споживач крафтового пива сьогодні кардинально змінився. Якщо у 2010 році класичний споживач напою був відкритий до цікавих вражень, це був ентузіаст, то на даний час аналітики вже виокремлюють три групи споживачів. Перша група: поціновувачі традицій, фокусуються на класичних стилях та якості (37%), друга група – споживачі, які шукають новинки без лояльності до брендів. Та є ще третя – нова група функціональних споживачів (32%), які орієнтуються на здоровий спосіб життя та вживають безалкогольне пиво.
Тренди та інновації
«Сьогодні ринок споживання безалкогольного та функціонального пива демонструє вражаюче зростання. За даними Global Market Insights Inc., загальний ринок безалкогольного за 2023 рік зріс на 7,5%. Також, вважають, що цей ринок щорічно буде зростати на 8,7%. У Європі за попередні 5 років продажі безалкогольного пива збільшилися на 34%. Адже безалкогольне пиво тепер зовсім не означає «не смачне». Споживачі очікують від нього такого ж різноманіття, як це характерно для традиційних сортів, – інформує Василь Микулин. – Пиво із пробіотиками показало зростання на 12,3%, а сегмент функціонального пива розширюється на 15% щорічно. До відома, функціональне пиво – це напій, виготовлений із додаванням адаптогенів, пробіотиків та інших корисних інгредієнтів. Інноваційні технології для бродіння та видалення алкоголю дозволяють створювати якісне пиво з більш стабільними та вражаючими смаками. Також у філософію пивоварного ремесла ввели ШІ та автоматизацію. Думаю, деякі з колег уже намагалися працювати із ШІ у пивоварінні».
Як говорить Василь Микулин, виникають і кліматичні проблеми. За даними Міжнародної Асоціації виробників хмелю, врожайність традиційних сортів знизилася на 12%. Аналіз якості ячменю показує зростання вмісту протеїну та зниження екстрактивності. Відповідно, зміниться і пиво.
Тобто, за словами Василя Микулина, пивовари продають не тільки пиво, а й емоцію до свого продукту. Всім виробникам потрібно постійно це мати на увазі. Складати ціннісний ряд, клієнтський ряд, клієнтський вимір та формувати власне бачення продукту. Такі цінності можуть бути пов’язані з традиціями, чи з локальними особливостями. Також, кожен пивовар має використовувати сильні сторони, які є у його місцевості: традиції, надбання, інгредієнти і т.д. Адже з часом пивоварні умовно стають власністю спільноти. А сучасний споживач шукає не просто продукт, а бренд, який резонує його світогляд.
Читайте також: Тему маркетингу та продажів обговорили під час XIV Форуму пивоварів, дистиляторів та виробників напоїв
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Детальніше про ціни та передплату читайте тут.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Ціна одного примірника журналу «Напої & Пиво. Технології та Інновації» – 250 грн. Ціна одного примірника журналу «Ягідник» – 170 грн. Ціна одного примірника журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І. & Горішник» – 170 грн.
Передплата триває!