Wine&Spirits Forum 2025: відверто про майбутнє українського виноробства

 Wine&Spirits Forum 2025: відверто про майбутнє українського виноробства

23 квітня в стінах Торгово-промислової палати України зібралися ті, хто не просто працює з вином та міцними напоями, — вони, за словами організаторів,творять його майбутнє. Винороби, дистилятори, імпортери, сомельє, експерти, представники держави та бізнесу зібрались на Wine&Spirits Forum 2025, щоб говорити не формально, а відверто і по суті, про виклики, з котрими стикається галузь, правила гри, ринок ЄС, і про головне — майбутнє українського вина.

Провідною темою Форума стало питання євроінтеграції. Про положення Євроінтеграційного закону, що стосуються виноробної галузі, про регулювання та ключові системні зміни, які має забезпечити закон, розповідали Оксана Осьмачко, заступниця міністра аграрної політики, та Ігор Віштак, директор Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики.

Йшлося й про одне з ключових питань: географічні зазначення (GI). 

«Весь Старий світ, вся його класифікація грунтується на системі Географічних зазначень, це привʼязка вина до регіону, де вирощено лози. Така класифікація є ознакою якості для споживачів та орієнтиром для виноробів усього світу. Якщо український бізнес не перейде на цю систему,  він не зможе конкурувати на міжнародних ринках», — зазначила Марина Нікітіна, народна депутатка, голова підкомітету з євроінтеграції аграрного комітету ВРУ.

Як розповідають організатори, було наголошено про  необхідність сертифікації походження та якості як для експорту так і для імпорту вина та про важливість створення лабораторій для контролю якості, оскільки контроль — це не лише вимога, це репутація.

Про необхідність підготовки глобальної Стратегії розвитку виноробства не на рік, а на роки, та про важливість діалогу між владою та виробниками наголосив Ігор Марчук, Народний депутат України. 

Говорили також про створення Офісу вина (за моделлю Молдови чи Австрії), про промоцію України як винної країни, і головне — про роль малих крафтових виноробень, які мають стати серцем українського винного бренду.

«Ми вже маємо головне — розуміння напрямку. Попереду багато роботи, і вона точно буде непростою. Але разом ми здолаємо будь-який шлях. Бо жоден євроінтеграційний закон сам по собі не створить прориву, якщо не буде підтримки виробника. Коли є чіткі правила, довіра та відкритий діалог між державою і бізнесом, українське вино має всі шанси стати справжньою історією успіху», -підсумувала Світлана Цибак, Голова Асоціації Крафтових виноробів України, модераторка Wine&Spirits Forum.

В рамках дискусійної панелі щодо розвитку інфраструктури українського виноробства Юлія Прохода, Національний експерт ЄС з географічних зазначень, акцентувала увагу на важливості реєстрації сортів винограду та розповіла, що на сорти винограду, яким більше 35 років, не діє право інтелектуальної власності, тому неможливо заборонити їх вирощування на території України. Така ж ситуація з локальними українськими сортами, на які вже не поширюється патентна охорона. Єдиним ефективним способом зберегти ці сорти та захистити їх у майбутньому є реєстрація Географічних зазначень, що забезпечить належний контроль та підтвердження їхньої унікальності.

Георгій Молчанов, Голова Асоціації виноробів Причорноморʼя, розповів про необхідність створення кооперативів для спрощення роботи малих виробників та забезпечення доступу до обладнання, лабораторій та експорту на прикладі досвіду світових виноробень.

Одна з ключових дискусій Wine&Spirits Forum 2025 відбулася за участю провідних рітейл-мереж країни. Представники Сільпо (Євгенія Ніколайчук), WINETIME (Вадим Гуров) та Bad Boy (Петро Хоружий) поділилися динамікою зростання представленості українських вин на полицях супермаркетів та спеціалізованих магазинів. Йшлося не лише про цифри, а й про головне: як потрапити в рітейл, що очікує мережа від виробника, і що працює в комунікації з покупцем.

Висновок очевидний: стабільна якість і активна позиція самого виробника — ключ до потрапляння на полиці.

До дискусії також долучилися онлайн імпортери українських вин з Європи та США, які розповіли про свій досвід просування українського продукту на зовнішніх ринках. Їхні історії підтверджують: українське вино вже має свого поціновувача у світі.

На завершення дискусійної частини Андрій Ребро, заступник директора департаменту продажів Київського картонно–паперового комбінату, розповів про важливість надійної упаковки для транспортування алкоголю та продемонстрував сучасні пакувальні рішення для пляшок.

Навіть під час війни українські винороби створюють, експортують і виграють дегустаційні конкурси. Так, у рамках форуму відбулася урочиста церемонія нагородження переможців Wine&Spirits Awards — вин, які точно варті світової уваги. Результати конкурсу вже опубліковано на сайті https://ws.events/results2025/. Як стверджують організатори, Wine&Spirits Forum 2025 став місцем, де формується бачення галузі. Де є рефлексія, є діалог і є спільна мета — українське вино має бути на полицях, у келихах і в серцях споживачів по всьому світу.

Вікторія Агромакова, директор Wine&Spirits Ukraine, визначила головну місію події: 

«Ми зібрали всіх, хто не просто говорить, а реально рухає галузь вперед. І поки українське вино створюється, розвивається, експортується та отримує нагороди — ми маємо зробити все, щоб воно мало гідну підтримку, захист і промоцію. Wine&Spirits Forum — це не про протоколи, це про зміст і дії».

Читайте також: W&S Awards 2025: 200 медалей — найкращим винам і міцним напоям!

А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.

Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно. 

Детальніше про ціни та передплату читайте тут.

Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Ціна одного примірника журналу «Напої & Пиво. Технології та Інновації» – 250 грн. Ціна одного примірника журналу «Ягідник» – 170 грн. Ціна одного примірника журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І. & Горішник» – 170 грн.

Передплата триває!

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті