Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Vinnytsia Wine Days: від ідеї – до втілення великої мети просування винної культури Поділля та України в цілому
Уже зовсім скоро, 25-28 травня, у Вінниці вперше відбудуться дні винної культури Vinnytsia Wine Days. Журналіст проєкту «Напої. Технології та Інновації» поспілкувався з організаторами, які розповіли, у чому цінність проєкту та його унікальність, а також чим він може зацікавити і професійну спільноту, і середньостатистичних українців. Про це, а також про винний туризм, гастротуризм, винну культуру Поділля читайте далі. Відповіді на ці та інші питання дали продюсер проєкту Ярослав ЮШКОВ та директор департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради Олександр ВЕШЕЛЕНІ.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» – інформаційний партнер Vinnytsia Wine Days.
Журнал «Напої. Технології та Інновації»: Як з’явився задум провести Vinnytsia Wine Days? Яку мету ви ставите перед собою як організатори?
Ярослав Юшков: Ідея провести винну подію міжнародного рівня з’явилася приблизно 8 місяців тому, перед Новим роком. Наш найвідоміший вінницький винороб Володимир Гігінеішвілі до війни вже долучався до організації у Вінниці фестивалю «Боже ллє», але досить скромного за масштабами. Це був локальний захід без залучення професійної аудиторії, для любителів вина.
Зараз ми вирішили залучити ще й професіоналів галузі – виноробні компанії, науковців, сомельє тощо. Наша мета – розвивати Поділля як винний регіон, сприяти виробленню в українців винного смаку, щоб вино не розглядали як звичайний алкогольний напій, а як цілу культуру.
Журнал «Напої. Технології та Інновації»: З якими виробниками та винами зможуть ознайомитися відвідувачі Vinnytsia Wine Days?
Ярослав Юшков: На виставці «Виноробство нескорених» свої вина презентують виробники з різних куточків України. Це KOBLEVO, BIOLOGIST, GRAEVO, BOLGRAD тощо. Будуть винні асоціації з Тернопільщини, Хмельниччини, Вінниччини, Закарпаття, які презентують вина локальних виробників.
Для професіоналів ми готуємо 2 конференції. Перша буде присвячена еногастрономічному туризму і туристичному напрямку розвитку регіону. Друга подія фокусується на розвитку виноробства в Україні.
У програмі винних днів – не тільки дегустації вина. Ми покажемо фільм «Поранена земля» режисера Романа Заяця про історії виноробних компаній України, які розташовані в Херсонській, Миколаївській, Одеській областях, що потрапили під обстріли ворогів. Також буде презентована серія робіт відомого винного фотографа Арсена Федосенка. Кінопоказ та фотовиставка – благодійні. Основна частина прибутку від продажу квитків на кіно та від покупки фото буде спрямована на потреби ЗСУ.
Журнал «Напої. Технології та Інновації»: Як Vinnytsia Wine Days буде підвищувати винну культуру України та Вінниччини зокрема?
Олександр Вешелені: Vinnytsia Wine Days – не типовий для міста гастрофестиваль, це професійна подія, хоча націлена вона і на аудиторію, яка тільки починає цікавитися винною культурою. У Вінниці в останні роки стає помітніше, насамперед у ресторанах, що росте запит на українське вино, в тому числі місцевих виробників. Напевно, велику роль відіграють також відзнаки, які отримують наші винороби на різних конкурсах.
У програмі Vinnytsia Wine Days заплановані 2 конкурси – Odesa Wine&Spirit Awards та «Кращий Одеський Чорний». Це додатковий стимул звернути увагу на найкращих виноробів і відчути, що українське вино – справді якісний продукт, який не соромно рекомендувати місцевим і туристам. Зараз вино із звичайного напою перетворюється на інструмент позиціонування України на зовнішньому ринку. Працюючи з вінницькими виноробами, завжди цінно бачити, як реагують іноземці на вина, наскільки вони відчувають оригінальність, неповторність місцевих сортів.
У програмі заходу буде звернена особлива увага на історію виноробства на Поділлі, як сьогодні воно відроджується і як інтегрується в туристичну пропозицію. Наша мета – за допомогою іміджевих інструментів просувати вино Поділля як частину ідентичності регіону та перспективного напрямку для бізнесу.
Журнал «Напої. Технології та Інновації»: Охарактеризуйте Поділля як виноробний край.
Олександр Вешелені: У нас є профільна асоціація – Союз виноградарів і виноробів Вінниччини. Область є багатим садівничим краєм, де масово вирощують ягоди та фрукти. Тому тут також виготовляють плодово-ягідні вина, настоянки, які є частиною місцевої історії. Але основні винні гравці краю – «Винний дім Гігінеішвілі» та Вина Григорія Самсонюка. Їхній досвід і сміливі експерименти надихають багатьох.
Наші конференція і симпозіум покликані дати виноробам інструменти та розуміння, як далі розвивати свої підприємства, власний бренд, як формувати свій еногастрономічний продукт. Адже близьке розташування до якогось туристичного об’єкту може забезпечити додатковий потік та ринок споживачів.
Дуже хороші кейси є в Хмельницькій області. Це приклад Bohdan’s Winery: Бакота як туристична дестинація стає все більш популярною і стимулює місцевих крафтових виробників розвиватися. Потужно крафтовий напрямок почали розвивати у Кам’янці-Подільському.
У Вінниці зараз посилився інтерес до органічного виробництва. Є багато цікавих програм, що допомагають розвивати сучасні аграрні напрямки, у тому числі й Vinnytsia Wine Days, покликаний також звернути увагу на малих виробників.
Журнал «Напої. Технології та Інновації»: Перспективи винного туризму в Україні. Які локації Вінниччини найцікавіші в контексті винного туризму?
Олександр Вешелені: За останні роки туристична пропозиція Вінниччини розширюється завдяки гастрономії, – насамперед, щоб подолати стереотип про Вінницю як місто одного дня чи місто, куди варто їхати виключно заради фонтану (який з початку агресії, до речі, не працює). Перевага «Винного дому Гігінеішвілі», наприклад, у тому, що він дуже зручно розташований з погляду логістики. Кожен, хто їде на Вінницькі кар’єри, в курортне містечко Хмільник або в’їжджає у Вінницю з боку колишньої ставки «Вервольф», може відвідати і цю виноробню.
Стають популярними й інші гастролокації. Це, наприклад, равликова ферма під Жмеринкою, молочна компанія Villa Milk на межі з Одеською областю тощо. Ми розвиваємо культурний маршрут – Подільський шлях святого Якова, куди плануємо включити гастрономію містечок на захід від Вінниці, зокрема Жмеринку із цікавою єврейською кухнею і Бар з відголосками замкової кухні Бони Сфорци.
Якщо взяти Вінницю і прокласти від неї вектори, то в кожному напрямку є цікаві гастролокації, які наші місцеві туроператори почали активніше включати у програми турів. Торік Офіс туризму Вінниці запустив цикл турів «Смачна Вінниччина», етнічним компонентом яких є єврейська, польська та молдовська гастротематика з дегустаціями місцевих напоїв.
Читайте також:
Презентуйте свої напої – вина, дистиляти, настоянки, наливки, соки тощо – на міжнародній конференції для садівників, ягідівників, горіхівників у Кам’янці-Подільському!
В Одесі визначать вино «Кращий Одеський Чорний 2023» під час спеціального дегустаційного конкурсу