Урожай лохини зросте на 20% — прогноз

 Урожай лохини зросте на 20% — прогноз

Перша лохина українського виробництва надійде у продаж наприкінці червня, а масовий збір ягоди розпочнеться з середини липня. Проте вже зараз на українських ринках з’явилася дешева імпортна лохина з-за кордону. Про це повідомляє «Інфо-Шувар».

За прогнозами співзасновника розсадника «ФруТек» Олега Босого, у 2019 р. Україна збере близько 4,6 тис. т лохини, тобто на 20% більше, ніж в 2018 р. Через прохолодну весну, сезон збирання лохини в Україні затримується приблизно на тиждень, але врожайність ягоди обіцяє бути вищою, ніж в минулому році

В попередні роки експорт становив 40-60% врожаю цієї ягоди, Білорусь була головним зовнішнім покупцем нашої лохини.

«В 2018 р. лохина увійшла в ТОП-3 рейтингу ягід, ціни на які знизилися за рік більш за все. Середня за сезон, ціна лохини становила 177грн/кг (€6,02/кг), тобто, ягода була на 25% дешевша, ніж в 2017 р. Щороку тенденція до зниження внутрішньої ціни посилюється і це цілком прогнозована ситуація, адже на ринок виходять дрібні виробники, які самостійно сформувати експортний обсяг не в змозі. Таких продавців стає дедалі більше. Споживання лохини безумовно збільшується, втім, лохина — це все ще найдорожча літня ягода і зниження ціни є головною умовою зростання попиту на неї», — каже керівник департаменту аналітика Тетяна Гетьман.

Деякі вітчизняні виробники лохини налаштовані досить оптимістично, надія зміцнилася після появи інформації про втрати врожаю в Польщі.

«Перспективи експорту в нас не дуже чіткі і це велика загроза для наших виробників. В країні приблизно 500 виробників лохини, з них лише 5 мають сертифікати Globl Gap, тобто, експортувати в країни ЄС зможуть не більше 1% фермерів. Інші розраховують на ринок Молдови і, особливо, на ринок Білорусі, в цю країну в минулому році ми продали майже третину врожаю нашої лохини. Чи буде експорт в ці країни можливим, поки що, ніхто не може точно сказати. У разі виникнення проблем із експортом, українські виробники залишаться на внутрішньому ринку і, в такому випадку, в кінці липня українська лохина може коштувати 40-60 грн/кг (€1,36-2,04/кг)», — вважає Олег Босий.

В умовах зростаючої конкуренції, вимоги до самої ягоди будуть теж зростати, продавати неякісну лохину буде все важче, навіть на місцевому ринку. Ціни поточного сезону можуть особливо розчарувати українських виробників, які запропонують ринку ягоду із високою собівартістю або ягоду низької якості.

За словами Олега Босого, у 2019 р. деякі виробники почнуть пропонувати лохину переробним підприємствам.

«Українські переробні підприємства вже не перший рік говорять про готовність заморожувати лохину, але поки їх стримувала висока ціна сировини. Ціна ж на заморожену лохину на ринку ЄС досить стабільна і останнім часом знаходиться в межах €2,2-2,5/кг», — розповів він.

Наразі на гуртових ринках вартість імпортної лохини, яка є у продажу від початку року, коштує 200-400 грн/кг (€6,81-13,61/кг), в залежності від країни походження. Рік тому, в середині травня лохина коштувала в 1,5 рази дорожче.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар