ПРОГНОЗ: В цьому сезоні ціни на черешню можуть ще більше знизитися

 ПРОГНОЗ: В цьому сезоні ціни на черешню можуть ще більше знизитися

Сезон черешні 2019 року стане одним з найскладніших, якщо не найскладнішим в історії для українських садівників. Виробництво росте, але разом з ним росте і конкуренція не тільки на внутрішньому, а й на зовнішньому ринку. Про це повідомляють аналітики EastFruit.

«В Україні площі під садами черешні збільшуються. З`являються нові високотехнологічні проекти з вирощування черешні в закритому ґрунті. Зміни клімату також сприяють більш ранньому початку сезону реалізації, однак, це не дозволяє отримати більш високу ціну на продукцію — в 2018 році ціни реалізації черешні істотно знизилися», — зауважують експерти.

Аналогічно виробники черешні в Європі в 2018 році зіткнулися з кризою низьких цін. Причому найбільш складна ситуація також склалася в самому прибутковому сегменті — у виробництві і постачаннях ранніх сортів черешні з південних регіонів ЄС. Одна з головних причин полягає в тому, що все більше черешні вирощується в закритому ґрунті, і вона надходить на ринок все раніше.

«Однак ще більш серйозною проблемою для фермерів, які вирощують черешню в ЄС і в Україні, стає зростання конкуренції з боку третіх країн. Туреччина в 2018 році експортувала на 24% більше черешні, ніж у 2017 році і довела обсяг експорт до рекордних 75,3 тис. тонн», — відмічають аналітики.

Узбекистан також істотно наростив експорт черешні і увійшов до четвірки найбільших світових експортерів, поставивши на зовнішні ринки, за оцінками EastFruit, близько 45-50 тис. тонн продукції. Це означає, що Узбекистан наростив експорт у вісім разів всього за три роки, а таку істотну зміну не могло залишитися непоміченим на ринку.

Туреччина і Узбекистан на двох збільшили експорт черешні майже на 60 тис. тонн за два роки, в той час як Україна експортує в рік менше 4 тис. тонн цих фруктів. Крім Туреччини і Узбекистану, значно збільшує експорт черешні і Молдова. І хоча, на думку учасників ринку, частка експорту з Молдови — це реекспорт черешні з України та Польщі в Росію, експорт черешні молдавського виробництва також динамічно зростає і вже перевищує майже в два рази обсяги експорту черешні з України.

«На сьогоднішній день сегмент ранньої черешні в Європі і навіть в Росії виявився перенасиченим пропозиціями — Іспанія, Італія, Греція, Туреччина, Узбекистан активно пропонують черешню в період з 20 квітня по 30 травня, постійно збільшуючи тиск на ціни», — говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«У той же час в Європі і на Близькому Сході є прекрасна ніша для пізніх сортів черешні, на якій зараз можна заробити більше, ніж на ранній. У цьому сегменті на Близькому сході панують постачальники з Канади і США. Українським експортерам черешні абсолютно недоцільно конкурувати з Узбекистаном і Туреччиною за ціною, тим більше на ринку Близького Сходу, де у нас дорога логістика. А ось з США і Канадою ми конкурувати можемо, тому що вони поставляють продукцію здалеку», — зазначає експерт.

Андрій Ярмак також говорить, що отримання доступу до ринку Китаю має стати пріоритетом для України, оскільки і на цьому ринку Україна зможе конкурувати саме в сегменті досить дорогий пізньої продукції, де головними постачальниками теж є експортери з Північної Америки. Сегмент пізньої черешні є привабливим і для імпортерів фруктів з Євросоюзу, оскільки вони будуть раді продовжити сезон торгівлі цим популярним видом кісточкових фруктів за рахунок поставок з України.

В Євросоюзі ціни на черешню також поки що не радують садівників. Рання продукція поки що продається навіть дешевше, ніж роком раніше. Тому українським експортерам в цьому сезоні потрібно буде активніше працювати над якістю продукції, щоб заробити не менше, ніж роком раніше. Тим більше що в даний момент на ринку України сильно впали ціни на суницю садову, яка є головним конкурентом черешні в кінці травня-початку червня.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар