Бокал пива може бути зброєю, що вбиває окупанта. З досвіду Театру пива «Правда»

 Бокал пива може бути зброєю, що вбиває окупанта. З досвіду Театру пива «Правда»

Театр пива «Правда» – один із першопрохідців крафтового пивоваріння в Україні, який почав свій шлях тоді, коли люди знали лише світле, темне та нефільтроване пиво. Але, попри це, саме завдяки таким пивоварням, як «Правда», культура споживання крафтового пива в Україні почала стрімко розвиватися. Зараз, щоб спробувати «правдиве» пиво в центрі Львова, іноді утворюються черги, зайняти вільний столик у закладі не завжди можливо, а понад 800 пивоварень та й домашніх пивоварів з різних країн світу зараз варять пиво Putin Huylo, Frau Ribbentrop, «Від Сяну до Дону» тощо. І завдяки такій співпраці зі світовим крафтом вдалося зібрати понад 3 мільйони доларів на допомогу Збройним силам України та різним благодійним фондам, які допомагають тим, хто постраждав унаслідок війни. Про те, як працює Театр пива «Правда» зараз, як змінився напрямок діяльності пивоварні, у що трансформувався усім відомий Craft Beer & Vinyl Music Festival і все ж таки чому у світі почали варити «правдиві» сорти пива, журналу «Напої. Технології та Інновації» розповів співзасновник Театру пива «Правда» Юрій ЗАСТАВНИЙ.

2022-Й: НЕ ЛИШЕ ВИЖИТИ, А Й ПІДТРИМАТИ

Початок 2022 року ознаменувався для пивоварної галузі не лише воєнною агресією росії, а й забороною продажу алкоголю навесні минулого року. Відповідно, пивоварні та пивні заклади не могли повноцінно працювати. Незважаючи на це, після першого шоку треба було відновлювати свою роботу.

– 2022 року крафтове пивоваріння, як і всі галузі України, трансформувалося в такі, що генерують максимальну можливість для своїх працівників бути зайнятими. Окрім того, пивоварні у своїх сортах і етикетках відображають ту історію, яка твориться на наших очах, а також намагаються всілякими креативними шляхами долучитися до збору коштів на волонтерські та військові цілі. Тобто всі намагаються не лише вижити, а ще й підтримати інших, – розповів Юрій Заставний.

Оскільки восени 2022 року з’явилися проблеми з електропостачанням, спочатку (поки не було генератора) це неабияк вплинуло на діяльність пивоварні «Правда». Так, довелося вносити певні зміни у технології варки деяких сортів. І наразі вже з’явилося 3 сорти пива, які задумувалися одними, але вийшли трохи іншими. Їх усі об’єднали у загальну назву «Витівка».

– Ми їх так і називаємо: «Витівка № 1», «Витівка № 2», а також міцний світлий ель «Витівка № 3», яка з’явилася нещодавно. По суті, ми варили наше пиво «Сила» – класичний бельгійський трипель, але в результаті воно вийшло іншим. І багатьом нашим клієнтам воно сподобалося більше, ніж «Сила», адже «Витівка № 3» – дещо солодша, – зазначив співзасновник «Правди».

Загалом, за його словами, підсумувати 2022 рік для Театру пива «Правда» можна коротко – вижили:

– Ми вижили, залишаємося на ринку та продовжуємо варити пиво. Зараз ми вбачаємо свою місію в тому, щоб підтримувати українських пивоварів, яким пощастило менше, ніж нам, а також, використовуючи зв’язки з колегами в інших країнах, агітувати їх варити наші рецепти та донатити для України. Нам, усім українським пивоварам, треба намагатися шукати креативні методи, щоб через пиво, свій продукт, свою стилістику й етикетки показувати всьому світу, що Україна переможе! Нам усім треба зараз, у тих умовах, що склалися, не просто виживати, а виживати з гордо піднятою головою, з новими проєктами та цікавими колабораціями, можливо, поки що і дистанційними.

До речі, про нові проєкти. Взимку цього року Театр пива «Правда» розпочав реалізацію нового проєкту з бельгійськими колегами. Він полягає в тому, що пивовари з Бельгії збирають своє зварене пиво або якісь цікаві вінтажні зразки, які в подальшому будуть продаватися на пивних аукціонах в Україні.

– Коли назбирається партія пива, ми його привеземо в Україну й організуємо спільно з проєктом «BEERГИЧКА» аукціон певних раритетів. Я сподіваюся, що бельгійські пивовари і любителі нас у цьому активно підтримають, – розповів Юрій Заставний.

ЩО НОВОГО НА КРАНАХ?

Незважаючи на складний 2022 рік, Театр пива «Правда» продовжує створювати та варити нові сорти пива. Зокрема, минулоріч відбулася цікава колаборація з лісабонською пивоварнею Dois Corvos.

– З нашим інтелектуальним внеском вони зварили пиво Water Your Freedom, назва якого походить від Шевченківських «вражою злою кров’ю волю окропіте». Кошти від продажу цього пива пивоварня спрямувала на покупку машин швидкої допомоги для України, – розповів Юрій Заставний. – Ми плануємо повторити це пиво тут, у Львові, коли зробимо ремонт на пивоварні, адже зараз замінюємо там підлогу. Окрім того, ми зварили велику кількість нових сортів, і через те, що в Україні можливості на ринку обмежені, то ми активізуємо нашу експортну програму, для якої виділили 7 сортів пива.

Передусім це сорт «Зеник зі Львова», зварений повністю з українських складників. За словами Юрія Заставного, це базовий ель, для створення якого використовується солод і хміль лише українського виробництва.

– Ще одні сорти пива, які увійшли до цієї програми, – буряково-вишневий сауер «100 років УНР» з чорносливом і копченою грушею, а також вишневе пиво в стилі бельгійський дуббель. Також ми пробували зварити бланш із традиційною карпатською українською спецією чебрецем. Зараз працюємо над гречано-медовим браун елем, щоб відобразити в ньому українську гречку, а також над пілснером, для створення якого будемо використовувати, можливо, копчену грушу. Загалом це буде досить українізована лінійка, яку ми хочемо розвивати і в Україні, і за кордоном, – зазначив співвласник «Правди».

PUNISHER BEER WEEKEND

Важливо, що всі учасники крафтової пивоварної спільноти України не конкурують між собою, а навпаки – намагаються підтримати, чим можуть. Так, навесні минулого року у Львові, на базі Театру пива «Правда», відбулася спільна варка пива за участю чотирьох пивоварень, які втратили доступ до своїх потужностей через тимчасову окупацію чи воєнні дії. Зокрема, учасниками цієї колаборації стали пивоварні «Дідько» (Київ), Mateich (Ірпінь), Ten Men (Вовчанськ) і Zen (Харків). Усі виручені кошти з реалізації цього пива були розділені порівну між цими пивоварнями.

– Крім того, ми вже вчетверте провели Punisher Beer Weekend, до участі у якому щоразу запрошуємо 22 пивоварні з усієї України. Ми не даємо їм майданчик для продажу свого пива, а купуємо в них їхнє пиво на свій страх і ризик. І кожного разу ми пропонуємо відвідувачам 100 сортів українського крафту, – каже співзасновник «Правди».

Усі вони ротуються, тобто одночасно відвідувачі мають можливість спробувати до 20 сортів, але кожні 15–20 хвилин на крани ставиться нове пиво. Мета цього заходу полягає у зборі коштів на покупку ударного-розвідувального дрону Punisher. Загалом упродовж чотирьох Punisher Beer Weekend вдалося зібрати близько 17 тисяч доларів.

– Наша мета – зібрати як мінімум 50 тисяч доларів, саме стільки коштує дрон і станція управління. І поки ми не зберемо цю суму, будемо організовувати Punisher Beer Weekend. Ідея цього заходу з’явилася тоді, коли ми зрозуміли що в умовах війни ми не зможемо організувати такий фестиваль, як Craft Beer & Vinyl Music Festival. Але при цьому ми маємо підвальне приміщення, яке водночас є укриттям. І, по суті, ми організували найбільший бар крафтового пива в Україні, так званий мікро Craft Beer & Vinyl Music Festival у підвалі на Площі Ринок у нинішніх умовах, – зазначив Юрій Заставний.

Продовження читайте в жуналі «Пиво. Технології та Інновації» №2 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно. 

Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.

Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Читайте також:
Пивоварня Beermaster організовує благодійну толоку, щоб зібрати кошти на відбудову пошкоджених унаслідок війни дахів будинків
У Рівному незабаром відкриється Музей пива та хмелярства історичної Волині

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті