Верховна Рада прийняла закон про сільгоспкооперацію

 Верховна Рада прийняла закон про сільгоспкооперацію

Верховна Рада України сьогодні, 21 липня 2020 р. прийняла законопроект «Про сільськогосподарську кооперацію» (№0856). Про це йдеться в повідомленні парламенту.

“Українська плодоовочева асоціація (УПОА), спільно з іншими профільними асоціаціями, неодноразово повідомляли про необхідність прийняття закону про сільгоспкооперацію. Нарешті сьогодні закон було прийнято. Це перший крок на шляху до об’єднання дрібних фермерів, створення спільної інфраструктури для зберігання, доробки і переробки продукції та виводу тіньового бізнесу у легальне правове поле. Прийняття закону «Про сільськогосподарську кооперацію» не тільки стане новим поштовхом у розвитку сільського господарства в Україні, а й дозволить Державі щорічно отримувати додатково кілька млн грн до бюджету”, – коментує прийняття закону директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

 «Закон передбачає відмову від жорсткого поділу сільськогосподарських кооперативів за типами на виробничі та обслуговуючі, надаючи членам (засновникам) сільськогосподарського кооперативу самостійно вибирати види діяльності: виробничий, обслуговуючий, переробний або багатофункціональний, а також форму діяльності – з метою або без мети отримання прибутку. Відповідно пропонується перехід до єдиної організаційно-правової форми – сільськогосподарський кооператив», – йдеться в повідомленні парламенту.

При цьому передбачається поступовий перехід існуючих сільськогосподарських кооперативів до нової єдиної формі. Передбачається, що СВК, СОК і кооперативні об’єднання СОК, утворені до набрання чинності цього закону, зберігають всі права і обов’язки, які вони мали на момент вступу в силу цього закону, до моменту їх перереєстрації, але не більше 3 років.

Протягом цих трьох років ці СВК, СОК, а також кооперативні об’єднання СОК повинні бути перереєстровані, відповідно в сільськогосподарські кооперативи, сільськогосподарські кооперативні об’єднання.

Законом передбачена можливість утворення сільськогосподарського кооперативу, який буде здійснювати свою діяльність без мети отримання прибутку (з поширенням на нього обмежень за видом діяльності, операцій з не членами та переходу права власності, які сьогодні існують для сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів).

Статутом сільськогосподарського кооперативу, який діє з метою отримання прибутку, також може бути передбачено обов’язкова трудова участь у діяльності сільськогосподарського кооперативу його членів – фізичних осіб (як це передбачено для сільськогосподарських виробничих кооперативів).

Закон також передбачає можливість створення і діяльності сільськогосподарських кооперативних об’єднань – так званих кооперативів другого рівня, які є поширеними в світі. При цьому, для сільськогосподарських кооперативів (сільськогосподарських кооперативних об’єднань) зберігається і право засновувати і бути членами в кооперативних об’єднаннях, які утворюються відповідно до закону України «Про кооперацію».

Закон вводить можливість прийняття рішень сільськогосподарським кооперативом з урахуванням додаткової кількості голосів членів, пропорційних їх участі в господарській діяльності такого кооперативу (практика, яка існує в більшості держав-членів ЄС), зберігаючи при цьому принцип демократичності в управлінні кооперативом.

Законом оптимізована система прийняття рішень загальними зборами кооперативу.

 Законом чітко визначено повноваження органів управління сільськогосподарським кооперативом, вимоги до статуту і правилам внутрішньогосподарської діяльності, права та обов’язки членів сільськогосподарського кооперативу.

 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар