Luchan Brothers’ Brewery: крафтове пиво з волинського підземелля

 Luchan Brothers’ Brewery: крафтове пиво з волинського підземелля

Волинська область відома не лише мальовничими озерами та лісами, а й тим, що тут працює крафтова пивоварня Luchan Brothers’ Brewery. Амбітні пивовари постійно експериментують, створюючи, окрім традиційної лінійки, оригінальні сорти пива, які буквально розлітаються з полиць фірмових магазинів, що розташовані в різних куточках Луцька. А ще засновники пивоварні задалися метою змінити ставлення людей до крафтового пива. Для цього створили оригінальний екскурсійний маршрут для всіх охочих, до якого входить відвідування пивних підземель та унікальної «пивонапірної» вежі. На пивоварні нещодавно побувала журналістка «Технологій та Інновацій», яка дізналася про історію пивоварні, лінійку сортів пива, пивні експерименти та просування крафтового продукту серед споживачів.

ЯК УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ

Екскурсію пивоварнею провели співзасновники Олексій та Валентин ПОПОВИЧІ, а також бренд-менеджер Наталія ПОПОВИЧ. За її словами, Luchan Brothers’ Brewery – це перша в Луцьку реміснича броварня, яка розпочала роботу в серпні 2020 року. А загалом у бізнесі, пов’язаному з напоями, компанія працює давно. Понад 20 років тому Василь Попович заснував виробництво безалкогольних напоїв – квасу, мохіто, лимонаду.

– Тривалий час ми виготовляли безалкогольні напої і реалізовували їх у літніх павільйонах в різних куточках Луцька. А пиво купували в постачальників. Час ішов, підросли сини Василя Поповича, Олексій та Валентин, які перейняли естафету батька. Запити споживачів на пиво були, але час від часу, особливо влітку, в нас виникали проблеми з пошуком постачальників. Так поступово визрівала ідея розпочати варити своє пиво. Але, перш ніж споруджувати власну пивоварню, Олексій та Валентин вивчали досвід інших українських пивоварень, а також пройшли курси пивних сомельє від Київської Пивної Ліги. Нарешті, влітку 2020 року ми запустили свою броварню. Днем її народження вважаємо 28 серпня 2020 року, коли почав роботу перший фірмовий магазин, – розповідає Наталія Попович.

Навесні 2021 року з’явилися ще 3 магазини, які і нині працюють, попри перешкоди, перед якими всіх поставила війна з росією. Вже під час війни, з вірою у ЗСУ та Перемогу, відкрили ще один магазин. І власники планують відкривати ще, адже тримають економічний фронт.

На початку війни виробництво пива в Luchan Brothers’ Brewery повністю зупинилося. Упродовж 2 місяців діяла заборона на торгівлю алкогольними напоями. Але влітку, за словами Наталії Попович, виробництво поступово налагодилося. А нині з’явився новий виклик – відключення електроенергії. Але засновники Luchan Brothers’ Brewery жартують, що працюють доти, доки не розрядяться всі освітлювальні прилади.

КОПАЛЬНЯ ПИВА

Коли нинішнім власникам прийшла ідея збудувати пивоварню, то постало питання про назву та ідею, які б допомогли ефективно презентувати та просувати продукт. Тому засновники пивоварні підтримали легенду, яку запропонувала креативна агенція PaRtyzan. Вирішили, що, якщо у Львові є копальня кави, то чому у Луцьку не може бути копальні пива?..

Наталія Попович зазначає:

– Для нас принципово змінювати ставлення людей до такого напою, як пиво, зацікавлювати їх новими смаками та ароматами. І одним із ефективних способів прищепити людям любов до нашого продукту стали екскурсії на виробництво і потім у пивне підземелля, яке має власну оригінальну легенду.

– Чи знаєте ви, що в нас на території колись була водонапірна вежа, яка перетворилася в… пивонапірну?.. Так, за легендою, на території нашого підприємства цілком випадково виявили пивоносні поклади, затим поставили пивонапірну вежу, і тепер пиво викачують з-під землі. І це єдина в Україні пивонапірна вежа і єдине підземне пиво. Пересвідчитися в цьому можна, спустившись у підземелля, – там є спеціальні крани, з яких тече свіжовикачане пивне сусло, – з посмішкою розповідає Наталія Попович.

Олексій Попович розповідає, що підземелля – це колишнє бомбосховище, яке з часом почали використовувати як родзинку в екскурсійному маршруті пивоварні.

В підземеллі облаштовані окремі кімнати, кожна з яких присвячена одному з інгредієнтів пива – солоду, хмелю, дріжджам та воді. Є зона, де розповідають про історію пива у світі загалом та в Луцьку зокрема. Завершується маршрут візитом на пивоварню, де гості з задоволенням куштують свіже пиво просто з ЦКТ.

СЕРЦЕ ПИВОВАРНІ – ЇЇ ОБЛАДНАННЯ

Відомо, що якість пива забезпечують три фактори: високоякісна сировина та інгредієнти, майстерність пивовара і, зрештою, наявність сучасного високотехнологічного обладнання. Тому для пивоварні вкрай важливо обрати надійного партнера, який надасть необхідне устаткування й технологічну підтримку в майбутньому. Так, Luchan Brothers’ Brewery використовують все обладнання львівської компанії Craft Innovation, як-от: варильні, ЦКТ, парогенератор тощо. Обрали саме Craft Innovation, тому що шукали українських виробників. І серед усіх інших компаній вони, на думку Олексія Поповича, надають найкращу систему автоматизації. У пивоварні на це звертали особливу увагу, щоб зменшити людський фактор у роботі.

Хміль та дріжджі купують у компанії Beer Systems та в інших виробників із різних країн – США, Німеччини, Австралії, Нової Зеландії тощо.

– Хміль добираємо залежно від того, що хочемо отримати в ароматі пива. Для лагерів це в основному німецький хміль, для американських сортів пива, таких як АРА, ІРА, використовуємо американські хмелі. Для лімітованих експериментальних варок – австралійські, новозеландські хмелі. Географія солоду теж дуже широка. Ми не обмежуємося одним виробником. Базові солоди – від українських виробників. Спеціальні, наприклад, карамельні, палені, – закордонного виробництва. Це такі компанії, як Castle Malting, Sessler, Weyermann, BestMalz. Дріжджі в основному використовуємо сухі, хоча у планах – пробувати працювати і з рідкими, – розповідає пивовар Іван ВАШКЕВИЧ.

Без води належної якості пива, як відомо, не звариш. Пивоварня використовує воду з власної свердловини.

– Вода проходить різноступеневе очищення. Якщо для якогось сорту пива потрібно зробити певний профіль води, то ми домінералізовуємо воду безпосередньо на варниці. Тобто додаємо все, що надасть пиву або більшої м’якості, або підкреслить аромат чи смак, – ділиться пивовар.

Пивоварня оснащена ЦКТ по 8 і по 2 тонни. Якщо готують лімітований сорт, то його поміщають в одну 2-тонну ЦКТ. Сорти пива, які в асортименті є постійно, поміщають у 8 тонні ЦКТ.

Для охмелення пива в ЦКТ використовують хопінатор, який виготовила компанія VRS Group HmbH із Дніпра. Роботу хопінатора демонструє помічник пивовара Андрій ЛУКАШУК. Головна перевага цього обладнання – його універсальність, адже завдяки хопінатору в асортименті броварні з’явилися сорти з більш насиченими смаками (фруктовими, ягідними) та ароматами.

Склопляшку для пива компанії вдалося закупити ще до війни у компанії «Рокитнівський скляний завод». Поки що пиво від Luchan Brothers’ Brewery розливають у ручному форматі, – автоматизованої лінії розливу пива пивоварня ще не має, це в планах.

Але найголовніше в процесі виробництва пива – це абсолютна чистота: приміщень, обладнання, навіть повітря. Тільки тоді можна гарантувати, що пиво, будучи нефільтрованим і непастеризованим, тривалий час зберігатиме свої якісні та смакові характеристики.

З метою контролю якості пива пивоварня створює та укомплектовує власну лабораторію з фізико-хімічним та мікробіологічним відділеннями. Як розповідає мікробіолог Любов ДЕМ’ЯНЕНКО, на підприємстві повсякчас потрібно проводити необхідні заміри, які допомагають контролювати показники та утримувати приміщення, обладнання, ємності відповідно до чинних санітарних норм. І, звичайно, пива, аналізувати яке вкрай необхідно на всіх етапах.

– Під час бродіння ми вимірюємо кислотність, рівень рН, вміст сухих речовин, визначаємо колір напою. Вимірюємо й мікробіологічні показники: перевіряємо продукт на наявність бактерій. Досліджуємо пиво і на оцукрення, також визначаємо щільність сусла. Маючи ці та інші показники, пивовар може зорієнтуватися, до чого в плані якості йому прагнути та як за потреби скоригувати технологічний процес.

АСОРТИМЕНТ ПИВА: ТРАДИЦІЙНА ЛІНІЙКА, ЕКСПЕРИМЕНТИ ТА НОВИНКИ

На полицях фірмового магазину Luchan – пиво на розлив, у скляних пляшках об’ємом 0,33 л та в бугельних пляшках.

– Із бугельними пляшками ми почали працювати восени минулого року. Зазвичай літр пива коштує приблизно 50 грн, а в склі – 75 грн. Але багато споживачів купує пиво саме в бугельній тарі, оскільки і пиво їм смакує краще, і кешбек за повернення пляшки отримують. Людям така схема до вподоби, і про екологію дбаємо, – розповідає пані Наталя.

Основна лінійка Luchan Brothers’ Brewery складається з 8 сортів пива. Нині ще є 2 лімітовані сорти – Хейзі IPA, Преміум Лагер. Влітку з переліку основних сортів випадає червоний ель та голден ель, на які вищий попит взимку.

– Влітку ми часто варимо фруктові лімітовані серії, бо є свіжі фрукти, ягоди. Зазвичай упродовж літа – 2–3 лімітовані пива. Цього року в нас було полуничне і персикове пиво, а минулого – чорничний мілкшейк та смородиновий брют. Ягоди та фрукти для пива купуємо в місцевих фермерів. Минулої зими лімітованою новинкою був голден ель. Оскільки на нього був попит та хороші відгуки, то цього року ми додали цей сорт в основну лінійку. Вже третю осінь поспіль варимо Хейзі IPA. Люди знають та чекають на цей сорт пива саме восени, – ділиться Наталя Попович.

Експериментальний сорт цієї осені – преміум лагер. Luchan Brothers’ Brewery варить одне пиво лагерного типу – німецький пілз. Як альтернативу зварили ще один лагер, щоб краще вивчити вподобання споживачів, їхні смаки. Воно м’яке, з менш відчутною гіркотою, розповідає Наталія Попович.

– Тоді ми навіть провели голосування для клієнтів, щоб визначити, що їм більше подобається, – преміум лагер чи німецький пілс. Вивчали попит та вподобання, щоб розуміти, на що краще реагують люди. Коли підбили підсумки після повного продажу, то голоси розділилися практично наполовину, – ділиться пані Наталія.

Зараз у Luchan Brothers’ Brewery на низькому старті 2 новинки, які готують до різдвяних свят – імперіал стаут і браггот.

Минулого року до новорічних свят пивоварня підготувала голден ель. А цього року тут вирішили зварити браггот, пиво з медом.

– Мед у це пиво додають на етапі варіння. Крім того, що дріжджі зброджують цукри з солоду, вони зброджують ще й мед. Тому пиво стає більш міцне, навіть лікерне, загалом, дуже цікаве. Його міцність – 7 градусів. Пиво з не дуже яскраво вираженою гірчинкою, зігріваюче. Це наш подарунок споживачам для святкового настрою, – розповідає Наталія Попович.

– Наш імперіал стаут – це темне пиво на копченому торфі. Його ми вперше зварили напередодні війни, а почали продавати, коли було знято заборону на продаж алкоголю. Пиво вийшло густе, насичене, з димними нотками. Насправді дуже смачне, і тому дуже швидко розлетілося всією Україною. Було багато прохань зварити його ще раз, тому «Чорнобаївка» 2.0 уже дозріває та буде у продажу в середині січня, – анонсує Наталія Попович.

Херсонська Південна Степова Броварня «Дрофа» не варила пиво весь період окупації. Щоб не випасти з інформаційного пивного простору і хоч якось утриматися, колектив шукав можливості працювати. Так пивовар із «Дрофи» потрапив на Luchan, де на потужностях цієї броварні разом з луцькими пивоварами зварили свій фірмовий лагер «Степовий». Частково його розлили у кеги, частково – у пляшки. Практично все пиво поїхало в Одесу, де працював єдиний на той час фірмовий магазин «Дрофи».

ПРОДАЖ ПИВА

У магазинах є дегустаційні сети із 6 сортів пива. Продавець консультує, яким має бути кожен сорт, розповідає про нього. Є такі сорти, з якими люди вперше стикаються. Наприклад, мілк стаут, ІРА. Під час дегустації гість може скуштувати, скласти уявлення про сорт.

– Загалом ми багато уваги приділяємо популяризації напою, у нас є просвітницька місія у сфері пивоваріння. Люди мають розуміти, як пити, з чого пити та з чим. Про це розказують на екскурсіях, а також у наших магазинах. Наприклад, коли пропонуємо скуштувати мілк стаут із шоколадом, люди дуже дивуються. В Луцьку до нас про крафтове пиво було зовсім мало інформації. Зараз споживачі стають більш освіченими в цій сфері, – ділиться Наталія Попович.

Олексій Попович зазначає, що в планах компанії – покращити якість і стійкість продукції завдяки роботі лабораторії, а також добитися стабільності пива.

– От коли досягнемо цього, тоді й будемо розширювати географію збуту, виходити за межі регіону, а тоді й України, – підсумовує Олексій Попович.

Більше матеріалів читайте в журналі “Напої. Технології та Інновації”, який можна  завантажити безкоштовно.

Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Читайте також:
SIMEI 2022: хроніки 29-ї виставки технологій виноробства та виготовлення інших напоїв
У Рівному вже 10 років виготовляють якісне крафтове пиво, сидри та інші напої від компанії ELIT

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті