Процес реєстрації сортів досі перешкоджає виноградарству

Виноградарство, хоча й один із найпопулярніших напрямків садівництва в усьому світі, але в кожній з країн має низку викликів. Існують й складнощі реєстрації нових сортів винограду в Україні, які не дозволяють вітчизняним виробникам бути достатньо конкурентними, вирощувати популярні та цікаві сорти. Проте, за новим євроінтеграційним Законом про виноград, вино та продукти виноградарства, який ухвалила Верховна Рада має все змінитися. Закон набирає чинності з 1 січня 2026 року.
Власник виноробні «Petervine» Петро Федина розповів, що вже висадив на Львівщині 2,5 га виноградників, в процесі посадки – ще півтора гектара. Причому, зараз винороб вирощує 23 моносорти винограду, – проводить свого роду експеримент, підбираючи сорти, які будуть найкраще почуватися на Львівщині та дадуть найсмачніші вина.
«Реєстрація сортів винограду – дуже складний момент. Як для винороба Львівського регіону, який вважають не виноробним, не можу зареєструвати виноградник. Наразі ніхто нічого не робить і нікому не цікаве розв’язання даного питання. Думаю, що на державному рівні потрібно заявити – Україна виноробна держава! Це велика проблема, наприклад, Піно Нуар називати іншою назвою. Невдовзі маю отримати ліценцію, потрібно буде писати погодження та інші документи, що на цьому етапі мене чекає не можу уявити», – стверджує Петро Федина.
Успішність роботи Петра Федини підтверджують результати конкурсів, де винороб брав участь:
«Пишаюся вином «Дублянський», яке виготовлене з аборигенного білого сорту. У 2024 році цей напій отримав золоту нагороду на конкурсі Wine&Spirits Ukraine. І у 2024 році ми виготовили вино, яке складається із 90 % власного винограду, – сподіваємося на його високу оцінку».
За словами президентки Всеукраїнської Асоціації виноробів та сомельє Наталії Благополучної, потрібно вивести на ринок малих виноробів, які завдяки конкурсам повинні зрозуміти, на що їм орієнтуватися при виготовленні вин, які сорти обирати та які стилі вин: «Робимо акцент на роботі мікровиноробів, адже держава не надто ними займається. Також виокремлюємо питання районування сортів за теруаром, аби могли орієнтуватися на кращі з них. Адже у 2026 році Україна буде жити за новим виноробним законодавством, – тобто вся країна вважатиметься стане виноробною. Цього року ми це підтвердили: на X Всеукраїнському Дегустаційному Конкурсі «Сорт і теруар. Мікровиноробство» було 44 учасники з 14 областей України. Серед них представники Сумської області, Івано-Франківської, Львівської, Закарпатської, Житомирської, Київської, Черкаської, Вінницької, Одеської, Дніпропетровської, Кіровоградської».
Нагадаємо, нещодавно Верховна Рада ухвалила євроінтеграційний Закон про виноград, вино та продукти виноградарства. Він набирає чинності з 1 січня 2026 року.
Основна мета Закону – приведення у відповідність норм галузевого законодавства з вимогами міжнародних правил виробництва продуктів виноградарства та виноробства та імплементації положень Регламентів ЄС щодо ведення виноградарства та виноробства, енологічних практик, виробництва ароматизованих винних продуктів, використання і захисту географічних зазначень вин, ароматизованих винних продуктів, та контролю у сфері виноградарства та виноробства.
Серед основних положень Закону передбачено: привести терміни та визначення, класифікацію сортів винограду та вимоги до виробництва продуктів виноградарства та виноробства, ароматизованих винних продуктів, а також деякі енологічні практики та обмеження у відповідність до вимог, прийнятих в країнах ЄС.
Як повідомляє Міністерство аграрної політики та продовольства України, прийняття Закону дозволить забезпечити громадян високоякісною продукцією з особливими властивостями, що обумовлені природними умовами території походження, виробленої за міжнародними правилами. Також створити нові робочі місця в сільській місцевості та сприятливі умови щодо розвитку суб’єктів господарювання всіх форм власності. Крім того, покращить стан здоров’я населення, забезпечуючи громадян високоякісною безпечною продукцією, що вироблена за міжнародними правилами.
Читайте також: Досвід нових підходів культивування винограду на прикладі FRUMUSHIKA-NOVA family winery
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Детальніше про ціни та передплату читайте тут.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Ціна одного примірника журналу «Напої & Пиво. Технології та Інновації» – 250 грн. Ціна одного примірника журналу «Ягідник» – 170 грн. Ціна одного примірника журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І. & Горішник» – 170 грн.
Передплата триває!