УКРАЇНА ПІДПИСАЛА ДЕКЛАРАЦІЮ МІНІСТРІВ 37 КРАЇН НА ПІДТРИМКУ ВИНОГРАДАРСЬКО-ВИНОРОБНОЇ ГАЛУЗІ
«Перша Подільська Парова Броварня»: давні традиції та сучасні технології
Щоб зварити пиво саме так, як це робили у давнину, потрібна точна рецептура, сучасні технології та щире бажання досягти результату, який би вразив споживачів та задовольнив амбіції пивоварів. Свого часу на ПП «Перша Подільська Парова Броварня», що працює у с. Глібів на Тернопільщині, до роботи взялися саме з таким підходом. І зрештою досягли бажаного. Глібівське пиво, яке варять відповідно до старовинних рецептів та німецького закону про чистоту пива, поступово підкорює нових поціновувачів. Адже «Історія в пляшці» (а саме так виробники позиціюють свій продукт) – це смачно, цікаво та самобутньо. Про те, як на місці пивзаводу з понад столітньою історією вдалося розбудувати сучасне підприємство, а також про секрети виробництва «стародавнього» напою та враження його поціновувачів нашим читачам розповів керівник ПП «Перша Подільська Парова Броварня» Микола РУБАЙ.
Пивзавод з понад столітньою історією
Пиву, яке нині варять на підприємстві у Глібові, вочевидь, судилося бути «історичним». Адже відлік історії Глібівського пивзаводу сягає ще дев’ятнадцятого сторіччя. Перша згадка про підприємство датується 1880 роком. Згодом, у 1897-му, воно вже називалося «Перша Подільська Парова Броварня», а його власниками були граф Щенсній та графиня Ольга Козібродзькі. Пивоварню поступово вдосконалювали, і в 1904 році її продукція навіть отримала золоті медалі на виставці у Відні.
Робили пиво на підприємстві і в радянські часи – аж до 1980-х. Ну а наступна сторінка історії підприємства датується кінцем 2021 року. Саме тоді броварня отримала нове дихання, і на оновлених потужностях почали варити Глібівське пиво старовинним способом відкритого бродіння.
– Модернізацію потужностей ми розпочали у 2017 році. На той час підприємство було повністю закинутим. Тож довелося поступово все відновлювати, розчищати від землі та бруду підвали та закуповувати обладнання. Зрештою перше пиво зварили у 2021-му. І відтоді потужності та обсяги виробництва поступово збільшуємо, – розповідає Микола Рубай.
Загальна площа Глібівського пивзаводу становить 5 тисяч квадратних метрів, виробнича потужність – 30 тонн на добу. На підприємстві встановлене обладнання чеського, німецького та українського виробництва. Перед тим, як зупинити свій вибір на певному типі устаткування, представники підприємства побували на багатьох пивзаводах у Чехії та Німеччині та ознайомилися з тонкощами виробництва. Адже мали на меті не просто варити якісне пиво, а відновити традиції давнього пивоваріння.
«Справжній» смак завдяки відкритому бродінню
Основна «фішка» пивоварні – варіння пива за спеціальною технологією відкритого бродіння. Це – найдавніший метод пивоваріння, і нині його широко застосовують у багатьох європейських пивоварнях.
– Пиво варимо без використання газу – на парі. Подальше бродіння відбувається у відкритих чанах. Залежно від сорту, процес бродіння триває 5–7 днів. Пінку, яка утворюється на поверхні, знімаємо з допомогою спеціального пилосмока. Після зброджування перекачуємо пиво у ЦКТ, і там напій доброджує протягом 21–25 днів. Під час відкритого бродіння тиск на дріжджові клітини мінімальний, що позитивно впливає на смакові властивості пива. Більш яскравий та виражений і його аромат, оскільки в процесі такого бродіння утворюється більше летких сполук. На більшості пивоварень все відбувається швидше. Відповідно, й проблем у пивоварів менше. Натомість у нас кожен процес потребує ретельності та відповідальності. Адже на етапі відкритого бродіння пиво дуже вразливе. Тому у приміщеннях, де проходить бродіння, витримуємо стерильні умови. Там встановлено бактерицидні лампи, а заходити туди можуть лише окремі фахівці у захисних костюмах та взутті, – розказує керівник підприємства.
Загалом процес пивоваріння у «Першій Подільській Паровій Броварні» триває 30–35 днів. Проте зрештою пивовари з Тернопільщини отримують відповідний результат – пиво з особливо глибоким смаком і ароматом. Свого часу пиво куштували німецькі фахівці, які встановлювали на заводі нове обладнання.
Старовинну рецептуру, за якою на Глібівському заводі варять пиво, відновили за записами, віднайденими в Україні та Польщі. Власники налагодили контакт з родиною графа Козібродзького, і саме родина допомогла відшукати давні записи.
На броварні є свердловина, з якої беруть воду для варіння пива. Її пропускають крізь фільтрувальну установку, а якість води контролюють як у власній лабораторії, так і в інших лабораторних установах.
Левова частка сировини для пивоваріння – німецького та чеського виробництва. Лише частина солоду – від Славутського солодового заводу. Дріжджі, хміль, солод обирають з огляду на їхню якість та вимоги рецептів, за якими вариться пиво. Щоб досконало відновити стародавні сорти, потрібні були саме імпортні складники, кажуть технологи. Звісно, це впливає на собівартість продукту, адже компоненти імпортного виробництва у 3–4 рази дорожчі за вітчизняні. Натомість на пивоварні мають сталий результат – незмінно якісне пиво.
Між крафтом та великим пивзаводом
Наразі споживачам пропонують шість сталих сортів Глібівського пива. «Світле» з вмістом спирту 3,4 % має насичений хмелевий аромат та солодовий смак з хмелевою гіркотою. Особливість «Глібівського напівтемного» з 4,2 % спирту – помірний присмак карамельного або паленого солоду. Світло-золотаве «Пшеничне» (3, 6%) сподобається тим, хто надає перевагу пшеничним ноткам та цитрусовій кислинці.
«Глібівське blanche» позиціюють як «молодіжний» напій. Пиво з вмістом спирту 4,0 % має солодово-пряний смак, у якому відчуваються нотки цитрусових, коріандру та незначна хмелева ароматика. Ще один цікавий сорт – пиво «Шляхетне» (5 %), що має по-особливому глибокий смак з хмелевою гіркотою.
Продовження статті читайте в новому випуску журналу «Пиво. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті.
Журнал «Пиво. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Напої. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2024 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com