Міжнародна організація винограду та вина представила базове визначення «старої виноградної лози»
ОСОБЛИВОСТІ ІЗОТОНІЧНИХ НАПОЇВ
Роман МУКОЇД, доцент кафедри біотехнології продуктів бродіння і виноробства, канд. техн. наук,
Анастасія ПАРХОМЕНКО, аспірантка,
Микита ДЯЧЕНКО, студент Національного університету харчових технологій.
Ізотонічні напої сприяють відновленню спортсменів шляхом швидкого поповнення водного балансу та електролітів під час тренувань. Їх споживають, щоб уникнути симптомів зневоднення і загальної втоми. Популярність напою серед спортсменів частково пояснюється стурбованістю гіпонатріємією – станом організму, коли концентрація іонів натрію у плазмі крові стає нижче норми. Впродовж останніх років гіпонатріємія, пов’язана з фізичними навантаженнями, була виявлена в людей, які займаються багатьма видами спорту, а також у людей в екстремальних ситуаціях, до яких належить, наприклад, теплове виснаження. Цей стан виникає під час високоінтенсивних або тривалих вправ, які виконують у спекотному середовищі, що може призвести до підвищення температури тіла, нудоти, тахікардії, запаморочень, м’язових спазмів і дисфункції центральної нервової системи. Одним з основних методів профілактики та відновлення після навантажень є вживання напоїв із достатнім вмістом вуглеводів та електролітів. Поживний склад напоїв має вирішальне значення для підтримання здоров’я спортсмена під час змагань.
Немає міжнародного стандарту, який би включав вимоги до рецептури вуглеводних та електролітних розчинів, проте Європейське агентство з безпеки харчових продуктів (EFSA) і стандарти харчових продуктів Австралії та Нової Зеландії дають рекомендації з цього питання. Класичні ізотонічні напої складаються з води, мінералів, головним з яких є натрій, смакової частини і вуглеводів, які за[1]звичай перебувають у формі простих цукрів, що підтримують концентрацію глюкози в крові під час навантажень на достатньому рівні.
Сучасні ізотонічні напої містять 3–8 % цукрів, що мають синергетичну дію з натрієм та покращують його засвоєння. Натрій затримує воду завдяки підвищенню осмоляльності плазми і прискорює відновлення балансу рідини в організмі. Рекомендована концентрація натрію – 460–1150 мг/л.
Залізо відповідає за передачу нервових імпульсів і транспортування кисню. Воно малобіодоступне, має неприємний присмак, який можна усунути шляхом додавання заліза через інкапсуляцію або за умови застосування у формі хелатів (наприклад, з аскорбіновою кислотою).
Цинк відіграє значну роль у синтезі білків і розщепленні вуглеводів. Його смак і розчинність – головні параметри, що визначають його використання в напоях. Зазвичай його додають у вигляді аспартату цинку або хелату цинку.
Кальцій і магній – необхідні елементи для зміцнення кісток і функціювання нервової системи. Магній необхідний для нормального тонусу судин і чутливості до інсуліну. Ці електроліти додають у вигляді оксидів і карбонатів, оскільки вони зазвичай розчиняються в органічних кислотах (лимонній або яблучній).
За останні роки на ринку України з’явилось багато ізотонічних напоїв із комбінованим складом електролітів і вітамінів, що згруповані за функційними властивостями. У звичних поєднаннях застосовують як жиророзчинні вітаміни (A, D, E і K) так і водорозчинні (С і комплекс вітамінів групи B). До складу напоїв часто додають антиоксиданти, такі як вітаміни А, С та Е, що допомагають виводити вільні радикали, які утворюються під час навантажень. Вітамін D відіграє біологічно активну роль у метаболізмі кісткової тканини та стабільності імунної системи. Вітамін Е має високу антиоксидантну активність, сприяє уповільненню процесів старіння. Цей вітамін не стабільний у природній формі, тому зазвичай його використовують у формі ацетату для збагачення харчових продуктів. Вітамін К впливає на обмін кальцію в системі кровообігу. Вітамін С – потужний антиоксидант, сприяє засвоєнню заліза в організмі та запобігає старінню шкіри.
Вітаміни групи В підвищують розумову активність і покращують настрій. Тіамін (вітамін B1) і рибофлавін (вітамін В2) відіграють важливу роль у підтримці роботи серця та здорової нервової системи. Ніацин (вітамін В3) підтримує нервову систему, здоров’я шкіри, волосся та очей. Пантотенова кислота (вітамін B5) критично важлива для вироблення гемоглобіну. Вітамін B6 підтримує здорову роботу мозку, сприяє виробленню серотоніну та допомагає підтримувати здоров’я імунної і нервової системи. Біотин (вітамін B7) сприяє здоров’ю шкіри, волосся та нігтів, а також регулює рівень цукру в крові. Вітамін В12 підтримує клітини крові здоровими. Надлишок вітамінів виводиться з організму, тому споживання великої кількості вітамінів групи В не має жодних негативних наслідків для здоров’я.
Продовження матеріалу ви зможете прочитати у нашому журналі за посиланням тут.
Читайте також: Підійшла до кінця SIMEI 2024, виставка, яка вкотре виявилася еталоном для виноробної галузі та дистиляцій
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95
16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92
583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16
692, oksana.buh.ti@gmail.com
Передплата триває!