Кращі вина Закарпаття за результатами винного конкурсу «Вина Срібної Землі»
Кращі вина Закарпаття за результатами винного конкурсу «Вина Срібної Землі»

27-29 червня 2025 року на Закарпатті, в місті Виноградів, відбулося свято «Вин Срібної Землі», організоване Асоціацією виноградарів, виноробів і дистиляторів Закарпаття. Основною подією свята став дегустаційний конкурс «Вина Срібної землі 2025», в якому взяли участь численні винороби регіону, від зовсім невеликих, з кількома сотками винограду, до більш потужних. Дегустаційний конкурс продемонстрував, що виробники гідно презентують назву «Вина Срібної Землі», неухильно працюючи над якістю вин. У триденній програмі заходу було також заплановано проведення наукової конференції, урочистості, оголошення результатів конкурсу і нагородження переможців, дегустація переможних вин, презентація та дегустація вин із Бургенланду (Австрія), культурно-мистецькі заходи. А 29 червня гості свята відвідали виноробні Закарпаття.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» – інформаційний партнер дегустаційного конкурсу та конференції. Захід відвідала засновниця медіагрупи «Технології та Інновації» та головна редакторка журналу «Напої. Технології та Інновації» Катерина Конєва.
«Минулорічний дегустаційний конкурс «Вина Срібної Землі» та конференція «Вина Срібної Землі: філософія, стратегія та перспективи розвитку ГЗ» мали більш науковий характер. Сьогодні ж дегустаційний конкурс став основною подією свята. Підготовка до конкурсу була тривалою, адже усі зразки вина попередньо пройшли лабораторний аналіз у нашій новій, нещодавно обладнаній лабораторії Асоціації: спирт, цукор, титрована кислотність, вміст летких кислот, вільна та загальна сірка, екстрактивність, pH. Таким чином ми формуємо базу вин регіону та статистику для нашого ГЗ «Вина Срібної Землі». А також для формування певного стилю вин, який базується на конкретних цифрах – висока кислотність, низький вміст алкоголю і т.д. Друге, ми зараз готуємо український програмний продукт замість молдавського, який раніше використовувався для проведення таких конкурсів. В нову комп’ютерну програму хочемо додати дві функції. По-перше, долучити до групи експертів, які оцінюватимуть вина, групу практикуючих новачків, і потім зробити порівняльний аналіз оцінок двох груп. По-друге, зробити публічний рейтинг отриманих за вино балів», – зазначає голова ГО «Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття» Олександр Гарновдій.
До складу дегустаційної комісії увійшли:
- Наталія Каменева – докторка сільськогосподарських наук, професорка кафедри технології вина та сенсорного аналізу Одеського національного технологічного університету, директорка конкурсу «Вина Срібної землі»;
- Олена Веречук – голова комісії білих вин, докторка філософії;
- Золтан Беняк (Угорщина) – винний історик, журналіст-оглядач, виробник органічних вин;
- Атілла Борбелі (Румунія) – винний журналіст-оглядач, випускник Академії «Wine & Spirit Education Trust»;
- Томас Богнар (Австрія) – президент організації, яка займається інтеграцією українців в Австрії і культурними обмінами, АТ+УА Гейманшафт;
- Анна Саркісян – докторка економічних наук, професорка в галузі енотуризму Одеського національного технологічного університету;
- Давид Грибов – голова комісії червоних вин, член Асоціації сомельє України, головний сомельє супермаркетів «Сантім»;
- Юлія Бобошко – членкиня асоціації «Сомельє України», аспірантка кафедри технології вина та сенсорного аналізу Одеського національного технологічного університету;
- Артем Таранець – член Асоціації сомельє України;
- Марина Білько – докторка технічних наук, професорка Національного університету харчових технологій міста Київ;
- Станіслав Руднєв (Австрія) – представник віденської організації виноробів «Леопольд Клагер»;
- Ірина Д’яченкова – журналіст, директор медіагрупи “Drinks+”, суддя міжнародних винних конкурсів.
Наталія Каменева, доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри технології вина і сенсорного аналізу Одеського національного технологічного університету очолювала дегустаційну комісію:
«Хочу подякувати організаторам, які створили умови для проведення конкурсу на високому рівні, за всіма міжнародними стандартами. Особливо вражена підготовкою до заходу. Вдячна людям, які дозволили нашим експертам відчути таку організацію та оцінювати вина. Окремо вклоняюся виноградарям за їхню працю. Також подяка нашим експертам, які оцінювали 146 зразків різних категорій протягом одного дня: білі, ігристі, петнати, рожеві, червоні, солодкі. Попри проведену складну роботу, вони змогли відчути душу кожного винороба. Вважаю, що вина вийшли неперевершені тому, що всі вони неординарні, кожне має власну родзинку. Від 80% до 90% зразків напою виноробів знаю особисто і розумію, скільки вони вкладають праці задля справи. Пишаюся, що на моєму шляху зустрілися такі люди. Бажаю й надалі любити життя як сьогодні, тоді й будуть розкішні вина».
Аттіла Борбелі, винний журналіст та автор (Угорщина), член дегустаційної комісії, зазначив:
«Деякі люди кажуть, що на ринку є багато фальшивого вина низької якості. Також, сьогодні значно частіше молоді люди обирають енергетичні напої натомість вина. Проте хочу виділити три фактори: по-перше, європейську культуру споживання вина та традиції, які впроваджують винороби. По-друге, вино, а не будь-який інший алкогольний напій, є основою гастрономії в Європі і в Україні. По-третє, сьогодні відбулося дуже гарне дійство, яке організовано на високому рівні».
Томас Богнар (Австрія) – президент організації, яка займається інтеграцією українців в Австрії та культурними обмінами, член дегустаційної комісії, наголосив:
«Ми приїхали з Австрії, з регіону, де вина дуже високого рівня. І було дуже несподівано зустріти у вас вина, які мають величезний потенціал. Маю велике прохання – не гонитися за кількістю, а слідкувати за якістю. Буду дуже радий приїжджати щороку та спостерігати, як ви розвиваєтеся».
Захід прокоментувала докторка технічних наук, завідувачка кафедри технології вина та сенсорного аналізу ОНТУ, експертка проєкту FAO Оксана Ткаченко, яка стверджує, що конкурс підняв свій статус.
«Сьогодні половина експертів конкурсу іноземці. Вони оцінюють вина об’єктивно та суворо. В рамках конкурсу ми обов’язково даємо можливість виноробам спілкуватися з експертами та обговорювати зразки, які оцінювалися. Від іноземних гостей потребуємо інформаційної допомоги, аби підвищити ефективність роботи ГО «Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття». До слова, зараз іде грантовий цикл від FAO. У роботі багато заявок на придбання обладнання. І навчання виноробів також буде продовжуватися, як теоретичне, так і практичне. Восени, наприклад, плануємо переробляти виноград на виноробнях чотирьох регіонів країни».
У складі дегустаційної комісії на конкурсі «Вин Срібної Землі» була Марина Білько, професор кафедри біотехнології продуктів бродіння і виноробства у Національному університеті харчових технологій:
«Ми дегустували 70 зразків червоних вин. Це досить багато для такої маленької території. Дуже вразила якість напоїв. 10-15 років тому малим виноробам не було можливості показати свою продукцію. А от, останні роки вони уже навчаються дуже продуктивно. Думаю, через декілька років зможуть сміливо конкурувати з великими підприємствами. Адже вони вже мають своє обличчя. Продегустувавши червоні вина, хочу наголосити, що їх стиль цілком впізнаваний. В результаті отримали повнотілі, з ароматом фруктів напої. В них є дескрипти, відмінні від одеських та херсонських вин. Вірю, що невдовзі ці вина будуть відомі не тільки в Україні, а й за кордоном».
Вже не вперше бере участь у конкурсі Василь Анталовський – один із найшанованіших виноробів Закарпаття. Презентує свою продукцію й на інших фестах в Україні та за кордоном і практично завжди здобуває призові місця.
«На конкурс подав одне десертне та три сухі вина, – розповідає винороб. – Під час навчання за програмою FAO збагатив свої знання. Став більш відповідально ставитися до виготовлення напою.Крім того, отримав грантову допомогу та придбав чотири ємності та вініфікатор від компанії «Аргон». На питання, яким є секрет якісного вина, відповів так: «Потрібно мати гарну сировину, досконале обладнання та… бажання, любов до справи».
«Все, що проходить дистиляцію, є шкідливим для організму. Лише натуральні продукти, які роблять за допомогою натурального бродіння (дріжджів), будуть приносити користь. Так що вино – це один із найкорисніших алкогольних напоїв, – якщо знати міру, звісно. Пиво сюди не входить, бо має у вмісті велику кількість жіночих гормонів. Особисто я виготовляю червоні та білі сухі вина. Маю невеличкий виноградник – 9 соток», – стверджує Іван Лемко, винороб, лікар за професією.
Серед почесних гостей був присутній технічний директор та співвласник словенської компанії L-INOX Андрей Лозей, який провів презентацію та проінформував про продукцію цієї компанії.
«Компанія L-INOX працює з індивідуальним підходом до кожного клієнта. Якщо порівняти з іншими у співвідношенні ціни та якості, то, на мій погляд, кращого сьогодні не знайти. Більшість обладнання, яке закуповується виноробами Срібної Землі, є виробництва L-INOX. Ми тісно співпрацюємо. Нещодавно з групою українських виноробів ми їздили в Словенію, – тур був організований медіагрупою «Технології та Інновації». Учасники туру відвідали виробництво L-Inox і виноробні, де використовують це обладнання, для того, щоб на власні очі впевнитися у високій якості продукції компанії», – зазначає Олександр Гарновдій.
Давид Грибов, головний сомельє мережі супермакетів «Сантім», член Асоціації сомельє України, який був у складі комісії з оцінювання червоних вин, стверджує:
«Гарних вин стало більше. З урахуванням місцевих сортів винограду виділяється відповідна стилістика вин. Білі вина тут у пріоритеті та, як правило, отримують найвищі нагороди. Адже клімат для них максимально підходить. Червоні займають трішки нижчу сходинку, проте виходять насичені і ароматні. На жаль, не в кожного винороба є ліцензія, відповідно, в них немає офіційних сторінок у соцмережах. Ці фактори є мінусом для ведення активних продажів».
Уже протягом 5 років угорський експерт з оцінювання вин, винороб і винний журналіст Золтан Беняк щорічно бере участь у дегустаційних конкурсах у Закарпатті. Зі всіх суддів він має найбільше досвіду з оцінки «Вин Срібної Землі». У своєму виступі Золтан Беняк зазначив:
«Вивчаючи місцеві виноробні, я зробив висновок, що розвиток галузі залишився на тому ж рівні. У 2024 році оцінював білі вина, а на цей раз – червоні. Отож, зважаючи на те, що в 2024 році було дуже спекотне літо, виноробам дуже важко було виготовити якісні білі вина. В результаті вина вийшли із великим вмістом алкоголю, та й у смаку відчувається висока кислотність. Отож, потрібно покращувати технологію та розвиватися далі».
В програмі свята були цікаві культурно-мистецькі заходи – пленер художників на виноградниках та виноробнях, виступ академічного камерного хору «Кантус» та колективів Академії культури і мистецтв. Була відкрита банка збору коштів для ЗСУ та був проведений невеликий благодійний аукціон переможних вин.
Список переможців дегустаційного конкурсу «Вина Срібної Землі»
ТМ «KRITSKI» ФГ «Червона гора»
Спокусниця, біле десертне 2023 – 92,4 золота медаль
Заповітне, червоне сухе, 2024 – 89,0 золота медаль
Сапераві, червоне сухе, 2024 – 86,4 золота медаль
Середнянська Спокусниця, 2024 -86,0 золота медаль
Мерло, червоне сухе, 2024- 84,0 срібна медаль
Каберне Совіньйон, 2024 – 83,8 срібна медаль
Рислінг, біле сухе, 2024 – 82,2 срібна медаль
Трамінер, Оранж , сухе 2024– 79,8 бронзова медаль
Zhupan Stepan
Аліберне, червоне сухе 2024 – 90,4 золота медаль
Saperavi, червоне сухе 2022 -86,0 золота медаль
Мерло, червоне сухе 2023 – 85,8 срібна медаль
Цвайгельт, червоне сухе 2021 -85,8 срібна медаль
Каберне Совіньйон, червоне сухе 2023 – 85,2 срібна медаль
Голубок, червоне сухе 2024 – 84,6 срібна медаль
Saperavi, 2024 – 84,6 срібна медаль
Каберне Совіньйон, червоне сухе 2024 – 83,2 срібна медаль
Мускат Гамбург, червоне сухе 2024 – 81,6 бронзова медаль
Молдова, червоне сухе 2024 – 78,8 бронзова медаль
Karlo Shosh SASS K. WINERY
Ботрідіс, 2024 – 90,0 золота медаль
Золодьондь, 2021 – 87,8 золота медаль
Carlot, 2024 – 86,6 золота медаль
Ботридісне, 2024 – 88,4 золота медаль
Пізьнє чорне – 88,3 золота медаль
Saperavi, 2024- 85,4 срібна медаль
Riesling, 2021 – 85,3 срібна медаль
Оранж,2024 – 83,8 срібна медаль
Шато Кус
Піно Нуар, 2020 – 90,0 золота медаль
Трамінер розе – 89,4 золота медаль
Мускат Одеський, 2021- 88,2 золота медаль
Кадарка, 2023 – 88,2 золота медаль
Мускат Оттонель, 2022 -87,8 золота медаль
Мускат Оттонель, 2021 -87,6 золота медаль
Молдова, 2024 – 84,2 срібна медаль
Трамінер, 2021- 83,5 срібна медаль
Каберне солодке, 2024 – 83,4 срібна медаль
Мускат Голодриги, 2024 – 82,6 срібна медаль
Каберне Совіньон, 2024 -79,2 бронзова медаль
Vitalii Lubka
Мерло, червоне сухе 2024 – 89,6 золота медаль
Аліберне, червоне сухе 2024 – 89,2 золота медаль
Chateau Pauk
Багряне Мукачівське, 2022 – 89,2 золота медаль
Мерло, червоне сухе 2023 – 89,2 золота медаль
Каберне Совіньйон, червоне сухе 2023 – 87,4 золота медаль
Каберне Совіньйон Розе, 2024 -87,0 золота медаль
Троянда Закарпаття -86,4 золота медаль
Біанка, біле сухе 2023, – 85,0 срібна медаль
Долина Нарцисів, 2022 – 84,6 срібна медаль
Каберне Совіньйон, червоне сухе 2024 – 84,4 срібна медаль
Гевюрцтрамінер, біле сухе 2023 – 83,6 срібна медаль
Шардоне, біле сухе 2024 – 83,2 срібна медаль
Совіньйон блан, біле сухе 2024 – 82,7 срібна медаль
Мерло Розе, 2023 – 81,6 бронзова медаль
ERIKA WINERY
Патріа, 2024 – 88,8 золота медаль
Sauvignon Blanc, 2024 – 85,5 срібна медаль
Фурмінт, 2024 – 84,4 срібна медаль
Каберне розе,2024 – 82,4 срібна медаль
ПОГОРІЛЯК Михайло
Аліберне, 2024 – 88,4 золота медаль
Лівадійський, 2024 – 84,6 срібна медаль
BERECZKY Boraszat
Cserszegi Fuszeres, 2023 – 88,0 золота медаль
Kokhannya Berehivshchyny, 2024 – 86,6 золота медаль
Pino-Noir, 2021 – 86,0 золота медаль
Ottonel Muskotaly, 2023 -80,0 бронзова медаль
KIS WINERI
Цитронний магарача, сухе 2024 – 88,0 золота медаль
Красень, 2024 – 81,8 срібна медаль
Чорний монарх, 2024 – 81,6 бронзова медаль
Цитронний магарача, полусолодке 2022 – 79,6 бронзова медаль
Keyswine
Каберне Фран, 2023 -82,5 срібна медаль
Цитронний Магарача , 2024 – 78,4 бронзова медаль
Севлюшська лоза (Fedir Pavlyshynets)
Каберне Совіньон, 2022 -87,8 золота медаль
Одеське Чорне, 2024 – 86,0 золота медаль
Сапераві, 2024 – 86,0золота медаль
Сапераві, 2022 -85,4 срібна медаль
Мускат Гамбурзькій, 2024 -84,4 срібна медаль
Мюллер-Тургау, 2023 -84,0 срібна медаль
Шардоне біле сухе, 2023 – 81,0 бронзова медаль
Ркацителі, 2022 – 78,5 бронзова медаль
Боркосі Ференс
Мерло, 2022 – 87,6 золота медаль
Каберне Фран рожеве, 2023 – 83,0 срібна медаль
Серемський зелений, 2023 – 82,3 срібна медаль
Кюве, 2023 – 81,0 бронзова медаль
Muska Wine
Каберне Совіньон ,червоне сухе 2023- 86,8 золота медаль
ФГ “Садвинкрафт”
Трамінер ,біле, сухе 2024 – 86,8 золота медаль
Троянда, солодке, 2023 – 84,6 срібна медаль
Мускат, солодке , 2023 – 82,7 срібна медаль
Сімейний Підвал Параски
Каберне совіньйон, 2023 – 86,6 золота медаль
Каберне совіньйон, 2024, – 85,2 срібна медаль
Леанка, 2024 – 78,0 бронзова медаль
RESHKO Craft
Мерло, 2024 – 86,0 золота медаль
Совіньйон Блан, 2024 – 83,8 срібна медаль
Біянка, 2024 – 80,5 бронзова медаль
Шардоне, 2024 – 78,8 бронзова медаль
Каберне Совіньйон, 2024 – 78,4 бронзова медаль
GUT WINE
ISSECCO “ПАРАННИЙ ЛЕГІНЬ”, 2024 – 85,8 срібна медаль
ВАСЬКО
Мерло, 2024 – 85,8 срібна медаль
Мускат Гамбургзький, 2024 – 82,6 срібна медаль
TM “KOHANOVSKA”
Pet Nat Zenit & Zengo, 2024 – 81,8 бронзова медаль
PetNat Rose Zweigelt, 2024 – 81,8 бронзова медаль
Розе тихе, 2024 – 81,0 бронзова медаль
Pet Nat White Blend, 2024 -80,2 бронзова медаль
Дідове вино
Червоне сухе, бленд 2024 -85,6 срібна медаль
Розе 2024 -82,6 срібна медаль
ШИМОН
Каберне, 2023 – 85,6 срібна медаль
Голубок, 2023 – 84,8 срібна медаль
КОСЮК О.Ю.
Каберне червоне сухе, 2024 – 85,4 срібна медаль
Португізер, червоне сухе 2024 – 85,0 срібна медаль
Мерло, червоне сухе, 2024 – 82,0 срібна медаль
ФГ «Nota Bene»
Італійський Рислінг, 2023 – 85,4 срібна медаль –
Мерло , червоне сухе, 2024 – 84,6 срібна медаль
Вино з лохини,2024 – 81,2 бронзова медаль
Antalovsky’s wines
Цвайгельт, 2021 – 85,0 срібна медаль
Мерло,2022 – 84,8 срібна медаль
Оттело, 2024 – 83,4 срібна медаль
Мускат Оттонель – 81,2 бронзова медаль
ГАНІЧКО Михайло
Купаж, 2024-84,8 срібна медаль
OIVOS
Трамінер, біле сухе 2024 – 84,6 срібна медаль
Мускат, ігристе, сухе 2024 – 83,0 срібна медаль
Соляріс, ігристе, сухе 2024 – 82,0 срібна медаль
Derenus Wine УжНУ
Черсегі фюсереш, 2023 – 84,0 срібна медаль
МАТІАС Сергій
Каберне Совіньйон, 2024 – 83,8 срібна медаль
Алібернет, 2024 -83,5 срібна медаль
ГУДИВОК Іван
Каберне Совіньйон, 2024 – 83,6 срібна медаль
KRASNAI Yurii
Мерло, 2024 – 83,6 срібна медаль
Каберне совіньйон, 2024 – 82,0 срібна медаль
Одеський чорний, 2024 -79,8 бронзова медаль
Fechora Family Winery
Цвайгельт розе, 2024 – 83,2 срібна медаль
ШТИФКО
Бургундер, 2024 – 83,0 срібна медаль
Іршаї Олівер, 2024 – 81,4 бронзова медаль
Леанка,2024 – 80,8 бронзовамедаль
БУДИНОК ВИНА
Чорний доктор, 2024 – 83,0 срібна медаль
Мускат Оттонель, 2024 – 81,5 бронзова медаль
МЕДЛЕР
Сапераві, 2024 – 85,2 срібна медаль
МЕДЄРІ
Одеський чорний, 2024 – 82,8 срібна медаль
Винний підвал сім’ї Урста
Каберне, 2021 -82,6 срібна медаль
СТАРИЙ ПІДВАЛ
Мюллер-Тургау, 2021 -82,0 срібна медаль
Трамінер, 2021 – 80,8 бронзова медаль
ЦИПА
Сидр брют, 2024 – 79,0 бронзова медаль
Сидр Фермерський, 2024 -78,3 бронзова медаль
Читайте також: Школа сомельє компанії «Майстер-клас»: вперше в Україні розроблено та затверджено державою професійний стандарт «Сомельє»
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Детальніше про ціни та передплату читайте тут.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Ціна одного примірника журналу «Напої & Пиво. Технології та Інновації» – 300 грн. Ціна одного примірника журналу «Ягідник» – 240 грн. Ціна одного примірника журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І. & Горішник» – 240 грн.
Передплата триває!