Відомі результати дегустаційного конкурсу Вин Срібної землі «Червене вино 2025»
II Науково-практична конференція «Промислове садівництво та ягідництво: від проекту до врожаю»: в пошуках ефективних технологій розвитку
14-15 лютого 2018 року в рамках 17-ї Агропромислової спеціалізованої виставки «АгроТехСервіс-2018» відбулася II Науково-практична конференція «Промислове садівництво та ягідництво: від проекту до врожаю», огранізатором якої виступила Асоціація «УКРСАДПРОМ». Партнерами заходу виступили – Запорізька торгово-промислова палата, ТОВ «НВП «Ірігаційні системи», ТОВ «Брусвяна», ПрАТ «Високогірне», ТОВ «АПК «Маїс», ТОВ «Полів Сервіс», ТМ «Найсік».
Обговорити сучасний стан розвитку садівництва, дізнатися про сучасні технології вирущавання та захисту багаторічних насаджень, про особливості проектування багаторічних насаджень, а також про сучасні фінансові інструменти з’їхалося близько 100 представників садівничих господарств із Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської, Полтавської, Сумської областей.
Одними із основних питань заходу були проектування багаторічних насаджень та систем зрошення, землевпорядні, землеоціночні, топографо-геодезичні та картографічні роботи та особливості контролю родючості ґрунту. Учасники конференції дізналися не лише про практичний досвід закладки саду чи ягідника, а й мали можливість поставити запитання фахівцям щодо необхідних пакетів документів для проведення означених робіт.
Після огляду правової бази вирощування плодово-ягідних культур Матвієць Олександр Григорович (головний інженер проектів ТОВ “НВП “Ірігаційні системи”) у своєму виступі звернув особливу увагу на етапи проектування багаторічних насаджень. Також фахівець зупинився на принципах органічного сільського господарства та агротехнологіях в органічному садвництві. Крім того, були представлені системи краплинного зрошення багаторічних насаджень та вже реалізовані фахівцями ТОВ “НВП “Ірігаційні системи”) проекти.
Другим не менш важливим кроком при закладці багаторічних насаджень – є вибір садивного матеріалу, адже він є запорукою сталого та якісного врожаю. Зокрема про особливості вирощування ягідних культур в південних регіонах України розповіла менеджер плодорозсадника ТОВ «Брусвяна» Горова Тетяна Сергіївна. Ознайомивши з діяльністю плодорозсадника, вона розповіла про сорти ягідних культур, придатних для вирощування в агрокліматичних умовах південних областей України.
Останнім часом набирає популярності вирощування горіхів. Тож досвідом вирощування саджанців горіху волоського та самої культури поділився Кучер Микола Федорович (ТОВ «АПК «Маїс»). Зокрема, він зауважив, що у ТОВ «АПК «Маїс» культивуються три селекційні групи сортів волоського горіха за географічним походженням (французька, українська, молдовська), із яких відібрані найбільш придатні для вирощування на території України. Компанія є заявником та підтримувачем цих сортів (крім української селекції) у Державному реєстрі сортів рослин України. Крім того пан Кучер окремо звернув увагу на особливості кліматичних вимог вирощування горіху, вибору ґрунту та організаційних аспектах створення саду. Також він розповів про способи обрізки та формування крони.
Весняні заморозки 2017 року змушують садівників вивчати сучасні технології захисту насаджень від негоди. Про сучасні технології протизаморозкового дощування розповів Філіппов Дмитро Олександрович (ТОВ «Полів-сервіс»). Під час свого виступу він розповів про типи заморозків, звернувши увагу, що адвентивного (вітряного) заморозку захистити сад фактично неможливо, на відміну від радіаційного. Окрім того, більш детально зупинився на принципах підбору системи дощування та обладнання.
Втім, впровадження будь-яких технологічних засобів потребує фінансування. В умов обмеженого доступу до кредитів та інвестицій, сьогодні садівники можуть скористатися таким фінансовим інструментом як аграрні розписки. Проект представив учасникам конференції Андрій Чехов («Проект Аграрні розписки», IFC). Під час виступу він розповів про переваги даного інструменту, а також відповів на всі питання садівників щодо особливостей співпраці з постачальниками МТР на основі аграрних розписок.
Та окрім матеріально-технічних ресурсів, їх залучення, не менш важливою для садівництва є проблема кваліфікованих кадрів. Фінальний виступ був присвячений саме підготовці фахівців для галузі. Про роботу новоствореної на базі Таврійського державного агротехнологічного університету кафедри плодоовочівництва, виноградарства та біохімії розповів її керівник Колесніков Максим Олександрович. Зокрема, він зауважив, що однією із основних цілей є не лише теоретична підготовка майбутніх агрономів, а й практична. Останню втілити без допомоги господарств – нереально. Тому, на думку пана Колеснікова, реальних способом підвищення якості навчання може стати впровадження в університетах дуальної освіти (поєднання навчання осіб у закладах освіти з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях для набуття певної кваліфікації).
Під час другого дня конференції учасники мали можливість ознайомитися з діяльністю плодорозсадника ПрАТ «Високогірне», яке вже другий рік поспіль гостинно вітає садівників. Окрім представлення своєї продукції, фахівці господарства продемонстрували застосований в садах спосіб обрізки дво- та трирічних черешень. І хоча було надворі зимно та вітряно, проте справжніх садівників погодні капризи не зупиняють на шляху до отримання нового досвіду!