Названо ресторан — відкриття 2024 року в Україні за версією ресторанних інсайдерів
Готуючи рестораторів і готельєрів. Львівський професійний коледж готельно-туристичного та ресторанного сервісу визнали кращим в Україні
Підшуковуючи місце для проведення Міжнародної конференції садівничої і переробної галузей, організатори заходу зупинилися на пропозиції від навчального закладу – Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу. Не лише тому, що цей відомий в Україні освітній заклад володіє достатньою площею для проведення подібних заходів. І не тому, що в розпорядженні коледжу – власні ресторан і готель. Вирішальну роль у виборі зіграло те, що коледж визнано кращим у своїй галузі, і випускники шкіл західного регіону вважають за честь навчатися саме тут. Впевнившись під час попереднього візиту у високому рівні обслуговування, що його надають майбутні ресторатори і готельєри в навчальних ресторані і готелі, ми навіть провели паралель – у нинішній популярності Львова, цілком вірогідно, є частка праці викладачів коледжу, який готує висококваліфікованих і творчо орієнтованих фахівців. Про це і не тільки – у розмові з директором Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу Ганною БАЛУЩАК.
«Напої. Технології та Інновації»: Пані Ганно, в Україні є чимало професійних навчальних закладів, які готують працівників для готелів та ресторанів. А в чому ж родзинка саме Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу? Певне, не лише через це ваш коледж визнано лідером у своїй галузі?
Ганна Балущак: Львівський професійний коледж готельно-туристичного та ресторанного сервісу – навчальний заклад сталого розвитку, основною візією якого є формування інноваційного, конкурентоспроможного фахівця готельно-туристичної та ресторанної сфери, і діяльність в галузі освіти дорослих на вітчизняному та міжнародному ринках. Ми налаштовані на вивчення й впровадження міжнародного освітнього та професійного досвіду, тому співпрацюємо з багатьма навчальними закладами Європи й Канади, міжнародними організаціями, беремо активну участь у міжнародних проектах. Наш навчальний заклад – асоційований член від України AEHT European Association of Hotel and Tourism Schools (Європейська асоціація готельно-туристичних шкіл), дійсний член Асоціації кулінарів України, Асоціації навчально-тренувальних фірм «Централь», учасник Всеукраїнських конкурсів фахової майстерності та міжнародних ярмарків навчально-тренувальних фірм.
«Н.Т.І.»: Який список навиків має бути у сучасного ресторатора і готельєра, на що робите наголос у навчанні кадрів для ресторанно-готельного бізнесу?
Г.Б.: Сучасному суспільству потрібні ініціативні спеціалісти, здатні постійно вдосконалювати свою особистість та діяльність: мати високий ступінь соціально-професійної мобільності, готовності швидко оновлювати знання, розширювати арсенал навичок і вмінь, оволодівати новими сферами діяльності. Оскільки ми будуємо європейський професійний навчальний заклад, то нашою стратегічною метою є підготовка фахівця, конкурентоспроможного на ринку праці, саме такого, який має розширений спектр професійних компетенцій, володіє іноземною мовою та здатний до постійного фахового самовдосконалення, вміє застосовувати в практичній діяльності свої знання, вирішувати будь-які професійні завдання найбільш оптимальним і ефективним способом. Наш випускник повинен володіти також сукупністю навиків, що стосуються її соціального життя (вміння жити і працювати в соціумі, комунікабельність, здатність переборювати конфлікти, стресостійкість, постановка і досягнення цілей), ініціативність, впевненість у собі, здатність до творчості, підприємливість.
Успіх сучасного випускника і молодого кваліфікованого робітника визначається перш за все здатністю гнучко реагувати на постійно змінювані умови (соціальні, професійні, виробничі), адже динамізм сучасного соціально-економічного розвитку країни викликає потребу у кваліфікованих робітниках, які вміють аналізувати, приймати і реалізовувати нестандартні рішення в ситуації ринкової конкуренції, тобто в робітниках, які володіють професійною мобільністю. Тому підготовка кваліфікованих робітників, здатних до професійної мобільності, є однією з найважливіших проблем професійно-технічної освіти України.
«Н.Т.І.»: Недарма кажуть, що визнанням високого рівня викладача є його учні. Хто ваші найвідоміші випускники? Яких професійних висот вони досягли?
Г.Б.: Найвище визнання для педагога – успішні учні. Ми пишаємося своїми випускниками, підтримуємо з ними тісні контакти, організовуємо мотиваційні зустрічі з першокурсниками, запрошуємо їх як незалежних експертів на конкурсах фахової майстерності до участі у роботі студентського Клубу підприємництва «Golden Tree». Доброю традицією стали професійні майстер-класи від наших випускників. Найкращих випускників запрошуємо до нас на роботу майстрами виробничого навчання. Серед них – Ігор Печенко – керуючий відділення Приватбанку (м. Комарно Львівської обл.); Андрій Шевців – керівник фракції партії «Самопоміч» у Львівській міській раді, радник міського голови м. Львова; Денис Дрібняк – менеджер туристичної фірми «ДАВ Клуб»; Микола Ліско – су-шеф ресторану «Рафаель»; Дмитро Сидор – су-шеф ресторану «Старгород»; Ігор Кухарський – су-шеф ГРК «Арламов»; Юрій Тоган – су-шеф ресторану «Арена Львів»; Василь Коваль – директор ГРК «Панська гора»; Лілія Паляниця – старший кондитер ресторану «Прага»; Ольга Глек – помічник народного депутата, менеджер готельно-ресторанного комплексу «Женева»; Богдан Михайлов – шеф-кухар ресторану «Редіссон» (Київ); Кирило Карпишин – завідувач виробництва мережі авторських концептуальних ресторанів «!Фест»; Любов Ониськів – майстер виробничого навчання ДПТНЗ «Львівський професійний політехнічний ліцей» та багато інших.
«Н.Т.І.»: Головне у бізнесі не кошти, не техніка й устаткування, а кваліфіковані кадри. Де на практиці отримують належну кваліфікацію студенти коледжу, окрім власних студентських готелю і ресторану?
Г.Б.: Продовжу Ваш перелік – у нас ще є власне туристичне бюро. Але важливо розвиватися, знайомитися з новими технологіями й тенденціями в світі ресторанного-готельних послуг, тому ми тісно співпрацюємо з відомими ресторанами, готельно-туристичними комплексами міста Львова й області. Саме на найкращих підприємствах галузі проходять практику наші студенти. Впродовж останніх років співпраця з роботодавцями вийшла на новий рівень. У коледжі на зразок канадської системи освіти були створені Консультативні ради за напрямами, членами яких є не лише наші педагоги, а й роботодавці Львівщини. Спільно вони обговорюють всі проблемні питання навчально-виробничого процесу, дають нам професійні поради, а ми зацікавлені якнайшвидше всі побажання й рекомендації втілити в життя.
«Н.Т.І.»: Для якісної підготовки професійних кадрів потрібні фахові викладачі та майстри. Хто ваші колеги? Хто не лише «сіє вічне й мудре», а й вчить працювати руками та головою? Розкажіть про ваш колектив, про критерії, за якими добираєте викладацький склад.
Г.Б.: Мій колектив – це команда однодумців, справжніх педагогів, окрилених однією ідеєю: подарувати випускнику життєву стежину, улюблену професію, навчити його вчитися, думати, аналізувати й не здаватися за жодних обставин. У нас високі вимоги до нових працівників. Вони повинні бути креативними, закоханими у свою справу, любити дітей, хотіти розвиватися і вміти розкрити особистий і професійний потенціал студентів. Колектив у нас дружний, ми не лише працюємо разом, а й разом відпочиваємо, відзначаємо свята, ювілеї, подорожуємо Україною та країнами Європи; в нас працюють різноманітні соціальні програми і для працівників, і для студентів.
«Н.Т.І.»: Як відомо, наука, а в нашому випадку професійна освіта, закріплюється практикою. Де набувають практичних навичок студенти коледжу, яка географія практик?
Г.Б.: Професійне навчання – це альфа й омега навчально-виховного процесу. Навчальні ресторани, готель і хостел коледжу, туристичне бюро обладнані новітньою професійною й комп’ютерною технікою. Зокрема, в кухарській лабораторії встановлені індукційні плити, пароконвекційні печі, в кондитерській лабораторії є збивальні, тістомісильні, тісторозкачувальні машини; для роботи з оздоблення тортів і тістечок придбані температор шоколаду, лампа для карамелі. Педагоги навчають студентів працювати з сучасною харчовою кондитерською сировиною. Це агар-агар, скалдіс білий, ізомальт, кондитерські мастики, різні види горіхів (мигдаль, фундук, кеш’ю, ядра волоського горіха), арахіс, шоколад.
Сучасне виробництво розвивається швидкими темпами. Щоб бути обізнаним з найсучаснішими тенденціями й вчасно познайомити з ними студентів, ми співпрацюємо з міжнародними компаніями, які позиціонують себе як провідники здорового харчування. Це Zeelandia, Ecotrade, Nestlé. Але неоціненний практичний досвід наші студенти одержують під час стажування за кордоном. Програма стажування успішно працює з 2009 року, студенти стажувалися за професіями кухар, кондитер, офіціант, бармен, готельний працівник у Франції, Польщі, Словаччині, Німеччині, Чехії. Зараз працюємо над розширенням програми, готуємо студентів до стажування в Італії.
«Н.Т.І.»: Нині ринок професій став настільки динамічним, що потрібно наперед бачити: чи відкрити нову спеціальність, чи об`єднати спеціальності, чи ввести у навчальний план нові дисципліни. Якщо не секрет, які плани коледжу на майбутнє?
Г.Б.: Ми систематично проводимо моніторинг ринку праці, співпрацюємо з центром зайнятості, проводимо анкетування абітурієнтів, випускників коледжу та роботодавців, адже наше завдання – підготовка високопрофесійного, мобільного, конкурентного випускника, здатного до навчання впродовж життя. Ми відкриті до будь-яких новацій і змін: інтегруємо декілька професій (наприклад, готельний напрям і офіціант, агент з постачання і продавець продовольчих товарів, кухар і офіціант), вводимо нові професії, наші педагоги активно працюють в творчих групах від Міністерства освіти і науки України щодо розробки нових Державних стандартів робітних професій. Працюємо над розширенням наших освітніх горизонтів у напрямі збільшення кількості студентів, які стажуються за кордоном, культурно-навчальному обміні студентами з навчальними закладами європейських країн, активної участі у міжнародних проектах.
«Н.Т.І.»: Наука рухається за рахунок дослідів та експериментів. А на основі чого рухається професійна освіта в коледжі? Як студенти можуть проявити творчість у здобутті професії?
Г.Б.: Професії сфери послуг – дуже творчі, тому ми особливо цінуємо креатив і прагнення до пошукової діяльності. У коледжі вже багато років працює науково-експериментальний майданчик з напряму «Ресторанна справа», де студенти спільно з викладачами й майстрами виробничого навчання ведуть експериментальну роботу в творчих осередках «Українська кухня», «Раціональне та лікувальне харчування», «Магія солодощів», «Стиль модерн в ресторанному сервісі». З результатами досліджень наші педагоги спільно зі студентами ознайомлюють весь колектив через проведення науково-теоретичних конференцій, семінарів-практикумів, майстер-класів, тижнів професій та тижня технологічних дисциплін. За результатами обговорення страви впроваджуються в навчально-виробничий процес. Завдяки здійсненню дослідно-експериментальної роботи в коледжі спостерігається зростання рівня педагогічної ефективності роботи, підвищення результативності навчально-виховної діяльності, яка спрямована на підготовку конкурентоспроможного робітника, стовідсотково затребуваного на ринку праці.
«Н.Т.І.»: Йде до завершення навчальний рік, і незабаром розпочнеться набір нових студентів. Чим особливою є цьогорічна вступна кампанія у вашому коледжі? Чи маєте державне замовлення? Яка вартість платної форми навчання?
Г.Б.: Початок нового навчального року – це завжди хвилювання, адже до нас приходить нове поповнення з новими ідеями й прагненнями. Наше завдання – виявити й розвинути професійні й творчі здібності кожного студента, направити їх в правильне русло, сформувати конкурентоздатного фахівця. Ми дуже серйозно ставимося до організації вступної кампанії, адже це майбутнє нашого коледжу, запрошуємо випускників шкіл на дні відкритих дверей, професійні свята й майстер-класи, наші мобільні групи йдуть до шкіл з презентацією професій. Нам важливо, щоб абітурієнт свідомо обрав свою професію. Саме тому ми щороку дуже прискіпливо ставимося до роботи приймальної комісії, обов’язково члени приймальної комісії спілкуються з абітурієнтами. При зарахуванні на навчання враховуються побажання абітурієнта й психологічні особливості кожної професії. Ми – державний навчальний заклад, тому платною формою навчання не захоплюємося. Особливістю цьогорічної вступної кампанії є те, що географія наших вступників розширюється. До нас вступають випускники шкіл зі всіх куточків України, багато таких, які здобувають у нас другу освіту, навіть після закінчення вищих навчальних закладів.
«Н.Т.І.»: На Вашу думку, як зробити готель чи ресторан успішним? Чи маєте якийсь рецепти рекомендації, методичні розробки?
Г.Б.: Успіх готелю чи ресторану – це комплексне поняття. Як на мене, найважливішими складовими успіху є креативний колектив однодумців, «праця, що в творчість перейшла» і впевнений шлях до поставленої мети. Надважливо для сфери послуг поважати свого клієнта, передбачати всі його потреби й побажання. Своїх студентів ми навчаємо любити обрану професію, вдосконалювати свої фахові знання й вміння, ніколи не зупинятися на досягнутому й завжди прагнути до особистого й професійного успіху!