«Евкаліпт Р»: як заощадити воду для поливу
Коли п’ятимісячні горіхи перевершують трирічні, це здається фантастикою. Чому так відбувається? На одних промислових плантаціях дерева ростуть під контролем нових технологій, а на інших – «за класикою жанру». При цьому полив «передових» горіхів – не надмірний, і добрив у ґрунт вносять стільки ж.
– Минулого року свою нову технологію зрошення (повний автоматичний полив з моніторингом) ми впровадили в Грузії, на дуже бідному кахетинському ґрунті, в якому міститься багато глини і каменів, – розповіла журналу «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»» Наталія БЄЛІХІНА, консультант компанії «Евкаліпт Р”, яка вже чотири роки активно займається горіховими садами. – Саджанці волоських горіхів дали приріст у рази більший, ніж зазвичай. Коли ми показали ці фотографії українським фермерам, вони не повірили, що дерева так виросли всього за чотири місяці. А все завдяки правильному поливу.
Нова технологія точного зрошення, розроблена «Евкаліпт Р», адаптується до будь-якої системи поливу в господарствах різних масштабів. І аналогів цій технології, орієнтованій на роботу садівників і ягідівників, як запевняють її розробники, в світі немає. Це ноу-хау успішно експортується в Середню Азію, Грузію, Молдову, також ведуться перемовини з Сербією. А суть технології – в автоматичному управлінні та ретельному зборі даних моніторингу.
ДЛЯ САДІВНИКІВ ГОЛОВНОЮ ПРОБЛЕМОЮ СТАЄ БРАК ВОДИ
Майбутнє літо, згідно з прогнозами, буде посушливим. Це означає, що меліоративні канали, маленькі річки та потічки, які часто служать джерелом для сільськогосподарського поливу, будуть практично порожніми, як і озера, котрі повинні поповнюватися завдяки сніговим водам. Тому питання економії води в цьому сезоні постане дуже гостро.
ТОВ «Евкаліпт Р» займається системами зрошення з 2004 року. Свою діяльність компанія починала з ландшафтного зрошення. Серед її об’єктів – відреставровані паркові зони Києва, парк «Софіївка» в Умані, приватні резиденції, стадіони. З 2011 року «Евкаліпт Р» розробляє та впроваджує системи зрошення в сільському господарстві. Основний напрям – горіхоплідні та плодові культури, ягідники. В послужному списку компанії – забезпечення інноваційного поливу більш ніж тисячі гектарів горіхових садів.
До того ж безлімітний ресурс води є не у всіх аграріїв, і з різних причин водозабір у деяких господарствах можливий тільки в межах виділених квот, які не завжди покривають необхідний обсяг води для поливу плантацій. Тому для отримання найкращого результату важливо використовувати наявну воду раціонально.
– Горіхові сади (і волоські, і фундукові), які найчастіше садять в Україні впродовж останніх років, потребують чимало води для поливу, – пояснює керівник компанії «Евкаліпт Р» Владислав РАЗКЕВИЧ. – За всіма рекомендаціями волоський горіх треба поливати дощуванням. У нього більш розгалужена коренева система і, відповідно, площа змочування повинна бути більшою. Краплинним зрошенням цього досягти досить важко. Для фундука застосовують обидві технології: кладуть на два боки дві гілки краплі або по одному спринклеру на рослину.
Моніторинг водних умов допомагає точно відпрацьовувати технологічні карти для вирощування горіхів, але коли компанія тільки починала його впроваджувати, аграріям було невигідно користуватися цими системами. Лише сім років тому фермери поливали свої сади, не дуже економлячи водні ресурси (тоді куб води коштував 50 копійок). А тепер, коли поверхневих вод не вистачає і ціни на ресурс зросли в геометричній прогресії (від 10 грн за куб води), вони почали рахувати витрати.
ПОЛЬОВІ ДАНІ МОЖУТЬ ЗНАЧНО ВІДРІЗНЯТИСЯ ВІД ДОВІДКОВИХ НОРМ
Щоб розібратися, скільки ж води знадобитися для поливу горіхового саду, важливо отримати справді точні дані про поточну вологість ґрунту та розрахувати її параметри для конкретної ділянки. Для цього використовуються дані датчиків вологості ґрунту – профільних зондів.
– Дані, які ми отримуємо, не завжди збігаються з довідковими нормами для певних культур, оскільки на кількість поливної води впливає дуже багато чинників: кліматичні особливості регіону, поточна погода, частота поливу, стадії розвитку рослин, – пояснила Наталія Бєліхіна.
Також фахівці збирають дані евапотранспіраціі (сумарного випаровування) в регіоні та розраховують бюджет води, враховуючи фактичне її випаровування за попередні роки в певній кліматичній зоні з урахуванням культури, яку будуть садити.
Щоб раціонально та максимально довго використовувати водні ресурси, «Евкаліпт Р» впроваджує технологію контролю якості вологості поля, важливу і для отримання найкращих можливих врожаїв (адже і нестача, і надлишок води в ґрунті спричиняє стрес рослин, який погіршує їхню вегетацію і продуктивність).
Окупність системи точного зрошення полягає не тільки в економії води, але і в отриманні додаткового прибутку завдяки більш рясним, якісним і рівномірним урожаєм
ДАТЧИКИ ВОЛОГОСТІ: НАЙПОШИРЕНІШІ ПОМИЛКИ
– За нашими спостереженнями досить часто датчики вологості встановлюють неправильно або не в тих зонах, де потрібно, – наголошує Владислав Разкевич. – Поширена помилка – закопувати датчик під дерево, але ж коренева система, яка живить рослину, знаходиться на периферії – це точно не біля стовбура. Як правило, у господарствах ставлять два датчики – для верхнього і середнього шару ґрунту.
Але чимало агрономів навіть не розуміють, на яку глибину проникає волога. Важливіше контролювати нижні шари, щоб точніше відрегулювати графік поливу. Ще одна серйозна помилка полягає в тому, що датчик обліплюють грудкою землі, як пластиліном. У цьому випадку порушується структура ґрунту і показник польової вологоємності на полі не відповідає дійсності.
Багато фермерів використовують дешеві аналоги датчиків, придбані на АlіExpress – так, вони здешевлюють цю систему, але наскільки ці прилади точні в процесі експлуатації? На початку роботи отриманим даним ще можна довіряти, але точність і стабільність їхньої роботи під величезним питанням.
– Якби українські виробники налагодили виробництво якісних датчиків, це значно поліпшило б роботу, – резюмує Владислав Разкевич. – Усі ці помилки (неякісні датчики, неправильна їх установка, недотримання технології) призводять до похибок, які в кінцевому підсумку можуть становити 25-35%. Звичайно, це краще, ніж міряти вологість ґрунту на дотик, як звикли робити в Україні.
ЗАХИСТ ВІД ЗАМОРОЗКІВ – ВИМОГА ЕКСПОРТЕРІВ
Ще одна суттєва проблема для горіхівників – весняні заморозки. Горіх дуже рано прокидається і часто підмерзає. Тому, встановлюючи систему поливу, доцільно подбати і про систему проти заморозків. Як наголошує Владислав Разкевич, більш ефективного методу, ніж захист дощуванням, ще ніхто не придумав. Але для цього треба мати в господарстві великий ресурс води.
– Як свідчить практика, захист від заморозків – це частковий засіб безпеки: встановити його на всі площі дорого і складно, тому фермери захищають найбільш цінні сорти класу преміум, що йдуть на експорт, – пояснює Владислав Разкевич. – До речі, якщо українські горіхівники хочуть мати довгострокові контракти за кордоном, треба враховувати вимогу експортерів: наявність в господарстві систем захисту від заморозків.
Загально визнано, що найкраща зона для посадки горіхів – 50 паралель північної широти. Але оскільки клімат змінюється і на Херсонщині тепер фіксуються такі ж температурні режими, як і в Криму, зона успішного культивування горіха розширюється.
– Вивчаючи кліматичну статистику за останні кілька років, ми можемо підказати, де найкраще садити певні сорти горіхів. Завдяки нашим дослідженням фермери можуть вирішити, що ефективніше культивувати на своїй землі: горіхи, яблука чи ягоди, – каже Наталія Бєліхіна. – До речі, наша компанія проєктує і встановлює системи поливу не тільки для нових насаджень горіха, але і для наявних проблемних садів, де зовсім немає поливу, практикується неправильний або не контрольований полив.
НОВУ СИСТЕМУ ПОЛИВУ МОЖНА ОКУПИТИ ЗА СЕЗОН
За допомогою нової технології поливу можна заощадити 20- 25% води, а оскільки в ній вже є розчинені добрива, то економиться і цей ресурс. Важливий нюанс: якщо з поливальною водою вносити добрив більше, ніж треба, можна втратити не тільки гроші, але і сенс фертигації, оскільки добрива підуть нижче кореневої зони. Фактично нову систему поливу можна окупити за сезон. Її ефективніше ставити в господарствах, де площі садів перевищують 20 гектарів, але можна підібрати досить швидкоокупну систему і для невеликого господарства. Її вартість залежить від кількості точок моніторингу.
Є плантації, розташовані на абсолютно рівній поверхні, з однаковою рівномірністю ґрунту – в цьому випадку точок моніторингу вимагається менше. А ділянки зі складним рельєфом, де плями чорнозему чергуються з піском і глиною, завжди вимагають ретельнішого аналізу та більшої кількості точок моніторингу.
– У будь-якому випадку бездумно ставити точки моніторингу – дуже дороге задоволення, – пояснює Владислав Разкевич. – Наше завдання – не встановити побільше обладнання, а надати ефективний інструмент агрономам і власникам. Наголошу: до питань поливу й ефективного використання ресурсів потрібно підходити комплексно. Мало поставити в саду просто хорошу систему зрошення, потрібен саме той набір обладнання, який вирішить завдання конкретних рослин на конкретній
місцевості. Тому для моніторингу ми користуємося імпортним обладнанням: метеостанції – виробництва США, профільні зонди – з Франції та Австралії (австралійці навчилися робити найбільш інноваційне обладнання). А автоматика систем поливу та розробки віддаленого контролю – власного
виробництва.
– Кожен проєкт унікальний і оригінальний, однакових не буває, адже у кожного господарства – свої умови, завдання, вимоги, агротехнології. Кожен агроном веде справу по-своєму, відповідно, у нього є свої звички та бачення процесу, – пояснює Наталія Бєліхіна. – Ми допомагаємо розібратися у новій технології поливу і в підсумку агрономи самостійно контролюють процес вирощування горіхових садів – як з економічної, так і з агрономічної точки зору.
АВТОМАТИКА ТА ВІДДАЛЕНИЙ МОНІТОРИНГ, ЗРОЗУМІЛИЙ АГРОНОМАМ
По суті, технологія точного зрошення можлива за наявності автоматичного управління зрошенням і системи моніторингу. Тоді можливо управляти поливом дуже точно: вносити строго розраховану кількість води і добрив, бачити результати і більш точно коригувати програми поливу.
Щоб створити максимально комфортні умови для росту рослин, часто використовують імпульсні поливи – поливи короткими циклами. Така техніка вмикається тільки автоматично, вручну поливати подібним чином неможливо, особливо коли в господарстві багато поливальних секторів. Усе автоматичне обладнання скидає дані в «хмари». Тому віддалений моніторинг вологості ґрун-ту можна отримати за допомогою веб-інтерфейсів або мобільних додатків на телефон чи комп’ютер. Але потрібен надійний зв’язок цих систем з Інтернетом.
– Якість зв’язку грає велику роль, адже цінність даних – у їхньому стабільному отриманні. Якщо дані подаються з перебоями, маємо відповідну якість аналізу, – наголошує Наталія Бєліхіна. – На жаль, українські GSM-провайдери досі не забезпечили хорошу якість зв`язку в регіонах, де працюють аграрії. Є місця, де мобільний зв’язок випадає в роумінг, наприклад, у Вінницькій області. Якщо немає GSM-зв’язку, виручає кабельний Інтернет. Щоб не допускати проблем зі зв’язком, наші інженери під час відвідування об’єкту складають список технічних умов для встановлення обладнання, яке повинно працювати адекватно. Ми добре бачимо недоліки систем аналітики даних моніторингу: фермери не розуміють графіків поливу, не вміють інтерпретувати отримані дані. Звичайно, професійного агронома можна навчити тонкощам аналітики, але не всі господарства мають професійних агрономів. У деяких садівничих господарствах поливом займаються гідротехніки, і для них графіки – це «неперетравлювана інформація». Тому ми розробили свою технологію розрахунку і консультуємо кожного свого клієнта мінімум рік. Щоб садівники могли навчитися розраховувати полив швидко, управління цим процесом спростили максимально. Подивившись у свій телефон, можна отримати рекомендацію про необхідність поливу у вигляді відповіді: «так» або «ні». Якщо «так», то в якій кількості та згідно з закладеною системою поливу, щоб отримати найкращий результат.
Уже цього сезону, зайшовши в свій «кабінет» на мобільному телефоні, садівник може побачити в реальному часі всю «картину» вологості ґрунту і внесення добрив до деталей (в якій кількості внесли, в який час, при якій температурі). І головне – побачити результат дій.
У подальшому буде впроваджуватися і збір польової інформації – так званий агроскаутінг.
– Технічних інновацій в агросфері дуже багато, але, на жаль, розробники систем не вміють розмовляти з фермерами однією мовою. Як правило, айтішники не розуміють потреб агрономів, – резюмує Наталія Бєліхіна. – Тому дуже часто у багатьох українських садівників бачимо встановлені агроплатформи, якими вони не користуються, оскільки це не зручно і вони не мають зв’язку з їхньою практикою. Всі розробки «Евкаліпт Р» походять від прямих потреб фермерів, а не від інновацій в технологіях – і в цьому принципова різниця.
За деталями та консультаціями звертайтесь:
+38-093-477-55-77
http://www.evkalipt.com.ua/