Ефективна дезинфекція на підприємстві – надійна біобезпека готового продукту

 Ефективна дезинфекція на підприємстві – надійна біобезпека готового продукту

Одним з основних завдань харчової та переробної  промисловості є виробництво продуктів харчування не лише високої якості, але й цілком безпечних для життя і здоров`я споживача. Цього можна досягти шляхом застосування відповідних технологічних режимів, дотримання вимог виробничих процесів, процедур та інструкцій на всіх етапах виробництва.

Впроваджена на підприємстві система управління якістю, яка базується на принципах HACCP, допомагає забезпечити виробництво безпечного для здоров’я продукту.

Значною загрозою для готової продукції є виробниче середовище. Невідповідний санітарний стан машин і обладнання, недотримання правил гігієни персоналу, мікробіологічне забруднення повітря – все це веде до погіршення якості готової продукції. Велика кількість мікроорганізмів, присутніх у повітрі, часто є результатом поганого санітарного стану приміщень та обладнання, повітроводів, а іноді й недостатньої гігієни персоналу.                 

Для забезпечення належного санітарно-гігієнічного стану виробничих приміщень необхідно:

• постійно підтримувати належний санітарний стан машин і обладнання, які контактують з готовим

продуктом;

• дотримуватися гігієни робочого персоналу;

• здійснювати систематичний контроль за мікробіологічним станом повітря, яке поступає у виробничі приміщення.

Дотримання чистоти і порядку у виробничих та складських приміщеннях, систематичне проведення процедур миття та дезінфекції поверхонь та обладнання, контроль за станом здоров’я та гігієни працівників дозволяють звести до мінімуму ризики, пов`язані з мікробним зараженням готових продуктів.

Мийні та дезінфекційні засоби, які використовуються на підприємствах харчової та переробної галузей, повинні відповідати таким вимогам, як ефективність та безпечність. При цьому необхідно врахувати те, що занадто агресивні дезінфекційні засоби при потраплянні в продукти можуть бути небезпечні, викликати отруєння або накопичуватися в організмі людини. Тому хімічні засоби, які використовують у харчовій промисловості, повинні бути нетоксичні, біодеградувальні, легко змиватися водою і не затримуватися на поверхні обладнання.

Приватне підприємство «Гігієнікс» уже 9 років поспіль працює на ринку України. Компанія пропонує екологічні, дезінфекційні та мийні засоби для харчової промисловості, виготовлені польською фірмою HIGIENIX. Польське виробництво сертифіковане згідно з ISO 9001 та 22000.

Представники фірми також організовують проведення мікробіологічних та фізико-хімічних аналізів продуктів, напівпродуктів і відходів цукрового виробництва, повітря, виробничих приміщень та обладнання у міжнародних акредитованих лабораторіях, надають консультації щодо впровадження систем HACCP та ISO.

ПП «Гігієнікс» пропонує засоби як для кислотного, так і лужного миття. Продукцію HIGIENIX можна використовувати і для ручного, і для машинного миття. Для кислотного миття обладнання, інвентарю, виробничих поверхонь доцільно застосовувати «Камичек», «Блиск», «Блиск Плюс», для лужного – «Аркон», «Кристал», «Макс Актив».

Серед дезінфекційних засобів спеціалісти рекомендують «Гігієнізер». Це концентрат, діючою речовиною якого є 30% пероксид водню. Засіб призначений для дезінфекції поверхонь приміщень, обладнання, транспортерів, резервуарів, трубопроводів, інвентарю, тари на підприємствах м’ясної, птахопереробної, молочної, пиво-безалкогольної та лікеро-горілчаної промисловості. Його використовують для знезараження стічних вод, циркуляційної води в охолоджувальних системах, боротьби із цвіллю та профілактики її появи. Також він підходить для розв’язання різноманітних завдань з дезінфекції сільського господарства й агропромислового комплексу, для дезінфекції овочесховищ, складів, приміщень на підприємствах громадського харчування та транспорту.

Дезінфекційний засіб ефективний у боротьбі проти санітарно-показових грампозитивних та грамнегативних бактерій, зокрема, бактерій групи кишкових паличок, стафілококів, стрептококів, синьогнійної палички, сальмонел, дріжджоподібних та цвілевих грибів тощо. Засіб не спричиняє коагуляції білка і легко змивається водою.

Концентрат «Гігієнізера» – безбарвна рідина з характерним слабким запахом. Добре змішується з водою. Водяний розчин засобу має кислу реакцію (рН <1,5-4,0), не пошкоджує обладнання, яке виготовлене з нержавіючої, хромо-нікелевої сталі, алюмінію, оцинкованого заліза, полістеролу, поліетилену, поліпропілену, політетрафторетилену, полівінілхлориду, полівініліденхлориду, покриття з епоксидної смоли, емалі, а також гуми.

Концентрація робочого розчину (0,5-5%) залежить від місця та способу обробки обладнання та поверхонь. Для кожного конкретного випадку визначається оптимальна концентрація, температура та тривалість експозиції. Робочі розчини ефективні при холодній дезінфекції і значно підвищують свою біоцидну активність при збільшенні температури до 40 °С.

 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар