«Біле золото» – стабільна ціна, незалежно від сезону

Компанія «Розетта Агро» на базі демополя «Розетта Сад», що в селі Небелиця Макарівського району Київської області, провела перший україно-голландський семінар «Глобальні інновації у фруктовому секторі», який зібрав близько 200 спеціалістів галузі.

Головна мета заходу — показати ефективність співпраці між виробництвом, наукою й урядом, що повсякчас демонструють своїм прикладом європейські держави. Спеціалісти з Міністерства аграрної політики та продовольства України, радник із питань сільського господарства посольства Королівства Нідерландів в Україні др. Еверт Ян Крайєнбрік сповна розкрили цю тему. Після обговорення низки економічних питань учасники семінару мали змогу поспілкуватися з авторитетними європейськими спеціалістами у плодово-ягідному секторі, а також взяти участь у ворк-шопі на демополі «Розетта Сад».

Доповідачі поділилися власним досвідом роботи у сфері садівництва, а також надали корисні поради щодо вирощування ягідних культур і спаржі. Консультант із вирощування суниці й спаржі голландського розсадника de Kemp Ханс ван де Гур розповів, що голландські фермери ефективно поєднують вирощування цих двох культур у своїх господарствах, адже робоча сила, що залучена у виробництві однієї культури, може бути залучена й у вирощуванні іншої. Крім того, поціновувачі смакових якостей спаржі та суниць — це зазвичай одна аудиторія. Пан Ханс розповів про технологію та економічні аспекти виробництва спаржі, яку за її високу вартість називають «білим золотом» — рослина приносить фермеру ранній прибуток і має стабільну ціну незалежно від сезону.

Українські виробники ягідної продукції виявили неабиякий інтерес до виступу Марселя Дріссена — одного із засновників розсадника лохини Driesvenplant. Спеціаліст розповів про нові сорти чорниці високорослої та про технології догляду за насадженнями цієї культури. Пан Марсель висвітлив дані щодо росту попиту на чорницю у світі, її перспективи та можливості в Україні.

Загалом як слухачі, так і доповідачі, були задоволені можливістю взяти участь в заході, організованому компанією «Розетта Агро», та висловили побажання організаторам зробити захід щорічним.

Говорить практик Лариса Боден, фермер (с. Любимівка, Каховський р-н, Херсонська обл.) Саме слово «Любимівка» спонукає любити все навколо. Нам подобається там жити й утілювати нові проекти. Протягом 7–8 років я вирощую білу спаржу, і саме тому приїхала на захід. Уперше білу спаржу посадила на присадибній ділянці у кількості 40 штук для власних потреб. Мій чоловік — скандинав. Спаржа для нього — улюблений делікатес. Біла спаржа потребує делікатного ставлення у вирощуванні та кропіткої роботи в приготуванні страв: її потрібно ретельно почистити, варити максимум 3 хвилини, щоб вона зберегла своє «аль денте», приготувати соус із неймовірної кількості яєць і як мінімум 100 г вершкового масла, її треба подавати з хорошим прошутто й однозначно чудовим «Рислінгом». Ще один цікавий рецепт: покласти спаржу на сковорідку-гриль, посипати пармезаном, полити оливковим маслом — вишукана страва, яка чудово смакує з будь-яким м’ясом.

Згодом наші друзі почали щороку просити виростити спаржу для їхніх ресторанів. На ринку більшу популярність має зелена спаржа, адже її не потрібно чистити, але ми все ж орієнтуємося на білу. Нині наші посадки сягають 3,7 га. Якщо в голландців є машини для вирощування спаржі, то в нас це здебільшого ручна праця. На 1 га працюють в середньому 6–10 осіб — кількість залежить від виконання певної операції: під час обприскування та зрошення працюють 2 людини, у збиранні врожаю бере участь 10 осіб. Рання спаржа з’являється 10 квітня. Вона має красивий білий носик. У вирощуванні крім чорної плівки користуємося тунелями з білої плівки, що дозволяє пришвидшити процес дозрівання до 5–6 днів. Тільки-но з’являються перші вусики, рано вранці ми виходимо в поле, розгрібаємо насипи під плівкою та зрізуємо красивий пучок завдовжки 18–22 см. Пучки миттєво занурюємо у ванну з холодною водою, а о 15:00 відвозимо на «Грін Тім». На базі овочесховища зібраний урожай охолоджують, запаковують і випускають під маркою «GourmeT із Любимівки». Завдяки компанії «Грін Тім» маю змогу постачати продукцію у великі торгові мережі — «Метро», «Фоззі» тощо, і це великий крок уперед, ураховуючи, що основна частина ресторанів нині закуповує овочі та фрукти через кейтеринг — відділи «Метро».

Упевнена, що культура вживання спаржі в Україні розвиватиметься інтенсивно, адже сьогодні люди багато подорожують, цікавляться новинками, урізноманітнюють свою кухню навесні.

Я — маленький, але дуже допитливий фермер, тому намагаюся впроваджувати й інші непопулярні в Україні, але відомі у світі культури. Цього року спробувала вирощувати elephant garlic — «слоновий часник», який отримав таку назву завдяки розміру плоду, що схожий на великий грейпфрут. Американці готують його на грилі, розрізавши впоперек. Наступного року планую розширити ним ТМ «GourmeT з Любимівки». Оскільки маю невеликі земельні площі, то намагаюся вирощувати культури з високою рентабельністю. Мої голландські партнери подали заявку на сертифікацію шафрану в Україні. Шафран — одна з найдорожчих культур і спецій у світі, 1 кг її коштує $3–5 тис., 95% цієї спеції вирощують в Ірані, але є вона і в інших країнах — Туреччині, Тунісі, Італії, найдорожчий шафран — у Швейцарії. У цьому бізнесі мені допомагатиме «Розетта Агро».

Джерело: uhbdp.org

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар