Азбука зберігання яблук

Євгеній Найченко, консультант

Перед сезоном збирання яблук та закладкою їх на зберігання надважливим є розуміння того, що саме і як ми плануємо зберігати.

Звернемося до головних критеріїв, які є показниками як зовнішньої, так і внутрішньої якості яблук. Їх є чимало, але головне – це щільність м’якушу плодів. Саме щільність як збірний показник визначає успіх зберігання яблук та тривалість їх обороту під час доставки до кінцевого споживача. Головним контролером якості завжди був та залишається покупець. А одним з найбільших покупців у виробника є торгівельна мережа. Отже, вперше в історичному аспекті торгівельні компанії звернули увагу на твердість в 1984 році (завдяки великим втратам після зберігання яблук, які ззовні мали відмінний вигляд). 

Реакцією на це стало введення стандартів, що накладали певні обмеження нижнього порогу твердості. Яблука, щільність яких не відповідає мінімальним обмеженням, не допускаються до торгового обороту (занадто великі ризики втрат та незадоволення очікуваних потреб покупців). 

Згідно з дослідженнями, покупці надають перевагу яблукам, твердість яких становить не менше 5,2-5,5 кг/см2 для твердих сортів, та 4,5 кг/см2 для м’яких. Такі параметри мають бути саме в момент споживання! Враховуючи це, треба розуміти, що в торгівельну мережу плоди мають надійти з оптимальною твердістю, а на закладання до холодильника восени – з іще вищою, яка рекомендована для конкретного сорту яблук. 

Зовнішній вигляд яблук є надзвичайно важливим елементом для їх успішного продажу. Проте за умов відсутності якості плодів марно сподіватися на досягнення максимальних фінансових результатів. Збираючи яблука восени, варто подбати про те, яким чином вони будуть зберігатися у холодильнику і чи витримають вони потім важкі умови транспортування та продажу кінцевому споживачеві без втрати внутрішньої якості, зокрема, твердості м’якушу.

Адже саме твердість, хрумкість та соковитість є основними елементами привабливості того чи іншого сорту яблук для більшості споживачів (не враховуючи зовнішнього вигляду).

Для запобігання втрати цих цінних природних рис може стати у пригоді використання унікального регулятора росту на основі 1-МЦП – SmartFresh. За умов чіткого виконання розроблених алгоритмів збирання, охолодження та підтримання режимів зберігання яблук, обробка плодів цим регулятором росту забезпечує тривалий стійкий ефект запобігання втрати щільності м’якушу, надає яблукам ефекту свіжості та соковитості (саме той випадок, коли споживач може сказати: «Яблука просто як з дерева!»). 

Крім того, за рахунок гальмування процесів дихання та обміну речовин в плодах значно скорочуються природні втрати маси яблуками (майже у 2 рази!), знижуються витрати на підтримання температурного режиму (рідше включається обладнання) та утримання газового складу атмосфери в камерах зберігання. 

Ефектом використання SmartFresh є не тільки утримання внутрішньої якості плодів на високому рівні, але й значне подовження часу їх зберігання. Зокрема, можна вести мову про те, що яблука у звичайних холодильниках можуть зберігатися так само довго, як і в холодильниках з регульованим газовим середовищем. При цьому значно продовжується час реалізації плодів, що дає можливість збільшити ціну продажу щонайменш на 10 євроцентів за кілограм порівняно з необробленими плодами, які виробник вимушений реалізовувати за значно коротший термін. 

Система якості SmartFresh – це новаторська технологія, яка може бути використана з успіхом, як в звичайних холодильниках, так і в об’єктах з регульованою атмосферою. Максимальний ефект отримується при використанні препарату на плодах, що зібрані у відповідний фазі зрілості, за умови короткого часу завантаження холодильної камери.

Процес обробки є швидким (24 години), безпечним та високоефективним. Препарат не має жодного запаху та не впливає на смакові показники яблук. В плодах не залишається жодних залишків препарату, а час очікування взагалі відсутній.

Що таке система якості SmartFresh?

В кінці 90-х років компанія AgroFresh почала комерційне використання новітньої технології зберігання та транспортування фруктів. Наукові підстави системи якості SmartFresh створили американські вчені з Університету штату Північна Кароліна. Після багаторічних досліджень вони підтвердили, що нова субстанція 1-МСР безпечно та ефективно сповільнює негативні ефекти процесу старіння (дозрівання) плодів. 

Садівники та торговці яблук дуже швидко зрозуміли, які вигоди можна отримати, використовуючи цей препарат. Сьогодні багато з них не уявляють собі сучасного зберігання та транспортування своїх яблук без SmartFresh.

Вже протягом майже 10 років ця технологія використовується в США в масовому масштабі. На думку деяких торговців фруктами, використання технології SmartFresh було однією з причин зростання споживання яблук американцями. Значно піднявся рівень якості яблук у торгівельних мережах, яблука набагато довше зберігали привабливий вигляд та відповідний смак. 

Подібним є розповсюдження технології в ПАР, Чилі, Аргентині та Новій Зеландії. Але у їх випадку головним аргументом для SmartFresh був значний позитивний вплив на транспортування плодів з південної півкулі. 

У Туреччині впровадження SmartFresh змінило ринок яблук. Незважаючи на високий рівень виробництва плодів, вони переважно зберігалися в старих звичайних холодильниках. Завдяки SmartFresh, значно видовжився термін зберігання та зменшилися втрати якості, вдалося ліквідувати ураження плодів поверхневим загаром, що було суттєвою проблемою для яблук в цій країні. 

В Європі SmartFresh використовується вже протягом декількох років (цьому передував довгий реєстраційний процес згідно зі всіма стандартам ЄС). Успіх використання підтверджується прогресивним зростанням прихильників SmartFresh всіма європейськими поважними виробниками. Голландія, Бельгія, Франція, Італія, Німеччина та Польща впевнено нарощують обсяги використання системи якості SmartFresh. 

Система якості SmartFresh – це новаторська технологія, яка може бути використана з успіхом як у звичайних холодильниках, так і в об’єктах з регульованою атмосферою. 

Максимальний ефект отримується при використанні препарату на плодах, що зібрані у відповідний фазі зрілості, за умови короткого часу завантаження холодильної камери. 

Перед прийняттям рішення щодо використання SmartFresh потрібно визначитись, як довго будуть плоди зберігатися та яким буде їхнє призначення. Потрібно керуватися правилом, що SmartFresh застосовуємо на найкращі плоди, що призначені для довготермінового зберігання та для найвибагливіших клієнтів. 

Основним завданням SmartFresh є контроль внутрішніх та зовнішніх джерел етилену. Використання технології дозволяє значно сповільнити процес дозрівання плодів та пов’язані з цим негативні наслідки. 

Першим з ефектів SmartFresh є утримання ключових якісних параметрів. Тому так важливо зібрати яблука у відповідний час. Система якості дозволяє утримувати їх на рівні, близькому до того, що був на момент збору. 

Ключовим параметром є щільність (ядерність) плодів. Значно продовжується термін, протягом якого яблука можна зберігати без втрати щільності та соковитості. У випадку зберігання яблук в звичайному холодильнику з використанням SmartFresh протягом декількох місяців отримується ефект, наближений до регульованої атмосфери. Якщо метою є дуже довге зберігання яблук, найкращим рішенням буде комбінація регульованої атмосфери та SmartFresh.

Досить важливим є те, що високий рівень щільності м’якушу та соковитості плодів утримується не тільки в момент вивантаження яблук з холодильника, а й надалі. Ті ж самі плоди мають можливість перебувати протягом наступних днів в умовах високих температур, витримуючи весь логістичний ланцюжок (сортування, пакування, транспортування, продаж, споживач) без якихось суттєвих змін якості, що дуже високо оцінюється як торговцями, так і споживачами. Покупці плодів виділяють їх ядерність, соковитість та натуральний аромат. 

Крім того, SmartFresh істотно впливає на редукування утворення жирного воскового нальоту на шкірочці яблук, що часто є проблемою для окремих сортів (наприклад, для Йонаголду та його клонів). Також за допомогою обробки SmartFresh практично зникає проблема поверхневого загару, що трапляється місце, наприклад, у сортів Ренета Симиренка чи Гранні Сміт.

SmartFresh виконує, крім того, і роль буфера, який нівелює негативні ефекти, пов’язані з можливими перервами в «холодному ланцюгу», наприклад, під час транспортування плодів. Таким чином термін, упродовж якого після відкриття камери можемо проводити підготовку яблук для продажу, значно продовжується без значних втрат якісних параметрів.

І НАСАМКІНЕЦЬ ДЕКІЛЬКА ЦІКАВИХ ФАКТІВ:

• Прорив, що призвів до розробки технології SmartFresh, почався ще у 1973 році. Вивчаючи вплив етилену на процес старіння, доктор Едвард Сислер (Dr. Edward C. Sisler), хімік-органік на кафедрі біохімії в Університеті Північної Кароліни, та професор Сільвія Бланкеншип (Prof. Sylvia Blankenship) виявили, що для відвертання впливу етилену можна використати 1-МСР (1-метилциклопропен), який став початковим активним компонентом у препараті SmartFresh (1994).

• Німецький професор доктор Маргрет Серек (Dr. Margrethe Serek) підтвердила ефективність цього продукту в 1996 році.

• Патент на його використання був негайно виданий у більшості європейських країн, США, Канаді й в Австралії. Незабаром компанія AgroFresh (ТМ SmartFresh) почала перші випробування на яблуках і запропонувала розвиток технології, що полягає у внесенні газоподібної хімічної структури 1-МСР в порошкоподібний циклодекстриновий компонент.

• Компанія AgroFresh розробила дозування й рекомендації до застосування та створила новітній, готовий до зберігання, транспортування й використання препарат, максимально зручний для споживачів. Новий патент на циклодекстриновий склад був отриманий у 1998 році вже  для 23 країн, а через декілька років народилася технологія SmartFresh.

• Усебічні дослідження зайняли декілька років: у 2002 році застосування 1-МСР (SmartFresh) для зберігання яблук було схвалено Агентством із довкілля (ЕРА) охорони у США, а в 2003-му почалася реєстрація у ЄС, Латинській Америці, Південній Африці та Новій Зеландії. Потім застосування препарату набуло поширення в багатьох інших країнах.

• Нещодавно Продовольча та сільськогосподарська організація (FAO) ООН визнала, що препарат SmartFresh відповідає світовим стандартам якості й використаних сполук.

• Сьогодні багато виробників намагаються повторити чистоту нашого препарату, але SmartFresh є оригінальним продуктом і №1 у світі.

• Технологію SmartFresh розробляли понад 120 дослідників із різних країн світу. Наразі про технологію застосування препарату SmartFresh надруковано понад 1000 наукових статей. 

• Сьогодні технологія SmartFresh визнається та запроваджується в понад 45 країнах, зокрема, й в Україні. Ця кількість постійно зростає, оскільки все більше споживачів роблять свій вибір на користь системи управління якістю SmartFresh. 

• В Україні ексклюзивним провайдером технології SmartFresh є компанія «СВВ Трейдінг», що надає професіоналам новітні та високоякісні послуги й препарати світового рівня, консультації щодо ефективного їх застосування.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар