Зміни в OIV: нові резолюції, новий президент, нова офіційна мова та нова штаб-квартира

 Зміни в OIV: нові резолюції, новий президент, нова офіційна мова та нова штаб-квартира

12 липня в Парижі відбулася XIX Генеральна асамблея Міжнародної організації виноградарства і виноробства (OIV), де було прийнято ряд важливих рішень, йдеться на сайті організації.

Одним з головних питань, винесених на обговорення під час асамблеї, стали вибори нового президента організації. Ним став італієць Луїджі Мойо (Luigi Moio), який буде займати цей пост наступні три роки.

Луїджі Мойо – професор енології в Університеті Неаполя і директор секції виноградарства і виноробства в тому ж навчальному закладі. Він більше 25 років займається вивченням сенсорних, біохімічних і технологічних аспектів аромату вина і є автором 250 наукових публікацій, присвячених цій темі.

Значна частина роботи асамблеї була присвячена вибору нової штаб-квартири організації. Із 1924 року – моменту заснування – вона розміщувалася в Парижі, проте в зв`язку з реконструкцією будівлі, в якій OIV перебувала останні 25 років, керівництво змушене шукати нове «місце прописки». За право розмістити у себе штаб-квартиру організації борються відразу три французьких міста із знаменитих виноробних регіонів: Діжон (Бургундія), Бордо і Реймс (Шампань). Під час асамблеї стало відомо, що Міністерство сільського господарства Франції підтримало заявку Діжона, і тепер у членів OIV є на роздум кілька місяців: голосування з цього питання призначене на жовтень 2021 року.

Асамблея також прийняла 19 резолюцій, у тому числі з питань біорізноманіття, впливу виноградарства на навколишнє середовище і географічних найменувань. Крім того, російська мова стала шостою офіційною мовою організації, а Мексика підтвердила свій намір організувати 43-й Всесвітній конгрес винограду і вина в листопаді 2022 року. Адже вимушена пауза в його проведенні триває з 2019 року через пандемію.

Читайте також:

Отилія Ромеро де Кондес: Світова винна виставка Bulk Wine Exhibition буде проведена в режимі онлайн

Єднатися і дарувати світу смак вітчизняного вина

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар