Завдяки чому вина від Валерія Наровила посідають найвищі місця на конкурсах та дегустаціях
Робити вино для себе та для друзів – так про ідею та мету свого виробництва розповідає засновник виноробні Narovylo Winery Валерій Наровило. Та попри те, що свою продукцію винороб з Київщини виготовляє передусім для вузького кола поціновувачів, його вина впевнено займають чільні місця на дегустаційних конкурсах. Головним фактором такого успіху Валерій Наровило вважає «некомерційність» своїх вин. Та, вочевидь, визнання продукції Narovylo Winery зумовлено і технологічністю виробництва, і якістю сировини, і, зрештою, ставленням до справи. До слова, виготовляє він не лише вина, а й міцні напої. Про особливості улюбленої справи та очікування від майбутнього сезону винороб розповів нашим читачам.
Не для комерції, а для душі
За останні кілька років вина Narovylo Winery отримали визнання на багатьох престижних дегустаційних конкурсах. А цьогоріч тріумфатором стало «Мерло 2020», яке вже має золоту медаль VIІ Всеукраїнського дегустаційного конкурсу «Сорт і теруар. Мікровиноробство. Незламні» та платинову – конкурсу Ukraine Wine & Spirits Awards 2023 в березні. Це вино чекало свого зоряного часу протягом трьох років. Його, як і інші напої виноробні, виготовили «не для комерції, а для душі», зауважує Валерій Наровило.
– Комерційні вина роблять у великих обсягах, маючи на меті швидше їх продати й отримати прибутки. У нас – інакша історія. Я роблю вина для себе і такими, які б хотів вживати я сам. В основному це червоні вина з сортів винограду Мерло, Каберне Фран, Каберне Совіньйон, Аліберне (Одеський Чорний), а також білі Шардоне, Рислінг, Сільванер. Це звичайний виноград розповсюджених європейських сортів, який росте на півдні України. У нашому ж регіоні виноград, особливо червоних сортів, не здатен набрати тих кондицій, що необхідні для отримання якісного вина, – розповідає фахівець.
Найперше вино – яблучне – авторства Валерія Наровила з’явилося у 1982-му. На той час йому було лише вісімнадцять років. Відтоді зумів здобути ґрунтовні знання та навички в цій сфері, попри те, що виноробство для нього – то передусім цікаве хобі. Сам має технічну освіту, свого часу займався зварюванням металів, а після розпаду СРСР його основною справою стала переробка скла. Цим бізнесом займається уже понад 30 років. І водночас практикує виробництво напоїв, яке за ці роки довів до високого рівня.
– Свого часу розпочав з виробництва міцних напоїв – кальвадосу, віскі, хлібного вина, дистилятів. Однак хотілося ще й чогось легкого, що можна вживати разом з друзями. Для неспішної приємної бесіди з близькими людьми потрібен легкий напій. От я і почав займатися виноробством. Щоправда, й від міцного не відмовився. Зараз роблю віскі, бурбони, дистиляти з аличі, абрикосів, сливи.
До слова, Валерій Наровило є членом всеукраїнського клубу «Перегон ’18» – професійної спільноти виробників алкогольних напоїв преміумкласу. Клуб організовує дегустаційні конкурси, тож його учасники мають змогу презентувати напої власного виробництва і дегустувати продукцію колег. Кількість зразків зазвичай доволі велика. Скажімо, на виїзному конкурсі в Мукачеві свого часу комісія продегустувала 118 зразків різноманітних напоїв.
– Найбільш вдалими серед своїх напоїв вважаю віскі, а також хлібне вино, яке виготовляю з житнього та ячмінного солодів. Воно дуже насичене та ароматне і до того ж має глибоку історію. Цей напій свого часу виготовляли в Польщі та на заході України. Пишаюся й ягідними фруктовими дистилятами. Зрештою, кожен напій по-своєму цікавий, неповторний та улюблений. А чому віддавати перевагу, залежить і від настрою, і від пори року: у прохолодний період хочеться зігрітися, у спеку – скуштувати чогось легкого, – розповідає Валерій Наровило.
Стиль вина залежить від технологічного регламенту
Протягом сезону на виноробні Narovylo Winery виготовляють відносно небагато вина – 2–4 тисячі літрів. Усе молоде вино вистоюється в дубових діжках й дозріє лише через декілька років. Тож напої сезону-2022 будуть готовими до вживання у 2024–2025 роках.
На винарні виготовляють лише натуральні сухі вина. Щоправда, від експериментів також не відмовляються. Скажімо, згодом Валерій Наровило має намір спробувати робити ще й ігристі вина. Натуральним методом їх виготовляти доволі не просто, оскільки процес вимагає великої кількості додаткових операцій. Тому перед практичним втіленням цієї ідеї винороб прагне вивчити всі необхідні аспекти.
Утім, щоб зробити якісне натуральне тихе вино, також необхідно мати глибокі знання і практичний досвід. Скажімо, для того, щоб зробити якісне червоне вино, на перших етапах виробництва потрібно докласти більше зусиль, аніж під час роботи з білими сортами. Протягом певного періоду, коли відбувається активний процес бродіння, працювати з суслом потрібно кожні 4–6 годин. Зокрема проводиться так званий піжаж, тобто занурення «шапки» із зернят та шкірок, яка піднімається догори і нагрівається. Цього допускати категорично не можна з огляду на ризик розвитку бактерій, які псують вино.
Продовження читайте в журналі «Напої. Технології та Інновації» №2 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно. Це перший друкований випуск із початку повномасштабної війни.
Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.
Щоб придбати друкований випуск журналу, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Читайте також:
Вина Leleka Wines здобули 8 нагород на престижному дегустаційному конкурсі AWC Vienna
Бордоський щоденник: думки про молдавські виноградники та виноробство в порівнянні