Як уникнути ризиків втрат урожаю винограду ще на етапі цвітіння

 Як уникнути ризиків втрат урожаю винограду ще на етапі цвітіння

Виноградар з Полтавщини Олександр ГЕРГЕЛЬ займається вирощуванням винограду з 2008 року. А в 2011-му він почав вирощувати ще й виноградні саджанці. Наразі на ділянці Олександра Гергеля зростає і плодоносить більше сотні сортів винограду. Звичайно, серед них є сучасні, адаптовані до змін навколишнього середовища гібридні форми, проте є й насадження з відмінними смаковими властивостями, але дуже чутливі до впливу стресових факторів. Олександр Гергель ділиться досвідом отримання високих врожаїв, зокрема у таких вибагливих сортів винограду, як Рудік, Дубовський рожевий, Загорулька, Фуршетний.

Один із найважливіших моментів, я б навіть назвав вирішальний, щодо формування урожайності винограду та, відповідно, заробітку виноградарів – період цвітіння-запилення культури. Ми розуміємо, що існує низка факторів (ґрунт, клімат, біотичні фактори, технологічні умови та фізіологічні особливості сортів), які впливаютна цей процес. Тому на деяких із них хочеться зупинитися детальніше та розібратися, як ми, виноградарі, розуміючи фізіологію культури, можемо уникнути ризиків втрат урожаю ще на етапі цвітіння.

Суцвіття винограду росте одночасно з зеленим пагоном і проходить декілька етапів розвитку: від моменту формування на пагонах кисті («кашка» 2-3 см) до початку цвітіння проходить приблизно 4 тижні. З кожним днем суцвіття набувають розмірів, формуються квіти та бутони, а за 3-4 дні до настання фази цвітіння вони повністю розкриваються. Саме в цей період суцвіття найбільш вразливі до ст- ресових чинників. Надмірно високі чи низькі температури знижують тургор тичинок, у результаті затримується скидання ковпачків і відбувається самозапилення. Нерідко проливні дощі просто змивають пилок чи сильні вітри «видувають»
його та зривають цвіт і зав’язь.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: ГІД ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ: три секрети врожаю винограду Віталія Коваля

У нашому регіоні активне цвітіння винограду зазвичай відбувається в кінці травня – на початку червня. В останні роки погодні умови в цей період досить випробувальні для індукції квіток і запилення чутливих сортів (наприклад, різке зниження температури повітря в кінці травня 2018 р. і неймовірна спека (30-34 °С) на початку червня 2019 р.). Ці роки, які для багатьох виноградарів запам’яталися значними втратами врожаю та навіть змусили змінювати улюблені сорти винограду на менш смачні, проте більш витривалі, для мене стали найбільш показовими щодо ефективності препарату «Флорон» – добрива, яке дозволяє уникнути негативного впливу стресових факторів та забезпечує спрямовану активуючу дію на процеси цвітіння.

На Youtube ви можете переглянути низку відеороликів, як виглядає виноград після застосування «Флорону» та яких результатів можна з ним досягнути («Флорон: застосування. Виноград після зав’язі. 2018», «Виноград 2018. Виноград Фуршетний», «Зав’язь винограду після застосування Флорону. 2019», «Фуршетний 2018»)

Уже декілька років поспіль я застосовую «Флорон» у період бутонізації – за 8-10 днів до цвітіння. І навіть за складних погодних умов отримую стабільно відмінний урожай, товарність, смак та аромат на вибагливих сортах.

Результат дії добрива «Флорон» вражає: мінімальне дозування (лише 5 мл на 10 л води) забезпечує специфічну, візуально помітну реакцію культури на продукт і сприяє формуванню більшої кількості квіток. Виноград зацвітає раніше на 5-7 днів та вирізняється однорідністю грон та відсутністю т.з. «горошистості».

Звичайно, один із ключових технологічних моментів успішного вирощування винограду – збалансоване мінеральне живлення впродовж усього періоду вегетації. Кожен період характеризується своїми особливостями росту та розвитку винограду і, звичайно, вимогами щодо мінерального живлення. При цьому чудодійний ефект «Флорону» можливий лише за достатнього забезпечення культури елементами живлення, особливо фосфором та бором. Нестача бору під час цвітіння винограду погіршує процеси утворення суцвіть: нерівномірний їхній розвиток, зміна кольору (на бурий) та опадання квітів, окрім того, недостатнє забезпечення фосфором негативно впливає на процеси запліднення квіток, ослаблюється ріст пагонів, листя і грон. Надмірне використання азотних добрив погіршує ефективність «Флорону».

На 1 тонну виноградних грон щорічно з ґрунту виноситься:
N – 5-8 кг
P –1,5-2,5 кг
K – 5-7 кг
Fe – 50-70 г
Cl – 10-15 г
Mn – 15 г
B – 8 г
Cu – 40 г
Zn – 6 г

Хочу зазначити, що часто виноградарі з метою активувати вегетативний розвиток рослин (а для винограду властиве повільне зростання навесні) помилково застосовують надмірні дози азотних добрив із запізненням його актуальності. Азот сприяє силі зростання куща винограду та при цьому провокує осипання квіток і погіршує процеси запліднення.

Моє рішення щодо підготовки винограду до цвітіння – технологія від компанії «Вітера Україна»:

І підживлення (за 8-10 днів до цвітіння):
Флорон (5 мл) + Нутрівант універсальний (30-40 г) + Ікар бор (25 мл) + Атланте (25 мл) на 10 л води на 1 м2
ІІ підживлення (через 2-3 тижні після І):
Нутрівант універсальний (30-40 г) + Ікар бор (25 мл) + Атланте (25 мл) на 10 л води на 1 м2

 Шановні колеги-виноградарі, сподіваюся, мій досвід покращення цвітіння винограду в період змін екологічної ситуації буде для вас корисним. Впроваджуючи в технологію унікальні продукти світових лідерів-виробників біостимулянтів сьогодні, ми можемо продовжувати вирощувати улюблені нами з дитинства сорти винограду без ризиків втрат урожаю. Мій партнер з технології мінерального живлення винограду – спеціалізована агрохімічна компанія «Вітера Україна».

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар