Ефективне виноробство на Хмельниччині: виноград під укриттям і нові вина від Сергія Клімова
Як родинна традиція перетворилася в успішний бізнес – Крістіан Біров про палинки “Birok”
Палинка для закарпатців – особливий напій. Це стратегічний продукт майже усіх гостин, а традиція варити палинку в багатьох селах передається з покоління в покоління.
Крістіан Біров – людина, яка присвятила себе відродженню палинковаріння. Йому вдалося вивести це заняття на новий рівень, адже мало хто зможе похизуватися таким розмаїттям палинок та настоянок – близько 150 різновидів. Крістіан – власник бренду під назвою «Birok», виробляє цей чудовий міцний напій із 2011 року.
Чоловік розповідає, що все почалося як хобі, а з часом набуло більших обсягів та стало справою його життя:
– Мій прадід, дід і батько виробляли палинку для себе. І я, будучи ще шестирічною дитиною, їм допомагав, брав участь у цьому процесі. Коли вже став дорослим і почав експериментувати з різновидами палинки самостійно, зрозумів, що на українському ринку досить мало якісного алкогольного продукту. Пригощав друзів, а вони – своїх друзів. Так і поїхало, закрутилося! Комусь потрібно було пляшчину на весілля, комусь – на якісь урочисті події, тож об’єми збільшувалися щороку.
Бренд «Birok» з’явився завдяки підтримці та допомозі моєї родини. Над назвою ми думали усі разом, залучили до цього друзів, кожен пропонував свої варіанти. Нарешті зійшлися на тому, щоб поєднати наше прізвище та першу літеру мого імені. Тож вийшло «Birok», що перекладається з угорської як «можу», а на закарпатському діалекті означає «бирую». У нас велика родина. І ми завжди дотримувалися позиції: якщо ми разом, відстоюємо інтереси один одного, то стаємо незламною силою, яка допомагає рухатися до мети.
Щоб дізнатися більше про мистецтво варити палинку, Крістіан спілкувався зі старожилами та намагався перейняти їхній досвід, відкрити для себе нові методи виробництва цього напою.
«Ми намагаємося тримати високий рівень якості свого продукту, екологічно чистого, без додавання будь-яких барвників, цукру, екстрактів – все на натуральній основі. Фрукти у нас зброджуються за червоною схемою – тобто, весь етап триває без додавання дріжджів. Наша технологія така ж, як у старі часи, хоча, звісно, є в ній і сучасні елементи. Одне незмінне: фрукти використовуємо обов’язково недавно зірвані з дерева, без дефектів, дозрілі і в жодному випадку не підгнилі. Обираємо фрукти і залежно від регіону, адже минулого року абрикоси ми закупили з Херсона та Миколаєва. Там набагато тепліше і, відповідно, місткість цукру у фруктах вища, вони солодші та ароматніші», – каже Крістіан Біров.
Виробничі потужності «Birok» знаходяться в селі Дерцен Мукачівського району. Крістіан розповідає, що наразі активно займається отриманням ліцензії на свої напої, тому весь цех, та навіть обладнання, модернізовані відповідно до вимог ліцензування. Загалом у процесі виготовлення палинки бере участь до 10 робітників, які збирають, миють, чистять та подрібнюють фрукти. Безпосередньо перегоном займається сам Крістіан, він не довіряє цей етап нікому, адже тут потрібна неабияка скрупульозність.
«Для мене це мистецтво, а кожна пляшка палинки – як картина: зі своїми відтінками, барвами та враженнями. Я люблю доносити до людей це мистецтво, цю добру екологічну продукцію, тому часто влаштовую дегустації та навіть нічні екскурсії – в них є своя таємничість», – додає Крістіан Біров.
Чоловік часто бере участь у різноманітних конкурсах та фестивалях – як в Україні, так і за її межами. З нещодавніх здобутків «Birok»: перемога на «Наливці-фест» у Львові (з позицією «Малина-аніс») та участь у міжнародному конкурсі в угорському місті Шайобабонь, що біля Мішкольца. Напої Крістіана (серед 300 команд зі всієї Угорщини) вибороли золото за «Ожину», дві срібні відзнаки за «Грушу» і «Полуницю» та три бронзові – за «38 видів фруктів», «Мандарин», «Чорну смородину»: «Багато всього не віз, адже проблематично перевозити продукцію через кордон. Крім того, залишилось ще багато позицій, які можна презентувати наступного разу. Було дуже приємно – хоч і вперше поїхав на конкурс такого рівня, але повернувся додому не з порожніми руками».
Цікаво, що Крістіан навіть навчається в одному з угорських аграрних вузів, де більш детально вивчає процес виготовлення дистилятів, часто відвідує великі підприємства Європи для обміну досвідом.
Загалом продукція Крістіана – це 150 різновидів палинки, настоянок на травах, витяжок із різних фруктів та спецій. Серед них близько 15 видів дистиляту подвійного перегону, який збагачується кремнієм та фільтрується – переважно молоком. Настоюються напої від трьох місяців до року, а вся продукція є лімітованою.
У арсеналі «палинкаша» є й ексклюзивні позиції – напої, виготовлені на основі жала шершня за японською технологією. Зазначимо, що другим, після традиційного японського напою саке, є саме напій, настояний на жалові шершня: «Я трохи видозмінив технологію, адже вибираю з шершнів отруту повністю, тобто саме жало стає безпечним. До того ж, така варіація додає напою цікавих ноток – його потрібно скуштувати, тільки так можна відчути всю гаму смаків».
До родзинок виробництва Крістіана Бірова належить і «Слива в дубовій бочці», яка має 5 років витримки, та настоянки зі всіляких екзотичних фруктів. Наразі чоловік почав експериментувати з поєднанням наших закарпатських ягід та спецій, серед них – бодян справжній (бадьян), кардамон, шафран, аніс.
Зокрема, цікавим є поєднання «обліпиха – шафран», адже перша немає яскраво вираженого смаку, однак досить пом’якшує дистилят. Такий напій має чудову протизапальну дію, є імунорегулятором при інфекційних захворюваннях та запальних процесах. Лікувальними властивостями може похизуватися і настоянка «Ісландського моху», що має сильний відхаркуючий ефект та композиція «13 трав», яка благотворно впливає на шлунково-кишковий тракт.
Візитівкою Крістіана Бірова є «Закарпатський абсент», виготовлений з екстракту «13 трав» та полину – з додаванням секретних інгредієнтів, цей продукт не схожий на жоден інший. Чоловік працював над створенням абсенту більше трьох років: «Важко було скомпонувати потрібний набір трав. Кожну траву я підбирав окремо, вираховував пропорції, щоб це вийшло на користь споживача. Є багато тверджень, ніби алкоголь не може принести користі організму, але я готовий посперечатися з кожним. Раніше не було ліків, існували тільки витяжки з трав. І більшість із них – на спиртовій основі, але ж люди виліковувалися».
Одним з найбільш популярних та певною мірою ексклюзивних напоїв із закарпатських ягід є палинка з яфин, яка піддається подвійній перегонці – з 200 літрів соку можна отримати тільки п’ять літрів дистиляту. «Виробництво досить затратне, але такий неперевершений смак дасть тільки наша закарпатська яфина», – переконаний Крістіан.
Торгова марка «Birok» представлена у атмосферному закладі «Пивниця Ракоці», яка знаходиться у мукачівському замку «Паланок». Крістіан розповідає, що назва дегустаційного залу походить від його місцезнаходження – погребу, а доповнили назву іменем одного з найвидатніших володарів замку – Ференца Ракоці. Тут представлено 48 видів алкогольних напоїв власного виробництва, леквару та домашніх смаколиків.
Плани на майбутнє Крістіан будує упевнено, адже достеменно знає, яким стане його наступний крок – відкриття крафтової крамниці закарпатських домашніх продуктів саме у «Пивниці Ракоці». В ній будуть представлені не тільки палинчані вироби «Birok», а й інші продукти, що їх виготовляє родина, – вино, леквар та смалець (гусячий, свинячий та качачий).
Знайти заняття до душі в сучасному світі не так просто. Але щодо нашого співрозмовника, тут одразу зрозуміло – він його не знайшов, а творить сам!
Джерело: mukachevo.net