ВИНО ЯК РОДИННА СПРАВА: ІСТОРІЯ ВИНОРОБСТВА П’ЯТИ ПОКОЛІНЬ СІМ’Ї ШОШ
Як молдовські винороби та виноградарі поступово розвивають галузь та забезпечують промоцію своєї продукції
Виноробство у сучасній Молдові є однією з найважливіших галузей для економіки країни. Нині у виноробному секторі працює кожен четвертий житель працездатного віку, а продукція галузі становить 3 % внутрішнього валового продукту. Розвивати цю сферу вдається не лише завдяки впливу тисячолітніх традицій, а й з огляду на зацікавленість у її поступі як з боку виробників, так і держави. Бо лише рухаючись в одному узгодженому напрямку, можна досягнути амбітних цілей, впевнений доктор технічних наук, професор, директор із досліджень, розвитку та інновацій Purcari Wineries plc, власник виноробної компанії IM Les terres noires srl, ексдиректор Національного офісу винограду і вина Георгій АРПЕНТІН.
Про досвід молдовського виноробства він розповів учасникам IV Міжнародної Благодійної науково-практичної конференції «Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», яка згуртувала представників галузі 15–16 грудня 2022 року в Ужгороді.
Досвід виноробів з Молдови заслуговує на увагу передусім з огляду на те, що завдяки системним спільним зусиллям усіх зацікавлених в країні вдалося об’єднати виробників та налагодити ту схему роботи, яка дає змогу розвивати галузь. І хоч працювати ще є над чим, молдовські винороби усвідомлюють свої стратегічні завдання і рухаються у правильному напрямку. Тому їхнім українським колегам варто переймати цей досвід і спробувати втілити його в життя, налагодивши в Україні ще ефективнішу систему роботи, вважає Георгій Арпентін. До слова, його понад 40-річний досвід роботи не обмежується «кабінетною» працею: фахівець здобував його «в полях», осягаючи всі тонкощі галузі.
ПОСТУПОВИЙ РУХ У НАПРЯМКУ ДО УСПІХУ
Обговорюючи розвиток виноробства у Молдові, варто вдатися до невеличкого екскурсу в минуле. На зорі незалежності, у 1991-му, в країні відбулася земельна реформа, що було вкрай важливо з огляду на можливість залучити інвестиції та розвивати ринок. Уже через рік в Молдові ухвалили перший закон «Про виноград та вино» та отримали членство в Міжнародній організації виноградарства і виноробства.
Однак згодом суттєвим струсом для галузі стали два ембарго на постачання вина до росії, запроваджені у 2006 і 2013 роках, коли Молдова відмовилася грати за правилами москви. На той час російський ринок збуту залишався основним для країни, тож внаслідок ембарго було втрачено близько 70 % ринку.
Утім, криза дала поштовх і спонукала перелаштуватися. Відтак протягом 2013–2014 років профільний закон кардинально переглянули. Як наслідок, у Молдові створили Національний офіс винограду і вина – державну установу, яка діє в межах державно-приватного партнерства з метою реалізації політики в галузях виноградарства та виноробства, зокрема й промоції вина. Ще одним перспективним кроком стало створення національного винного бренду Wine of Moldova, ціллю якого було об’єднання виноробів.
У 2017-му в країні презентували ще одну новацію – Національний виноградновиноробний реєстр. На цій потужній інформаційній платформі реєструються виробники вина. Цей зручний інструмент дає змогу відстежувати увесь процес виробництва та збуту, завдяки чому вдається збалансовувати пропозиції та попит і забезпечити ефективнішу роботу.
Представники галузі особливу увагу звертають на якісні характеристики продукції та відповідність європейським нормам. Адже у 2022 році Молдова майже водночас з Україною отримала статус кандидата на членство в ЄС.
В молдовському виноробстві збільшується кількість малих виробників. Якщо 2009 року їх було 5, то 2020 – 37, а нині – 60. 47 із них бутилюють свої вина, 16 підприємств надають туристичні послуги, а ще 2 готуються вийти на ринок.
ВИНО ТА ВИНОГРАД ВАЖЛИВІ ДЛЯ ЕКОНОМІКИ
Після здобуття Молдовою незалежності структура виноробної галузі суттєво змінилася. Нині у країні зареєстровано 52 500 виробників вина і винограду. Майже 50 000 з них – фізичні особи, які обробляють невеликі до 0,5 гектара, площі. Натомість 69 великих винзаводів з виноградниками площею понад 250 гектарів контролюють лише 33 % від загальної кількості виноградників. Зареєстровані й виробники з іншими формами господарювання – акціонерні товариства, кооперативи, ТзОВ. Однак їх у цій сфері працює відносно небагато.
Тим часом у Національному виноградно-виноробному реєстрі зафіксовано 224 винзаводи. Усі вони працюють максимально прозоро, оскільки кожне підприємство зобов’язане регулярно подавати три види декларацій: про врожай, виробництво та запаси. Такий облік сприяє якості та автентичності продукції.
У БІЗНЕСУ ТА ДЕРЖАВИ ЦІЛІ ЗБІГАЮТЬСЯ
Для управління виноробного сектору Молдови характерне державно-приватне партнерство. Національний офіс винограду і вина об’єднує асоціації як регіонального, так і національного рівня. При цьому витримується рівновага між інтересами різних професійних асоціацій та регіонів виробництва, а також їхнє представництво в Офісі.
Діяльність Національного офісу винограду і вина фінансується коштом Фонду винограду та вина, який формується на паритетній основі між бізнесом та державою. Якщо виробники чи інвестори вносять певну суму до Фонду, держава робить аналогічний внесок. З Фонду фінансуються заходи з розвитку галузі у суворій відповідності до законодавства. Щорічний бюджет, план діяльності та інші стратегічні рішення затверджує вищий керівний орган – Координаційна рада Офісу.
Продовження читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №1 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно.
Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.
Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Читайте також:
З науковим підходом та прагненням експериментувати працюють на сучасній виноробні «Кирнички»
Кліматичні зміни можуть призвести до втрати популярних сортів винограду