Винороби Еріка та Андрій КОВАЧІ: «Прагнемо продавати вино тим, хто в ньому розбирається»

 Винороби Еріка та Андрій КОВАЧІ: «Прагнемо продавати вино тим, хто в ньому розбирається»

У закарпатському краї українські звичаї та традиції споконвіку поєднувалися з угорськими. Таке поєднання культур позначилося й на виноробстві. Тамтешні виноградарі вирощують різні за походженням сорти технічного та столового винограду, виготовляють вино, й подекуди з цього виходять цікаві експерименти. А от у родині виноградарів та власників виноробні Erika Winery Еріки та Андрія КОВАЧІВ традиції двох країн сплелися особливо відчутно. На їхньому винограднику, що в Берегівському районі, ростуть різні сорти, серед яких – і популярні у всьому світі, й автохтонні угорські. Попри те, що в галузі виноробства родина працює відносно недавно – з 2018-го, вже має досвід успішної презентації своєї продукції на галузевих конкурсах. Ще б пак, адже вино від Erika Winery виготовляють з винограду, біля котрого родина день у день працює власноруч.

Як родині вдається впоратися з чималим обсягом щоденної роботи, які експериментальні новинки вони готують для поціновувачів закарпатського вина, дізналася засновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА, яка відвідала дбайливо доглянуті виноградники та виноробню Erika Winery.

Повернулися до родинної справи

«Біля винограду багато роботи», – одразу зауважує Андрій Ковач, розповідаючи про насадження, які обробляє разом із дружиною. Про те, наскільки ця робота непроста, знає і з історії власної сім’ї. Адже виноград у його родині вирощували кілька поколінь. Спочатку, доки радянська влада не привласнила землю, виноградники обробляв дід. Згодом, коли частину родинних земель повернули вже за української незалежності, на 20 сотих землі виноград посадив уже батько.

– Нам, молодим, працювати на виноградниках не надто хотілося. Але згодом помаленьку долучилися до справи. Потім почали досаджувати то один сорт, то інший. Ось так виноградник і розрісся. Столові сорти вирощуємо вже років 20. Згодом досадили ще й технічні. Є й такі, що водночас і столові, й винні. Ось так поступово дійшли й до виноробства. Власне, вино робив і дід, і батько. Проте старим способом – змішували білі сорти з червоними, була дубова бочка, звичайний прес. Але вино виходило, і його навіть продавали. Свого часу в селі вино продавали чи не в кожній другій хаті. А от зараз домашнє вже робить мало хто, – каже Андрій Ковач.

Натомість в угорському селі, звідки родом Еріка Ковач, винограду вирощували мало. Там вирощували овочі: картоплю, перець, огірки, редиску. А виноград Ізабелла, що ріс у деяких господарствах, традиційно переробляли на самогон – паленку. Сама ж пані Еріка свого часу стрімко змінила сферу діяльності, полишивши учительство, де працювала 25 років поспіль.

– З чоловіком розпочали працювати в галузі виноробства у 2018-му. Згодом нас запросили до спілки виноробів. До речі, я там серед чоловіків-виноробів – єдина жінка. Але жодного дискомфорту з цього приводу немає – я активно вчуся і працюю пліч-о-пліч з іншими. Ми багато спілкувалися з колегами, переймали досвід. А потім разом з чоловіком навчалися один місяць на курсах у Будапешті, де отримали базові знання про певні технології виноробства. Зокрема багато дізналися про виготовлення так званих редуктивних вин, для яких характерна особлива свіжість та легкість. На них у Erika Winery особливо акцентуємо, – розповідає Еріка Ковач.

Українські, європейські та угорські

На трьох з половиною гектарах виноградників родини ростуть білі сорти Совіньйон Блан, Рислінг, Фурмінт, Мускат Оттонель, Патріа, Панонія, червоні Мерло, Каберне Фран і Каберне Совіньйон. Мають і багато столових сортів: Аркадія, Лора, Лучистий, Велес, Міленіум, Ювілейний, Преображення, Карабуну, Мускат італійський. Вирощують також угорські сорти – Неро, Іршаї Олівер, Зеніт. А ще на винограднику підростає Троянда Берегівщини – угорський автохтонний сорт, якому вже понад сто років. Також тут вирощують сорт Патрія (селекція Рислінг італійський × Трамінер), це нова угорська порода.

– Троянду Берегівщини ми знайшли в Угорщині, де вирощують багато цікавих сортів. Розпочали з двох екземплярів, а зараз у нас росте вже 400 молодих кущів цього сорту. Свого часу то був дуже популярний сорт. А згодом його перестали вирощувати, бо, буцімто, він не надто добре набуває цукристості. Проте торік його цукристість становила 19 %. Він рожевого кольору, і нам уже цікаво, яке вино можна буде з нього зробити. Вирощуємо цей сорт другий рік, тож уже на третій-четвертий сподіваємося зібрати врожай, – зазначає Еріка Ковач.

Розмножують виноград також самостійно – вегетативним способом. Підготовані відводи садять у шкілку під плівку. Коли з часом саджанці укорінюються, восени їх висаджують до виноградника.

На частині виноградника насадження ростуть уже четвертий рік. Поки що додаткового підживлення виноградника не практикують, адже під час висаджування під корінь додавали комплексне біодобриво.

Натомість доводиться ретельно захищати кущі від атак шкідників. Цей рік видався досить важким, адже періодичні дощі чергувалися з теплою погодою, і шкідники та хвороби «атакували» особливо активно. «Мабуть, немає таких хвороб, з якими не довелося б боротися цьогоріч», – кажуть берегівські виноградарі. Відтак перед цвітінням виноград обробляли захисними засобами сім разів. А для того, щоб грона краще обвітрювалися, періодично зривали листя. Торік таких обробок знадобилося менше. Тому тут добре знають одне з важливих правил у вирощуванні винограду: «Рік на рік схожим не буває».

– Робота з виноградом – то дуже копітка справа. Тим паче що на винограднику ми працюємо лише вдвох, хіба що наймаємо людей, коли потрібно копати. Зазвичай дружина більше працює зі столовими сортами, а я – з технічними. Столові сорти потребують ретельнішого догляду, адже грона повинні мати товарний вигляд. Так само вдвох проводимо зимове обрізування, – каже Андрій Ковач.

Продовження про те, як Еріка та Андрій Ковачі доглядають за виноградом та виготовляють виночитайте в новому номері журналу «Напої. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті. 

Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2024 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 491 66 92, oksana.buh.ti@gmail.com

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті