Виноградарські та винні регіони України: стан і перспективи

 Виноградарські та винні регіони України: стан і перспективи

Коли ми говоримо про розвиток виноградарства та виноробства в Україні, то згадуємо традиційні регіони на півдні України, а також Закарпаття. Проте через кліматичні зміни межі цих регіонів можуть значно зміститися. Які регіони можуть бути перспективними для розвитку виноградарства та виноробства? Яка динаміка площ під виноградом зараз? Ці та інші питання журналіст видання «Напої. Технології та Інновації» обговорив із доктором сільськогосподарських наук, директором ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова» НААН України Іриною КОВАЛЬОВОЮ.

«Напої. Т. І.»: Розкажіть, яка динаміка нині спостерігається в галузі виноградарства? Яку роль відіграють винні регіони в покращенні ситуації?

Ірина Ковальова: На жаль, винні регіони в Україні поки що неможливо запровадити через брак фінансування. Є декларація у вигляді резолюції Wine Forum, який відбувся 12 листопада 2022 року у Львові, де одним із пунктів є визнання винними регіонами певних областей України.

Необхідно зазначити, що, за даними Держстату, 2022 року загальна площа виноградних насаджень у всіх категоріях господарств становила 26 тис. га, а винограду зібрано 244 тис. тонн. Якщо порівнювати з довоєнним 2021 роком, площі виноградників під час війни зменшилися на третину. Тоді площі становили 34,7 тис. га виноградників. На жаль, це відбувається не лише через воєнні дії. Існують і інші чинники. Це часто непосильні затрати на закладання виноградників, догляд за насадженнями, ціни на виноградну продукцію, що навіть не покривають затрати тощо. Як відомо, в європейських країнах все це покриває дотація від держави. Щоб створити такі умови в Україні, важливо провести роботу із встановлення чітко визначених регіонів виноробства та їхнього зонування. Це дозволить максимально точно дібрати земельні ділянки й сорти винограду, розширити насадження, а також дібрати відповідні технології перероблення сировини для кожного регіону виноградарства. Як висновок, все це приведе до значного покращення виноматеріалів і створить умови для успішного ведення бізнесу в цьому напрямі з аргументованими дотаціями промисловості від держави в цілому. Тому основна мета – збільшення виноградних насаджень у країні.

«Напої. Т. І.»: Статус винних регіонів в українському законодавстві. Що дає статус винних регіонів для виробників і для держави?

Ірина Ковальова: У Законі України «Про виноград та продукти виноградарства» є лише визначення в статті 1, що таке «зона виноградарства», та в статті 7, у розділі ІІІ «Виноградарство», наведено узагальнене роз’яснення, як відбувається зонування виноградарства. Поняття й регламентації винних регіонів у Законі немає. Розробникам необхідно терміново внести це поняття в Закон.

Статус винного регіону узаконить ведення виноградно-виноробного бізнесу, що дозволить виробникам отримувати дотацію на закладання виноградника. А це зумовить надалі збільшення кількості робочих місць та податкових надходжень у казну держави.

«Напої. Т. І.»: Ви були у складі української делегації на Світовому конгресі OIV. Чи було там порушене питання щодо винних регіонів? Розкажіть про передовий світовий досвід у цьому питанні.

Ірина Ковальова: Винні регіони у світовому розрізі історично склалися досить давно, а визначення їхніх кліматичних та географічних характеристик на законодавчому рівні теж досить досконале. Тому виділення винних регіонів – це завдання кожної виноградарської країни. До цих країн належить і Україна.

Тож на 44 Конгресі МОВВ це питання не входило до основних, і воно не відображене у 18 резолюціях, які затвердила Генеральна Асамблея. З 18 резолюцій 2 належать до виноградарства (хвороба Пірса та оновлення дескріпторів). Переважна частина – енологічні практики та методи аналізу. Також кілька затверджених документів стосуються економіки та права.

Питання винних регіонів тісно пов’язане з контролем походження вина. У світовій практиці однією з найпростіших систем контролю є AVA – American Viticultural Areas. Правила цієї системи регулюють визначення меж виноробних регіонів на основі їхніх кліматичних та географічних характеристик. Багато в чому вони подібні до європейських географічних зазначень, проте, на відміну від європейських країн, закон визначає лише межі зони, але не регулює сортовий склад та загальні правила виробництва.

Продовження інтерв’ю з Іриною Ковальовою читайте в новому випуску журналу «Напої. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті. 

Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно. 

Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2024 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті