Виноград – у кожен регіон України. Як виноградар-селекціонер Анатолій Бачинський створює морозовитривалі сорти винограду

 Виноград – у кожен регіон України. Як виноградар-селекціонер Анатолій Бачинський створює морозовитривалі сорти винограду

Виноградарство, хоча й один із найпопулярніших напрямків садівництва в усьому світі, але в кожній з країн має низку викликів. Якщо говорити про столове виноградарство, то в Україні, зокрема, через помірний клімат виникає проблема підмерзання та пошкодження кущів внаслідок значного зниження температури взимку. Саме тому селекціонери, створюючи нові сорти і форми, намагаються покращити показники не лише врожайності, ранньостиглості, стійкості до хвороб, але й морозовитривалості та зимостійкості. В такому напрямку працює і виноградар-селекціонер з Київської області Анатолій БАЧИНСЬКИЙ. Основну мету своєї діяльності він вбачає у поетапному просуванні столового винограду на територію всієї України, адже наразі у нас визначені лише 6 виноградних зон: регіони Миколаївської, Херсонської, Одеської, Закарпатської та Запорізької областей, а також тимчасово окупованої АР Крим. Натомість для Київського, Полтавського, Дніпропетровського чи Харківського регіонів столових сортів у Державному реєстрі немає взагалі. Детальніше про свою селекційну діяльність і на що саме вона спрямована Анатолій Бачинський розповів журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та Інновації».

Найбільш актуальні напрямки селекції винограду полягають у морозовитривалості та зимостійкості, великоплідності, великій урожайності, стійкості до захворювань, ранньостиглості та подовженні терміну зберігання врожаю, але передусім – у покращенні смакових властивостей нових сортів, вважає Анатолій Бачинський, адже якою б стійкою не була рослина, споживач завжди вибирає фрукти і ягоди до смаку.

ПИТАННЯ № 1 – МОРОЗОВИТРИВАЛІСТЬ НОВИХ СОРТІВ ВИНОГРАДУ

Про актуальність і перспективність селекції винограду на морозовитривалість багато говорити не треба, адже про це і так усі знають, каже селекціонер:

– Найбільш трудомісткий агротехнічний прийом у виноградарстві – укриття кущів на зиму і розкриття їх весною. Саме цей складник у загальній ефективності та рентабельності виноградарства не дозволяє забезпечити населення країни достатньою кількістю плодів винограду для споживання в свіжому вигляді або технічним виноградом для переробки та виробництва соків і вина.

На його переконання, єдиною перешкодою для просування виноградарства в північні регіони України раніше була низька морозовитривалість цієї південної культури.

– Але були створені нові сорти винограду з підвищеною морозовитривалістю, поява яких спричинила бурхливий розвиток невкривного виноградарства на всій території України. Так, столові сорти та форми винограду нового покоління витримують зниження температури до -27–28 °С, а деякі з них – і до -30 °С. Це нові сорти та форми, яким ще потрібно пройти випробування в різних регіонах і кліматичних зонах України, але початок уже закладений, – розповідає виноградар-селекціонер.

Запорука успіху невкривного виноградарства містить два складники: власне, морозовитривалий сорт чи форма винограду та правильні агротехнічні прийоми у поєднанні з наполегливою працею виноградаря.

– Морозовитривалість – це генетично закладена здатність виноградної лози витримувати критичні зниження температури. Натомість зимостійкість – це здатність виноградної лози переносити різні несприятливі катаклізми погоди в зимовий період: обмерзання лози, висушування шквальним холодним вітром, а також зимові відлиги, що призводять до раннього пробудження бруньок і їхньої загибелі внаслідок приморозків, – розповідає виноградар.

За словами Анатолія Бачинського, вже сьогодні можливо та навіть потрібно не тільки закладати невкривні столові виноградники в південних регіонах України, а й починати розбудовувати експериментальні виноградники площею 1–2 гектари в центральних областях, зокрема у Вінницькій, Полтавській, Київській, Житомирській, Кіровоградській і Закарпатській.

– Перезимівля виноградної рослини залежить не тільки від генетичних характеристик, але і від нашої агротехніки догляду за кущем. Як свідчить моя практика ведення невкривного винограду, добре визріла лоза куща без хвороб може багато чого, зокрема пережити й обмерзання, і шквальний вітер, – каже виноградар. – Невкривне виноградарство порівняно зі звичайним має безліч переваг, тому за ним майбутнє. Зокрема, в цьому випадку застосовується менше людської праці, рослинам шкодить менше хвороб, краще відбувається запилення, плодоносність пагонів і розмір грон більші, а рівень цукру і якість урожаю – вищі.

Але головна перевага такого виду виноградарства, за словами селекціонера, полягає в тому, що кущі не потрібно вкривати на зиму та розкривати їх восени. Для створення невкривних виноградників треба ретельно продумати та реалізувати на практиці всі агротехнічні прийоми, переконаний Анатолій Бачинський. Зокрема, йдеться про правильну посадку кущів, облаштування шпалери та системи поливу, підбір засобів захисту тощо. Але передусім таку роботу потрібно починати з правильного добору морозовитривалих сортів і форм винограду та підщеп.

– Також необхідно звернути увагу на характеристики морозовитривалих сортів винограду, щоб грамотно розмістити їх на ділянці залежно від типу квітки та терміну цвітіння, а також сформувати сортовий конвеєр з урахуванням терміну дозрівання, зовнішнього вигляду та смакових властивостей винограду, – каже виноградар-селекціонер.

ПРО МОРОЗОВИТРИВАЛІ СОРТИ АНАТОЛІЯ БАЧИНСЬКОГО

Селекцію з метою виведення морозовитривалих сортів винограду Анатолій Бачинський розпочав ще 2005 року.

– Тоді в мене з’явилася мрія – вивести морозовитривалий і зимостійкий виноград, здатний без укриття на зиму рости у всіх куточках України, – каже селекціонер. – Щоб збільшити морозостійкість сучасних сортів і форм винограду в гібридних комбінаціях я використав найбільш перспективні форми амурського винограду: Амурський Прорив (№ 7), Амурський Тріумф (№ 8), Амурський ПТХ (№ 9), Амурський великоплідний (№ 10) і Кишмиш чорний зимостійкий. Їхня морозовитривалість становить близько -35 °С, тому їх можна вирощувати без укриття.

Завдяки своїм властивостям ці сорти та форми можуть послугувати донорами морозостійкості, натомість донорами високих смакових властивостей можуть стати сучасні великоплідні столові сорти Талісман, Восторг, Вікторія, Галахад, Подарунок Запоріжжю, Комета, Елегант надранній, Гарольд, Оригінал тощо.

Основне завдання на першому етапі селекції полягало в отриманні морозовитривалих гібридів, аби відібрати кращі з них і провести випробування упродовж 5–7 років в умовах центральної України, вирощуючи їх без укриття і з мінімальним живленням. Гібридизацію проводили в 2010 році, а перші 450 сіянців селекціонер висадив навесні 2011 року, досаджуючи щороку по 200 сіянців.

– Перше плодоношення гібридних сіянців відбулося 2013 року. Восени 2016-го плодоносило вже 126 форм із комбінації Подарунок Запоріжжю х Кишмиш чорний зимостійкий, а також 54 форми з комбінації Талісман х Кишмиш чорний зимостійкий. Після третього плодоношення був проведений первинний відбір найбільш перспективних форм за сумою характеристик: терміну дозрівання, визрівання лози та смакових параметрів. Паралельно протягом трьох років перевіряли морозовитривалість – як у лабораторних, так і в природних умовах, – розповідає Анатолій Бачинський.

За підсумками випробувань селекціонер відібрав кращі гібридні сіянці. Найбільш перспективними, на його думку, виявилися Євгенія (Талісман х Кишмиш чорний зимостійкий (КЧЗ), 296-11), Карбонадо (Талісман х КЧЗ, 110-11), Альбіна (Подарунок Запоріжжю х КЧЗ, 88-11), Незалежність (Подарунок Запоріжжю х КЧЗ, 414-11), Біла Церква (Подарунок Запоріжжю х КЧЗ, 22-11), Батьківщина (Флора х КЧЗ, 66-11), Маріша (Подарунок Запоріжжю х КЧЗ, 203-11), Кузьма (Подарунок Запоріжжю х КЧЗ, 31-11) і Кишмиш Морозко (Подарунок Запоріжжю х КЧЗ, 411-11).

– У результаті я вивів сорти винограду Альбіна, Карбонадо, Біла Церква та Пам’яті Небесної Сотні, які 2021 року були внесені до Державного реєстру сортів України, – зазначає виноградар-селекціонер з Київщини. – Щорічне проморожування живців цих форм у морозильній камері підтверджує розрахункову морозостійкість у межах -27–28 °С. Так, після проморожування при -28 °С упродовж 24 годин показник розпускання бруньок був такий: Альбіна – 30 %, Карбонад – 60 %, Незалежність – 20 %, Біла Церква – 80 %. Водночас після проморожуванні при -29 °С сорт Морозко продемонстрував розпускання 30 % бруньок. Сподіваюся, що і в польових умовах ці сорти підтвердять свої характеристики, які були отримані при лабораторних випробуваннях.

Починаючи з 2010–2011 років, в селекції на морозостійкість столового винограду Анатолій Бачинський почав використовувати й інші сорти, зокрема Амурський № 7, № 8, № 9, № 10, Мариновський, Неретинський, Аметистовий і сіянець амурського винограду Женя. Морозовитривалість цих сортів, за словами їхнього автора, становить -32–35 °С.

– Крім високої морозовитривалості, ці сорти амурського винограду мають гарну відновлювальну здатність із високою плодоносністю бруньок заміщення (зокрема після граду, ранніх весняних заморозків, пошкодження шкідниками), високу родючість пагонів (3–4 грона на пагін), підвищену стійкість до мільдью (в межах 2–3 балів за шкалою сприйнятливості), а також велику силу росту, раннє визрівання лози та короткий період вегетації, – розповідає Анатолій Бачинський.

За його словами, використання цих сортів у селекції, можливо, дозволить отримати вже в першому поколінні сіянців (F1) гібридні форми з морозовитривалістю -30 °С. Натомість при подальшій селекції, якщо використовувати прямі та зворотні схрещування, у другому поколінні (F2) можна істотно підняти морозовитривалість винограду до -32–34 °С.

– Перше плодоношення гібридів з амурськими сортами відбулося в 2015–2016 роках. Незважаючи на велику кількість сіянців з дрібної ягодою, пізнім терміном дозрівання і посереднім смаком, я відібрав гібридні форми з раннім терміном дозрівання та чудовими смаковими властивостями. При проморожуванні лози в морозильній камері на максимальній температурі -29 °С упродовж доби це покоління сіянців показало результат розпускання бруньок на рівні 70–100 %. Тому їхня реальна морозовитривалість сягає -30–32 °С, – зазначає виноградар-селекціонер.

Більше читайте в журналі «Садівництво та Овочівництво. Т.І.» №4-5 (2022), який можна завантажити безкоштовно. Замовити друкований примірник журналу можна за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Читайте також:
Виноград на перголі вирощують у господарстві на Одещині
Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати! Результати Міжнародної благодійної конференції для виноградарів та виноробів

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті