Виноград і вино Канади
Мулюкіна Н. А., ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» НААН України
Коли вимовляєш «Канада», одразу виникають асоціації з холодом, снігом та північним сяйвом, але аж ніяк із виноградом та вином! Проте дві канадські провінції – Онтаріо та Британська Колумбія – це дві найбільші виноробні провінції Канади, а дві третини канадських виноградників ростуть в Онтаріо. Виноробні регіони є також в інших провінціях, включаючи Альберту, Квебек, Нью-Брансвік і Нову Шотландію.
За даними Міжнародної організації винограду і вина (OIV), площа виноградників Канади досить стабільна – 12 000 га, і коливається незначно. Наприклад, з 2015 по 2022 рік вона збільшилася приблизно на 500 га. Виробництво вина водночас у 2022 році становило близько 700 тис. дал, а от споживання через імпорт набагато більше – 4796 тис. дал.
Канада – провідний світовий виробник крижаного вина. Його тут виробляють більше, ніж у всіх інших світових країнах-виробниках разом. Понад 90 % канадських крижаних вин походить з Онтаріо, хоча цей продукт також виробляється в Британській Колумбії, Квебеку та Новій Шотландії. Найбільший імпортер крижаного вина Канади – Китай (близько 16 тис. дал, обсяг – 6,5 млн доларів), на другому місці – США, десяте місце посідає Німеччина. Слід зазначити, що в цілому обсяг експорту винопродукції Канади становить лише 0,1 % від світового.
На додаток до стандартних виноградних і крижаних вин, в країні також розташовано кілька виробництв плодових вин, розташованих у таких провінціях, як Альберта, Саскачеван і Манітоба, місцевий клімат яких не сприятливий для виробництва винограду.
Історично канадське вино виробляється вже понад 400 років. У 1611 році Луїс Герберт посадив виноградник на схилі пагорба поблизу сучасної річки Беар у Новій Шотландії. Він та інші поселенці намагалися культивувати виноград Vitis vinifera з Європи з обмеженим успіхом. Вони визнали за необхідне зосередитися на місцевих видах Vitis labrusca і Vitis riparia разом з різними гібридами. Однак ринок таких вин був обмежений через їхній своєрідний смак, який часто називали «лисячими тонами». Однак це стало менш очевидним із початком виготовлення вин у стилі портвейн і херес. У 1866 році в Канаді відкрилася перша комерційна виноробня (острів Пелі, Онтаріо). Протягом першої половини двадцятого століття рух за поміркованість споживання алкогольних напоїв, а згодом споживчий попит на кріплені та солодкі вина гальмували розвиток виробництва якісних сухих вин Канади. Лише у 1960-х роках споживчий попит перейшов від солодких і кріплених вин до більш сухих і низькоалкогольних столових. Водночас відбулися значні вдосконалення технології виноробства, з’явився доступ до кращих та стійких до хвороб сортів винограду та їхніх клонів. Розвитку виноробства сприяло також полегшення видання ліцензій на виробництво, яке було утруднено з часів скасування заборони на алкогольні напої у 1927 році протягом майже 50 років (мораторій скасовано у 1974 році). Протягом того ж десятиліття демонстраційні виноградники дали доказ того, що сорти Vitis vinifera можна успішно вирощувати в Канаді. Інші виробники виявили, що високоякісні вина можна виробляти, якщо вирощувати сорти Vitis vinifera зі зниженою врожайністю, за допомогою використання нових формувань куща.
Трохи пізніше на винах Канади з’являється етикетка Vintners Quality Alliance (VQA). VQA було створено в 1988 році як систему регулювання та найменування вин Британської Колумбії та Онтаріо. Таким чином, у виноробстві Канади у 1988 році відбулися три важливі події: розпочалася вільна торгівля зі США, створення стандарту Vintners Quality Alliance (VQA) і масштабна програма заміни/модернізації сортів винограду. VQA діє як система регулювання та найменувань, яка має на меті забезпечити високу якість і автентичність походження для канадських вин із провінцій Британської Колумбії та Онтаріо. Кожна з цих подій сприяла підвищенню життєздатності виноробної промисловості в Канаді.
Продовження матеріалу ви зможете прочитати у нашому журналі за посиланням:
Читайте також: Wine&Spirits Ukraine 2024: фестиваль Географічних зазначень
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Пиво. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Напої. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Передплата триває!