Ефективне виноробство на Хмельниччині: виноград під укриттям і нові вина від Сергія Клімова
ВПРОВАДЖУВАТИ ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ, ЕКСПЕРИМЕНТУВАТИ Й ЗАВОЙОВУВАТИ НОВИХ СПОЖИВАЧІВ!
ТАКІ ТЕНДЕНЦІЇ ПРОДЕМОНСТРУВАВ XII ФОРУМ ПИВОВАРІВ, ДИСТИЛЯТОРІВ ТА ВИРОБНИКІВ НАПОЇВ 18 КВІТНЯ
Незважаючи на складні обставини, перед якими всіх поставила повномасштабна війна з росією, українські пивовари демонструють згуртованість та цілеспрямованість. Їм вдається не просто зберігати виробництва, а й започатковувати нові напрямки діяльності, підвищувати якість свого продукту, експериментувати й тішити своїх клієнтів. Це підтвердив XII Форум пивоварів, дистиляторів та виробників напоїв, що відбувся 18–19 квітня в Києві, в готельно-ресторанному комплексі «Верховина». Учасники Форуму обговорювали перспективні шляхи розвитку бізнесу, ділилися досвідом започаткування пивоварного бізнесу та налаштування ефективного маркетингу і, відповідно, продажу пива, розповідали про останні технологічні новинки, які допоможуть оптимізувати роботу на підприємстві та зробити пиво ще більш якісним тощо. Більше про це читайте далі.
Інновації в пивоварінні не мають меж
Галузь пивоваріння сьогодні демонструє жвавий розвиток. Це підтверджує той факт, що постійно у продажу з’являються нові сорти пива, які вражають смаковими та ароматичними властивостями. Пивовари відроджують призабуті технології, впроваджують нові або ж об’єднують їх, щоб у результаті вийшов якісний та незвичний продукт, який вразить пивну спільноту. Про інноваційні підходи до виготовлення пива поговорили учасники дискусійної панелі, що відбулася під час Форуму. Модератором дискусійної панелі був шеф-бровар крафтової пивоварні Beermaster Brewery Віктор ВАЩУК.
Спікер навів приклад, що сьогодні виробники варять пиво з різноманітними складниками, як-от: фрукти, ягоди, різноманітні ботанікали, зернові тощо. Тому майстерність пивовара не має меж, а вдосконалюватися можна постійно, використовувати нові підходи в технологічному процесі. Такими підходами поділився директор і пивовар ТОВ «Бір Хаб» (Hrew Brew) Максим КОЛОСОВ. Зокрема, пивовар має довід експериментування з альтернативою. Так, наприклад, пивоварня спробувала виготовити балтійський портер із додаванням у ЦКТ кубиків обсмаленої дубової бочки з-під хере[1]су. Також на пивоварні експериментували з мілкстаутами, по-різному екстрагуючи туди різні смаки.
Про цікаві методи роботи розповів пивовар ТОВ «Нові Продукти Україна» Назар СТАСЮК. Компанія «Нові Продукти Україна» за рік випускає як мінімум 30 новинок, серед яких – шейки, слабоалкогольні напої, лимонади, енергетичні напої тощо.
– Ринок дозволяє пивовару використовувати всі можливості. Якщо ж можливості обмежені, то вступають у силу інновації. Тому що на одній основі можна зробити декілька напоїв. Впродовж останнього року ми зіштовхнулися з проблемою відсутності ємкостей або ЦКТ. Це призвело до того, що процес бродіння потрібно пришвидшувати і вводити нові технології бродіння. Тому ми перейшли на бродіння з постійним перекачуванням дріжджів у процесі бродіння, і так пиво зброджує швидше. Це стара технологія, і ми використовуємо її на 3 ЦКТ. Також на базі класичного пива готуємо пиво спеціальне. Зокрема, вже 4 роки поспіль варимо пиво з додаванням концентрованих соків за допомогою карбоблендера. Так ми можемо збази приготувати напій із вмістом цукру, соку та різноманітними хмелевими оліями. Працюємо також за технологією сухого охмелення, зупинення бродіння, маємо досвід виробництва безалкогольного пива за допомогою спеціальних рас дріжджів тощо, – поділився Назар Стасюк.
Нові можливості перед пивоварами сьогодні відкриваються завдяки дозволу використовувати канабіс для виробництва напоїв. Цю тему проаналізував доцент кафедри військової фармації Іларіон ЯРОШЕНКО. Канабідіол, який міститься в коноплі, було виключено з переліку речовин, заборонених до ввезення та розповсюдження на території України, постановою Кабінету Міністрів № 324.
– Канабіноїди можна екстрагувати в пиво і спочатку, і наприкінці технологічного процесу. Канабіноїди додають пиву незвичайної ароматики. Фішка цієї речовини полягає в тому, що в організмі кожної людини є канабіноїди, які виробляє ендоканабіноїдна система. Вживаючи, наприклад, пиво з канабіноїдами, ми активуємо нашу внутрішню систему. Цю речовину можна використовувати як елемент функціонального харчування, яке буде і додавати енергію організму, і лікувати. Вміст канабіноїдів не повинен перевищувати 0,08 %. У Чехії, для порівняння, цей показник становить 1 %.
Про особливості виробництва безалкогольних лимонадів із CBD розповів директор з маркетингу UnderWood Brewery Павло ЛІНЄВИЧ. CBD-дрінк компанія почала виготовляти навесні цього року.
– Ми побачили, що перспективно виготовляти напої, які підтримують здоров’я, адже збільшується кількість людей, що ведуть здоровий спосіб життя. Особливо нині, коли є так багато негативних аспектів, що підсилюють тривожність та погіршують емоційний стан. Спочатку ми почали виготовляти лимонади. А наприкінці минулого року в нас та наших друзів – компанії Integralist – виникла ідея зробити інноваційний продукт, якого в Україні раніше не було, – CBD-дрінк. Компанія Integralist працює в напрямку створення продуктів для усвідомленого і здорового життя та випускає продукти із CBD. І ми запустили виробництво лимонадів із CBD.
Нове пиво, зварене на основі проса, презентував технолог ТОВ «Юнітек» Сергій НАЗАРЕНКО:
– Упродовж останніх 5 років ми експериментували з різними видами злаків, щоб створити нове пиво, відмінне від пива, звареного з додаванням ячменю. Наприклад, ми працювали і з вівсом, і з кукурудзою тощо. Але зупинилися на просі. Чому воно нам сподобалося? Тому що просо дає специфічні смакові властивості. Це локальний український продукт. У світовому пивоварінні часто використовують сорго, але його смакові властивості зовсім не такі, як у проса, тому й пиво виходить зовсім інакше. Також ми експериментували з різними хмелями. Відібрали букет хмелів, який нам підходить. Поекспериментувавши з різними стилями пива та варіаціями, врешті ми зупинилися на лагерах. Тому що в лагері властивості проса розкривають[1]ся найбільш яскраво. Варто зауважити, що фільтрація пива на основі проса відбувається добре.
Щоб отримати якісне пиво – треба ретельно контролювати його на різних етапах виробництва. Для цього пивовари використовують обладнання компанії «Донау Лаб Україна», Головного Технологічного партнера Форуму. «Донау Лаб Україна» – дистриб’ютор всесвітньо відомих виробників лабораторного обладнання, серед яких ключовим партнером є австрійська компанія Anton Paar, що має кілька напрямків діяльності, один із яких – контроль якості напоїв. Директор компанії «Донау Лаб Україна» Володимир ПАШКО презентував обладнання для контролювання якості напоїв. Це, наприклад, портативний густиномір EasyDens. У пору цифровізації цей пристрій дозволяє замінити скляні ареометри та мати всі дані про всі варки буквально під рукою в застосунку у смартфоні. Цей застосунок сполучає смартфон з EasyDens через Bluetooth та дозволяє виконувати швидкі вимірювання у всіх доступних одиницях вимірювання. Також Володимир Пашко проаналізував цифровий рефрактометр SmartRef, алколайзер Beer 1001, PBA-M 1001, блендер FLEXBLEND 3300 тощо. Всі ці технології допомагають зварити якісне пиво, втілюючи різноманітні експетименти та залучаючи нових споживачів.
Солод – це основа смачного та якісного пива. Його склад і характеристики напряму впливають на аромат, колір, смак та міцність кінцевого продукту. Низька якість солоду може негативно позначитися на кінцевому продукті, тому ретельний підбір і контроль сировини є критично важливим для пивоварів, зазначила головний технолог пивоварні BLINKERS BREW (Румунія, м. Тімішоара), технолог пивоварні Gonzo Юлія КИРИЛЕНКО. Разом із головним пивоваром Malle Brewery Валерієм ВИНОГРАДОВИМ вони презентували солод Mounterij Dingemans Belgium. Компанія Dingemans використовує унікальну технологію виробництва солоду, яка гарантує високу якість пива. Процес включає ретельний відбір зерна, контрольоване замочування, повільне сушіння при низьких температурах та ретельне дотримання всіх етапів. Завдяки досвіду та майстерності солодовні вдається створювати солод зі збалансованим профілем смаку й аромату, що надає пиву неповторні характеристики.
– Для світлих лагерів та пілзнерів рекомендуємо солод Pilsner Dingemans. Він надає пиву чистий злаковий аромат та світле солодове забарвлення. Для міцних, темних сортів пива, таких як стаут чи портер, підійде карамельний солод Dingemans. Він додасть пиву насичених солодових, шоколадних та карамельних ноток. Для ель-сортів рекомендуємо карамельний солод Dingemans, який надасть пиву складного, фруктового аромату та бурштинового кольору, – зазначила Юлія Кириленко.
Обладнання для пивобезалкогольної промисловості та дистиляторів презентував інженер з продажу компанії GEA Сергій ЛЕВИК. Для галузі пивоваріння компанія пропонує обладнання для всього технологічного процесу: від приймання солоду – до розливу пива, зокрема сепаратори, декантери, гомогенізатори тощо. Сергій Левик звернув увагу на модельний ряд сепараторів GEA plug & win. Це повністю автоматична платформа для пивоварів із продуктивністю освітлення пива на 50 кгл, 100 гкл, 180 глк та 300 гкл.
Також спікер презентував горизонтальну центрифугу для зневоднення – декантер. Компанія GEA пропонує декантери з високою пропускною здатністю та низькими експлуатаційними витратами. У пивоварінні декантери можна використовувати для зневоднення дробини та кізельгуру. Як відомо, кізельгур використовують для фільтрації пива, але його подальша утилізація складна: суспензія кізельгуру має високий вміст води, що ускладнює поводження з нею, що робить транспортування та утилізацію дорогими. За словами Сергія Левика, зневоднення за допомогою декантера зменшує об’єм відпрацьованого кізельгуру більш ніж на 80 %, що дозволяє суттєво скоротити витрати на його утилізацію.
Продовження матеріалу ви зможете прочитати у нашому журналі за посиланням тут.
Читайте також: Українські винороби та пивовари відвідали компанії Fermentis та Dingemans у Бельгії
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95
16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92
583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16
692, oksana.buh.ti@gmail.com
Передплата триває!