Вплив зміни клімату на вирощування винограду в Україні

 Вплив зміни клімату на вирощування винограду в Україні

І. А. КОВАЛЬОВА, к. с.-г. н., директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова»;

Г. В. ЛЯШЕНКО, д. геогр. н., головний науковий співробітник відділу екології винограду;

Л. В. ГЕРУС, к. с.-г. н., зав. Лабораторії генетичних ресурсів, Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова»

В останні два-три десятиліття людство непокоїть зміна клімату, яка проявляється у потеплінні й збільшенні кількості екстремальних погодних явищ. Учені різних наукових напрямів, насамперед кліматологи і геофізики, вказують на три основні причини зміни клімату: астрономічні, геофізичні та антропогенні. Екологи вказують на домінуючу роль антропогенного фактора, який пов’язаний із нераціональною господарською діяльністю сучасного суспільства.

Особливо чутлива до будь-яких змін клімату і погодних явищ сільськогосподарська галузь, яку ще називають цехом під відкритим небом. У зв’язку з цим постають питання адаптації галузі до таких змін, що полягають у розробці нової системи її ведення: це, передусім, зміна в регіональному та локальному розміщенні сільськогосподарських культур, селекції нових сортів і гібридів культур, розробці інших агротехнічних заходів при їхньому вирощуванні.

Виноград, як багаторічна культура, особливо чутливий до несприятливих погодних умов, які можуть завдати значних збитків галузі. Тому стратегія розвитку виноградарської галузі у країні взагалі і в окремих районах зокрема, в тому числі вибір сортименту винограду, повинна базуватися на всебічному аналізі режимів температур і вологи впродовж багатьох років як у ретроспективі, так і в майбутньому.

Аналіз зміни глобальної річної температури (рис. 1) за останні 1300 років свідчить про певні коливання річної температури в розрізі двох-трьох століть, але чітко простежується значне підвищення температури за останні 100 років.

Рисунок 1. Зміна температури повітря (°С) у Північній півкулі на підставі даних по кільцях дерев

Дані представлені як відхилення від кліматичної норми (1961–1990 рр. – чорна пряма лінія); чорною ломаною показано температури за термометром (Інформація IPCC CLIMATE CHANGE 2007: THE PHYSICAL SCIENCE BASIS. CH. 6, 2007).

Читайте також: Догляд за виноградом в осінньо-зимовий період: поради

Проведено аналіз динаміки і тренду температури повітря та кількості опадів у центральних районах Одеської області (метеорологічний майданчик у ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова») за останні 70 років (1946–2015 рр.). Упродовж цього періоду середній із абсолютних річних мінімумів температури повітря взимку як основний показник морозонебезпечності коливався від -27 до -9 °С (рис. 2а).

Рисунок 2. Тенденція зміни умов морозонебезпечності (а), теплових ресурсів (б) і ресурсів вологи (в) в останні 70 років у центральних районах Одеської області

а)

В умовах загальної тенденції підвищення рівня температури (лінія тренду) навіть в останнє десятиріччя відзначалося зниження величини середнього з абсолютних мінімумів температури повітря взимку нижче від -20 °С. Сума активних температур у теплий період як основний показник теплозабезпеченості за цей період змінювалася від 2750 до 3800 °С за загальної тенденції зростання величини цього показника (рис. 2б).

б)

Загальна тенденція зміни кількості опадів вказує на незначне їхнє збільшення в теплий і холодний період (рис. 2в). Проте інтегральний показник зволоження – гідротермічний коефіцієнт Селянінова (ГТК) зменшується, що пов’язано зі збільшенням випаровування через підвищення рівня температур.

в)

В останні 7–10 років навіть фіксували значне зменшення кількості опадів у теплий період і збільшення – в зимовий. Також відзначається збільшення кількості років із посухами, а в 2019-20 сільськогосподарському році посуха відзначалася впродовж усього року, навіть узимку, що є винятком.

Чого ж нам очікувати упродовж наступних 20–30 років? Читайте у статті науковців ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», яка опублікована у друкованій версії журналу «Напої. Технології та Інновації» №3 (89) 2021.

Придбати або оформити передплату на журнал можна за телефонами менеджерів:

Ірина Калюжна, тел.: +3096 45 87 682, reklama.nti@ukr.net
Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516, sad.nti@ukr.net
Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46, sad2017@ukr.net

Нагадуємо, що вже 10-11 лютого 2022 року в Одесісмт. Таїрово відбудеться IV Міжнародна науково-практична конференція «Успішне виноградарство та виноробство». Запрошуємо на профільну конференцію!

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті