Володимир Кучеренко: «Відроджуючи традиції українського виноробства, працюємо на майбутнє країни»

 Володимир Кучеренко: «Відроджуючи традиції українського виноробства, працюємо на майбутнє країни»

Шістнадцять років тому було створено корпорацію «Укрвинпром», організацію, яка б захищала права виноробів, презентувала їхню продукцію на ринках України та світу, сприяла розвиткові виноробної промисловості країни. Сьогодні, коли Українська корпорація виноградарства і виноробної промисловості «Укрвинпром» відзначає свій черговий день народження, можна без вагань підтвердити: все насправді так, як тоді було задумано. Докладніше про здобутки та нинішні завдання – в ексклюзивному інтерв’ю Генерального директора Корпорації «Укрвинпром», директора Наукового центру «Український інститут винограду і вина» Володимира КУЧЕРЕНКА.

«Напої. Технології та Інновації»: 16-річчя в біографії людини – це початок зрілості. Для громадської організації це досить великий термін. Володимире Михайловичу, підсумуйте роботу за цей період, адже Ви з «Укрвинпромом» усі ці роки, чи не так?

Володимир Кучеренко: Так, я працюю в Корпорації від самого її створення і з перших днів організація спрямовувала свої зусилля на те, щоб всіляко сприяти розвитку галузей виноградарства і виноробства. Саме завдяки узгодженим діям представників галузі, а також «Укрвинпрому», вдалося досягнути планомірної державної підтримки виноградно-виноробної галузі, яка тривала багато років і допомогла утримати та розширити площі виноградників. Прикро, що ми цю допомогу втратили, і нині знову вимушені боротися за її відновлення. Корпорація сприяє реалізації єдиних підходів у розробці стандартів, технологічної документації з виробництва виноробної продукції, налагодженню взаємовигідних зв’язків між вітчизняними та зарубіжними виробниками тощо.

За останні кілька років ми домоглися визнання України виноробною державою з боку США, що дозволило вітчизняним експортерам впевненіше почувати себе на ринку як Сполучених Штатів, так і інших держав. Крім того, Європейський комітет виробників вин визнав «Укрвинпром» частиною європейської виноробної галузі. Також представники «Укрвинпрому» є експертами Міжнародної організації винограду та вина і регулярно беруть участь у засіданнях комітетів МОВВ. Зокрема, в квітні цього року ми взяли участь у засіданнях комісій та підкомісій МОВВ, які були присвячені питанням здоров`я та безпеки споживання виноробної продукції, технологічним змінам до енологічних практик. Під час засідань були представлені дослідження щодо користі вина, інформація про стан виноградарства і виноробства, тенденції їх розвитку та підсумки галузі за 2015 рік.

З представниками МОВВ обговорювали можливість стажування українських спеціалістів у провідних європейських лабораторіях у рамках запровадження сучасних галузевих методів аналізу в Україні. Також розглядали питання внесення змін до регламентів та іншої міжнародної документації в галузі виноградарства і виноробства. Тому «Укрвинпром» як єдиний представник у МОВВ від України має можливість брати участь у розробці нормативних змін та отримувати інформацію щодо нововведень у міжнародних галузевих стандартах з першоджерела. Це є особливо актуальним зараз, коли в Україні виконується план щодо імплементації європейських стандартів у галузі.

Окремо хочу виділити Перший Національний виноробний форум, який був проведений наприкінці лютого цього року «Укрвинпромом», Торгово-промисловою палатою та інтернет-медіа «Українська правда». За підсумками Форуму центральним органам виконавчої влади надіслані звернення учасників заходу і, що найважливіше, це дало свої перші результати: і Мінфін, і Державна фіскальна служба України визнали доцільними зауваження виноробів та запевнили нас у підтримці. Тому перш за все для нас зараз важливо не збавляти обертів і «достукатися» до держслужбовців.

«Н.Т.І.»: Як Ви оцінюєте перспективи українського вина на внутрішньому і зовнішньому ринках?

В.К.: Українські коньяки, шампанські, ігристі та тихі вина, безсумнівно, заслуговують на високу оцінку. Звісно, ми не можемо говорити про всю виноробну продукцію, і це нормально для будь-якої країни. На жаль, в Україні певна частина населення має тенденцію до сприйняття вітчизняної виноробної продукції другосортною порівняно з іноземними аналогами. Тішить, що українські вина мають своїх прихильників і свою аудиторію, яка цінує їх за якість та оптимальну ціну. В умовах надвиробництва виноробної продукції в Європі й активної політики підтримки цієї галузі в ЄС складно говорити про успішне розширення присутності української продукції на ринках Європейського Союзу. 

Втім, не варто забувати про азіатсько-тихоокеанський ринок. «Укрвинпром» ще в 2007 році підписав Протокол про наміри між Корпорацією та Китайською асоціацією алкогольних напоїв. І зараз ми поновлюємо співпрацю з китайською стороною в рамках зазначеного Протоколу. Оскільки Китай є потенційно найбільшим у світі споживачем сільськогосподарської продукції, цей напрям є вкрай перспективним для українських виробників задля збільшення обсягів постачання української виноградно-виноробної продукції в КНР. До речі, нещодавно Україну відвідали представники китайської біржі задля обговорення створення в Україні Міжнародного біржового центру, який буде здійснювати всі види біржової торгівлі, зокрема, і торгівлю агропромисловою продукцією та винами. А це дасть можливість українським виробникам виноградно-виноробної продукції напряму працювати на азійському ринку.

«Н.Т.І.»: Чи буде створена ТМ Ukrainian Wine і як Ви бачите її просування?

В.К.: Хто може уявити Грузію, Молдову чи Іспанію без вина? Ніхто, адже в цих країнах вино – історична і культурна спадщина, показник ідентифікації нації. І справа не тільки в багатовікових традиціях, адже традиції споконвіків були і в Україні. Справа в тому, що в цих країнах на державному рівні підтримується виноградно-виноробна галузь, докладаються зусилля для просування національного вина як загальнодержавної гордості. У нас, попри славетний патріотизм, чомусь соромляться свого національного продукту. Хоча, наприклад, українська виноробна продукція вже неодноразово заявляла про себе на міжнародній арені. Зокрема, велика кількість продукції вітчизняного виробництва гідно конкурує з європейськими лідерами галузі на найвпливовіших конкурсах і здобуває медалі та відзнаки, користується попитом на світових ринках.

ТМ Ukrainian Wine вже зареєстрована і була представлена та підтримана Міністерством аграрної політики та продовольства України. Впевнені, невдовзі продукт під ТМ Ukrainian Wine буде виведений на міжнародний ринок. У країнах ЄС на маркетингове просування виноробної продукції виділяється понад 500 млн євро. Ми розуміємо, що економічний стан нашої держави нині складний. Але, вважаємо, державою на законодавчому рівні повинні бути створені сприятливі конкурентні умови для вітчизняних виробників, як у багатьох країнах світу.

«Н.Т.І.»: Якість більшості українських вин поки що невисока, що треба зробити для її поліпшення?

В.К.: Така ситуація склалася через відсутність ефективного державного контролю за виробництвом продукції. Потрібно налагодити постійний моніторинг ринку та при виявленні невідповідності вимогам чинного законодавства, нормативної та технологічної документації оперативно вживати відповідні заходи.

«Н.Т.І.»: Корпорація «Укрвинпром» як і раніше проводить дегустації вин з магазинних полиць, а що це дає? Як ведеться боротьба з фальсифікацією, що потрібно для ефективного виявлення недоліків у продукції і недопущення її потрапляння до споживача?

В.К.: Корпорація «Укрвинпром» – єдине з галузевих формувань, яке з 2007-го року здійснює моніторинг виноробної продукції. Засідання Центральної галузевої дегустаційної комісії завжди проходять в розширеному форматі, із залученням не тільки професіоналів провідних виноробних підприємств України і наукових профільних установ, але й фахівців органів державної виконавчої влади та представників засобів масової інформації, зокрема, і Вашого журналу. Проведення таких заходів дозволяє показати всім реальну ситуацію на нашому споживчому ринку. Це також своєрідний майстер-клас для фахівців, які таким чином отримують змогу дослідити не тільки вітчизняні, але й імпортні зразки виноградно-виноробної продукції, а потім обмінятися думками та досвідом.

Все ж для подолання тіньового виробництва в галузі, запобігання появи на полицях низькосортної продукції необхідна підтримка державного органу виконавчої влади. Корпорація неодноразово зверталася до Мінагрополітики з цього питання, але, на жаль, відповіді так і не було.

«Н.Т.І.»: Наш шлях до Європи: в чому він полягає? Наскільки відповідає європейським стандартам і вимогам галузь – в плані зонального розподілу виноградарських регіонів, використання географічних найменувань, сучасних стандартів? І що перш за все потрібно зробити, щоб відкрити шлюзи до європейської бізнес-спільноти? Що робить Корпорація?

В.К.: Навіть попри анексію Криму, Україна має 4 виноградарські регіони – Одеську область, Закарпаття, Херсонщину та Миколаївщину. Тому виноградарство і виноробство в Україні залишається стратегічно важливою галуззю, яка наповнює бюджет і дає роботу тисячам українців.

Що стосується використання географічних найменувань, то, відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, у нас діє 10-річний перехідний період на використання на внутрішньому ринку таких назв, як «Шампанське», «Коньяк», «Мадера», «Порто», «Херес», «Кальвадос», «Граппа», «Аніс», «Арманьяк», «Малага», «Марсала», «Токай». Крім того, Узгодженим протоколом зустрічі представників виноробної промисловості ЄС та України від 19.05.2011 р. зазначається: «…Україна може використовувати кириличні транслітерації деяких чутливих географічних зазначень ЄС (зокрема, «Херес» (Херес, Jerez/Sherry/Xerez), «Порто» (Порто, Porto), «Мадера» (Мадейра, Madeira), «Кагор» (Каор, Cahors), «Коньяк» (Коньяк, Cognac) та «Шампанське» (Шампань, Champagne) на внутрішньому ринку в межах міжнародного права…». Хочу наголосити, що Україна – єдина з країн пострадянського простору, яка досягла підписання такого протоколу.
Підписуючи міжгалузевий Протокол, європейці пішли нам назустріч, тоді як українські підписанти Угоди про асоціацію цілком поступилися інтересами усієї виноградно-виноробної галузі. Адже в Угоді з ЄС про зону вільної торгівлі (ЗВТ) нема жодного слова про обіцяну нам технічну допомогу. Хоча під час ведення перемовин попередньо було задекларовано та письмово підтверджено надання технічної та фінансової допомоги з боку ЄС виноробній галузі України. І кожна країна, підписуючи аналогічну угоду, обов’язково підписує окрему частину, що стосується винограду та вина. Навіть В’єтнам в Угоді з ЄС про ЗВТ прописав розділ щодо цих питань. Ми, представники виноградно-виноробної галузі України, зробили усе можливе, щоб у рамках Угоди з ЄС про ЗВТ українське виноградарство і виноробство залишалося конкурентоздатним. А чому нашу галузь так «злили» – це питання до державних службовців, які представляли українські інтереси під час підписання Угоди.

Втім, сьогодні актуальною залишається необхідність приведення вітчизняного законодавства до нормативів ЄС. І, якщо держава взяла напрям євроінтеграції, то галузь виноградарства і виноробства в Україні теж повинна запроваджувати найкращий європейський досвід.

У рамках співпраці та з урахуванням енологічних практик Міжнародної Організації Винограду і Вина та Європейського комітету виробників вин, членом якого є «Укрвинпром», ми всіляко сприяємо гармонізації українського законодавства до європейських практик, співпрацюючи в цьому з Міністерством аграрної політики та продовольства України та іншими урядовими інстанціями.

«Н.Т.І.»: У жовтні в Україні збираються вперше масово відзначати День вина. Розкажіть, яким Ви бачите це свято?

В.К.: В Європі вино – продукт харчування. А у нас навпаки – виноробну продукцію ототожнюють з алкогольними напоями. Хоча європейська та світова практики розділяють вино й алкогольні напої. Тому в Україні поки що немає належної культури споживання виноробної продукції. І нам потрібно розробити Національну програму розвитку культури споживання вина з реальними заходами щодо підтримки на державному рівні виноробства, зміцнення виноробних традицій, підтримки іміджу країни, залучення туристів.
Якраз у рамках таких фестивалів, як Свято вина і повинна виховуватися ця культура. «Укрвинпром» неодноразово звертався до Президента України щодо запровадження в нашій країні Дня Українського вина, адже наша держава віддавна славиться виноробними традиціями. Сподіваємося, що цього року ми матимемо змогу відсвяткувати День вина, як це роблять у всьому світі, і віддати таким чином шану виноградній лозі.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар