Від домашнього самогону – до перемог у конкурсах
Як гостре чуття та інтуїція допомагають майстрові зі Львівщини Віктору Бабію створювати напої, що вже мають чимало поціновувачів в Україні та за кордоном
Знайомлячись з історією становлення певного виробника крафтових напоїв, зазвичай помічаєш, що в кожній справі запорукою успіху є певний особливий фактор. Схоже, що у випадку власника ТМ «Файна гуральня» Віктора БАБІЯ відправною точкою розвитку виробництва стала його непересічна інтуїція. Інженер-механік за освітою, Віктор Бабій з міста Стрий за кілька років зумів розвинути виробництво дистилятів настільки потужно, що його напої вже встигли вибороти багато нагород на престижних конкурсах. Без фахової освіти та спеціальних знань, однак з допомогою гострого чуття та природної інтуїції виробник напоїв зі Львівщини виготовляє дистиляти преміумкласу, які високо оцінюють і фахівці, і поціновувачі міцних напоїв.
Чому в особистому «топі» Віктора Бабія провідне місце займає кальвадос, що особливого в авторському джині та чому айву називають «королевою дистилятів» – про все це виробник напоїв розповів засновниці медіагрупи «Технології та Інновації» Катерині КОНЄВІЙ, яка побувала на його виробництві.
До успіху – семимильними кроками
«А що історія – історія доволі банальна…», – зауважує Віктор Бабій у відповідь на запитання про початок його особливої справи. Свого часу він мав цілком звичайний дідівський апарат для виробництва самогону. Якось, вирішивши самотужки зробити напій на кшталт коньяку, до комплекту придбав ще й бочку. Купив у продавців на ринку залишки винограду і взявся до справи. Однак «коньяк» зрештою вийшов не зовсім таким, яким його бачив майбутній майстер дистилятів. Відтак тема з напоями закрилася сама собою – на певний час.
– Згодом, років шість тому, зробити самогон запропонував сусід – мовляв, це ж традиції, це вкладена душа і все таке… Відмовити йому я не зміг. Сусід приніс свій апарат – сучасніший, виготовлений з нержавійки. Пригадую, тоді ми зробили цукровий самогон, не кращої якості. І от відтоді все й почалося. Щоправда, не без курйозів. Бо на початках чи не всі мої знайомі звозили мені варення та компоти, і це був просто жах… Воно бродило, а брага подекуди навіть стріляла. Але як не є, а з цього все починалося, – напівжартома розповідає свою історію Віктор Бабій.
Позатим, вже на початку шляху тема дистилятів добряче «зачепила». Тож майбутній виробник напоїв почав поступово вдосконалювати свою майстерність. Причому діяв переважно інтуїтивно. Водночас читав багато фахової інформації та спілкувався з колегами по цеху. На певному етапі почав робити настоянки з травами: купував різноманітну сировину, змішував, експериментував. І вже згодом став отримувати схвальні відгуки від тих, хто пробував настоянки його виробництва.
Нині на домашньому підприємстві Віктора Бабія встановлене автоматизоване обладнання, яким управляють через спеціальну програму, встановлену на гаджеті. Різниця між ним та найпершим апаратом – разюча. Для виробництва продукції майстер орендує окремий будинок. Адже обсяги напоїв, які виробляє протягом сезону, чималі. Наразі виробник дистилятів має багато 200-літрових бочок, які використовує для бродіння. У цих ємностях переважно зброджується виноград та слива. Хоч на «відпрацьованій» рецептурі майстер зупинятися не має наміру, попри те, що багато напоїв від ТМ «Файна гуральня» вже визнали не лише постійні клієнти, а й професійне журі конкурсів.
– Вперше виставив свої напої на конкурс у 2021 році. Тоді грапу та кальвадос оцінило журі ІІ Всеукраїнського професійного дегустаційного конкурсу Independent сraft, який проводився в Києві. На той час кальвадос був ще молодим, не надто вистояним, проте зрештою отримав бронзову медаль, а грапу оцінило професійне журі, нагородило золотою медаллю. Цей здобуток тоді став для мене приємним шоком. З іншого боку, до цього я йшов семимильними кроками, фактично досягнувши успіху за три з половиною роки – наперекір тим, хто не вірив, що з моєї справи щось вийде. Ну а зараз ми вже маємо своєрідний клуб виробників різних напоїв. Багато спілкуємося, ділимося досвідом і навіть обговорюємо можливість спільних проєктів у майбутньому, – зазначає власник ТМ «Файна гуральня».
Український джин зацікавив французів
Саме у спільних проєктах є потенціал до подальшого розвитку справи, впевнений Віктор Бабій. Адже для того, щоб створити повноцінне власне виробництво, потрібні суттєві інвестиції. Тому виробник дистилятів роздумує над варіантом співпраці з партнером, який мав би певну наукову та виробничу базу. Асортимент устаткування в такому разі можна доукомплектувати сучасним обладнанням, щоб згодом виготовляти напої, на які є попит, а також створювати нові цікаві зразки. У перспективі це дасть змогу вийти не лише на український ринок.
– Зараз у мене є певні зв’язки з партнерами з Польщі, Німеччини, Франції. Мої напої вже оцінили на спеціальних дегустаційних вечірках. Особливої популярності набула лінійка джинів ТМ «Файна гуральня». Зараз ця ніша в Україні залишається відносно вільною, адже на полицях в алкомаркетах ви не знайдете джинів українського виробництва, попри те, що в планах розвитку великих виробників вони зазначені, – розповідає Віктор Бабій.
Майстер виготовляє джин за класичною технологією. Основний компонент цього напою – македонський ялівець з Альп, в умовах яких ця рослина набуває особливих ароматичних властивостей. Окрім того, до складу напою входить близько 30 різних трав. Основа джину – пшеничний спирт без жодних додаткових ароматів. Це правило, щоправда, суперечить історії появи джину, який свого часу почали виготовляти, «забиваючи» яскравим ароматом ялівцю смак та запах неякісного алкоголю. Позатим у Віктора Бабія правила незмінні: неповторний смак та аромат повинні створювати додаткові компоненти, а не спирт. Ну а поєднання складників – це також результат вдалого інтуїтивного підбору.
Продовження читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №2 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно.
Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.
Щоб придбати друковані випуски журналів, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Читайте також:
Дистилерія Strong Distillery презентувала грапу та кальвадос із витримкою 3 роки
Питні меди: звідки бере коріння національний український напій