Кращі вина Закарпаття за результатами першого професійного дегустаційного конкурсу «Вина Срібної Землі»

 Кращі вина Закарпаття за результатами першого професійного дегустаційного конкурсу «Вина Срібної Землі»

Наприкінці червня на Закарпатті відбувся перший дегустаційний конкурс серед малих виноробів краю «Вина Срібної Землі». Захід провели співзасновниця проєкту «СироВина» Ольга ТОЇЧКІНА, власниця та генеральний директор ТОВ «ВУД ІНТЕРНАЦІОНАЛ» та ТМ BOUSINAGE Вікторія АЛЕКСОВИЧ за підтримки Закарпатської обласної державної адміністрації та ГС «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття». 30 червня відбулася церемонія нагородження переможців конкурсу. У дегустаційному конкурсі взяли участь 30 виробників з усієї області, які надали близько 150 зразків вина. Конкурс продемонстрував, що виноробна галузь Закарпаття має великий потенціал. Як стверджують організатори, конкурс спрямований на популяризацію локальних сортів винограду та виробників, а також він відіграє важливу роль у розробці винної карти Закарпаття, відкриває нові можливості для реалізації продукції. Журнал «Напої. Технології та Інновації» – інформаційний партнер конкурсу.

Захід провели відповідно до правил міжнародних конкурсів з використанням спеціалізованої дегустаційної програми англійської компанії GustosLife, яка побудована на технології блокчейн, що унеможливлює фальсифікацію оцінок, розповіла Ольга Тоїчкіна. Для визначення переможців залучили кваліфікованих і сертифікованих українських експертів та виноробів. Це члени Асоціації сомельє України та фахівці, що мають диплом Одеського національного технологічного університету, а також диплом WSET 2–3 рівня. Експертне журі оцінювало вина за такими параметрами: зовнішній вигляд, букет, смак тощо.

Президент Асоціації сомельє України Іван БАЧУРІН зазначив, що Асоціація підтримує всі конкурси, які організовують в Україні і які спрямовані на популяризацію продукції українських виробників. Адже, за його словами, подібні дегустаційні конкурси допомагають наблизити українських виробників з найбільш якісними продуктами до українського споживача і зайняти достойну нішу на ринку. Іван Бачурін відмітив, що приємно було віднайти зразки, які мають майбутнє та відображають філософію Закарпаття.

Також облдержадміністрація ініціювала вибір вина глядацьких симпатій. Для цього всіх гостей, які були на церемонії нагородження, запрошували до дегустації вин переможців у різних номінаціях конкурсу, після чого було проведено таємне голосування за зразок, який найбільше сподобався. Переможцем стало вино ФГ «Теруар» Muskat Ottonel.

На важливості легалізації малих виноробів Закарпаття акцентував і голова ГС «УКРСАДВИНПРОМ» Володимир ПЕЧКО.

Співорганізаторка дегустаційного конкурсу Вікторія Алексович зазначила, що важливим є питання географічних зазначень. Тому організатори прагнуть, щоб закарпатські винороби теж почали роботу в цьому напрямку.

– В інших регіонах України, наприклад, у південній, працювала експертна група з питань географічних зазначень. Закарпаття теж має розвиватися в цьому напрямку. Облдержадміністрація сприяє цьому. За останні кілька років рівень закарпатських вин дуже виріс, але ще є над чим працювати. Сподіваємося, що цей конкурс дасть стимул для вдосконалення виноробства, – прокоментувала Вікторія Алексович.

За словами голови Закарпатської обласної ради Володимира ЧУБІРКА, було багато думок щодо того, чи варто проводити такий конкурс під час війни. Але вирішили однозначно – варто. Виноробство – це споконвічна закарпатська традиція. Конкурс демонструє силу українських виробників, підтримує національний продукт, сприяє підвищенню його якості. За словами Володимира Чубірка, Закарпаття може стати винною столицею України, про яку будуть знати в різних куточках світу.

Голова Закарпатської облдержадміністрації Віктор МИКИТА виступив із вітальним словом онлайн, адже під час проведення конкурсу перебував на Херсонщині, доставляв гуманітарну допомогу постраждалим. Очільник облдержадміністрації зазначив, що Херсонщина – це також земля виноробів, як і Закарпаття, і висловив надію щодо швидшої повної деокупації регіону.

Голова ГС «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття», засновник ФГ Винна мануфактура «Штифко» Олександр ГАРНОВДІЙ переконаний, що конкурс стане щорічним, адже це один з елементів популяризації та засобів для руху вперед. Кількість виноробів та вин на Закарпатті, на думку Олександра Гарновдія, буде збільшуватися, а конкурс із часом стане міжнародним.

ХТО БУВ СЕРЕД УЧАСНИКІВ КОНКУРСУ?

У дегустаційному конкурсі взяли участь такі виробники із Закарпаття: Федір Павлишинець, Степан Жупан, Віктор Ісаєв, Михайло Шаланкі, Йосип Фуделла, Стефан Шімон, Сергій Кус, Олександр Гарновдій, Іштван Берецький, Василь Надь, Карло Шош, Іштван Варґа, Ференц Параска, Андрій Фечора, Ернест Біров, Ференц Пак, Елемір Кейс, Роман Гобан, Михайло Черепаня (OIVOS), Віталій Любка, Руслан Орос, Іван Паук, Віталій Муска, Мілан Беринець (ФГ «Теруар»), Томаш Кіш, Віктор Савчинець, Василь Анталовський, Василь Лендєль, Еріка Ковач, ТОВ «Карпат ВинЕталон» (ТОВ «Котнар М»).

Свої вина презентували представники Винного Лицарського Ордену Святого Венцела. Його представник Василь НАДЬ, засновник винарні Nota Bene, розповів, що разом об’єднання презентувало на конкурсі меншину угорців-виноробів. За словами Василя Надя, члени Ордену вирощують переважно такі сорти, як Мускат Оттонель, Черсегі Фюсереш тощо. А загалом вони презентують вина на різних конкурсах в Угоршині, Словаччині, Румунії.

Переможцями в різних номінаціях стали такі виробники:

  • «Ігристі вина» – Карло Шош;
  • «Сухі білі вина (напівсухе)» – ФГ «Теруар» та Карло Шош;
  • «Сухі рожеві вина (напівсухе)» – ФГ «Теруар»;
  • «Сухі червоні вина (напівсухе)» – ФГ «Теруар» та Карло Шош;
  • «Солодкі вина» – Руслан Орос;
  • «Вино глядацьких симпатій» – ФГ «Теруар».

Повний матеріал читайте в новому номері журналу «Напої. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті. Переходьте за посиланням і поринайте у світ вина.

Нагадаємо, що це перший друкований випуск журналу від початку воєнного стану в Україні. До цього всі номери журналів виходили в пдф-форматі, і їх можна безкоштовно завантажити на сайті techdrinks.info.

Щоб придбати друкований випуск, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті