Верховна Рада Рада суттєво знизила акциз на плодово-ягідні вина

 Верховна Рада Рада суттєво знизила акциз на плодово-ягідні вина

Верховна рада України при затвердженні державного бюджету на 2019 рік і внесенні супутніх правок до податкового законодавства прийняла ряд рішень, які суттєво покращують умови ведення господарства для садівників, ягідників та малих виноробів. Про це під час конференції «Ягідництво України» заявив голова ГС «УКРСАДВИНПРОМ» Володимир Печко, який на ряду з групою народних депутатів добивався прийняття відповідних рішень.

Зокрема, під час прийняття у Верховній раді України бюджету на наступний рік вдалося відстояти об’єм фінансування запропонований урядом за програмою державної підтримки садівництва, виноградарства і виноробства – всього на цю програму виділять 400 млн гривень.

«Це значить, що програма буде діяти і вона дозволить нам садити далі сади і покращувати виробництво», – зазначив Володимир Печко.

За його словами, також вдалося добитися прийняття іншого вкрай важливого рішення для галузі – щодо зрівняння розміру акцизу на плодово-ягідні вина із акцизом на виноградне вино (ініціатор поправки нардеп Олексій Мушак).

«Якщо раніше акциз на плодово-ягідні вина був значно більшим, ніж у виноградних вин, то тепер він однаковий. Якщо раніше плодово-ягідні вина прирівнювались до лікеро-горілчаної продукції, то зараз вони прирівняні до виноробної продукції. Це дозволить нашим підприємствам отримувати додатковий прибуток в питанні переробки. Це окремий вид переробки», – зазначив Володимир Печко.

Він повідомив, що парламент прийняв ще одну важливу новацію – рішення про віднесення малих виноробів до четвертої групи оподаткування. Ініціатором цієї поправки виступив народний депутат Роберт Горват.

“Малі винороби вже отримують перші ліцензії на виробництво. Після максимального спрощення процесу ліцензування для малих виробництв виноробної продукції пошук оптимальної податкової моделі залишався доволі актуальним.  При доопрацюванні проекту Закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів”, реєстр. №9260, до другого читання, Верховна Рада України підтримала мою пропозицію (поправка №363). Відповідно ми передбачили можливість сімейних виноробень бути платниками єдиного податку четвертої групи. На сьогодні це – найзручніша та найлегша для їх роботи податкова модель. Не дивлячись на вкрай складні переговори, на відчутний спротив та тривалі дискусії, рішення далось непросто, однак це – безперечна #перемога виноробів. Переконаний, що таке податкове регулювання сприятиме розвитку виробництва вин виноградних, вин плодово-ягідних та напоїв медових.”,  -заявив Роберт Горват.

Підсумовуючи, можна зазначити, що для виноробів внесли кілька змін:

  • По перше – внесенні зміни до Податкового кодексу України в частині зменшення розміру акцизного податку на плодово-ягідні вина, що складе 0,01 гривень на 1 літр. Це підвищить конкурентність продукції і дозволить відновити виробництво та споживання плодово-ягідних вин, яке було знищено раніше. Україна на початку 90-х років виробляла близько 52 млн. дал плодово-ягідних вин.
  • По друге – спрощено систему оподаткування для підприємств, які виробляють плодово-ягідну продукцію. Їм дозволено застосовувати 4 групу єдиного податку. Нашу ініціативу також підтримав народний депутат України Роберт Горват, який вніс пропозиції до проекту закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляд ставок окремих податків і зборів» що були ухвалені.
  • По третє – законопроектом “Про Державний бюджет України на 2019 рік” передбачено кошти на державну підтримку галузі садівництва, хмелярства, виноробства – 400 млн. гривень, що на 100 млн. гривень більше ніж в 2018 році. Збільшення розміру підтримки дозволить збільшити площі під насадженнями ягід та садів, а також компенсувати частину вартості із придбання та встановлення потужностей додаткової переробки, заморозки та зберігання продукції садівництва.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар